REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Warszawa jest przygotowana na podwójny rocznik uczniów?

Jak Warszawa jest przygotowana na podwójny rocznik uczniów?/ fot. Fotolia
Jak Warszawa jest przygotowana na podwójny rocznik uczniów?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już w 2019 r. podwójny rocznik uczniów. Gimnazjaliści oraz ósmoklasiści już niedługo będą się starać o miejsce w szkole średniej. Czy szkoły w Warszawie przygotowane są podwójny rocznik?

W połowie lutego przedstawiona zostanie informacja na temat przygotowania szkół średnich w Warszawie na przyjęcie do nich tzw. podwójnego rocznika uczniów – poinformowała we wtorek dziennikarzy wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Zapewniła, że trwają bardzo intensywne prace.

REKLAMA

Reforma szkolnictwa przywróciła osiem klas w szkole podstawowej i wprowadziła stopniowe wygaszanie gimnazjów. W tym roku po raz drugi nie było rekrutacji do gimnazjów. Uczniowie uczący się w klasach III gimnazjów są ostatnim rocznikiem pobierającym wiedzę w tym typie szkoły. Z kolei w szkołach podstawowych uczy się pierwszy rocznik ósmoklasistów. W efekcie na wiosnę 2019 r. o przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będzie pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i ostatni rocznik gimnazjalistów – uczniowie z rocznika 2003 i 2004 oraz grupa uczniów urodzonych w 2005 roku, którzy poszli do szkół jako sześciolatkowie.

Rekrutacja będzie prowadzona dwutorowo, gdyż absolwenci gimnazjów i szkoły podstawowej będą się uczyć w osobnych klasach równoległych, według różnych podstaw programowych.

Jak podaje stołeczny ratusz, w tym roku o przyjęcie do szkół średnich w Warszawie ubiegało się około 19 tys. uczniów, wiosną 2019 r. o przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będzie około 44 tys. uczniów.

Wiceprezydent Warszawy pytana była we wtorek przez dziennikarz o przygotowania do przyjęcia w szkołach podwójnego rocznika. "Przygotowujemy wszystko, w tej chwili trwają bardzo intensywne prace. Spotykam się z burmistrzem każdej z dzielnic. Każde liceum traktujemy oddzielnie. Jest tego sporo. Mamy 110 liceów, 47 techników, mamy też szkoły zawodowe. W zasadzie powinnam powiedzieć, że biurko po biurku sprawdzamy, ile osób zmieścimy w liceach, jak to będzie wyglądało, w jakim systemie" – powiedziała Kaznowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Oświata

"Nie chciałabym teraz mówić o szczegółach, by nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania, przedświątecznych dyskusji. Przygotujemy się na połowę lutego. Wtedy będziemy rozmawiać o szczegółach" – zaznaczyła.

REKLAMA

Dopytywana, jakie scenariusze są brane pod uwagę, odpowiedziała: "Scenariuszy jest kilka. I w zasadzie chyba ich więcej nie wymyślimy. Oczywiście, pewnie najprościej było by powiedzieć: mamy tyle miejsc i trudno, ale przecież nie oto chodzi. Wiemy, że potrzebujemy 44 tys. miejsc. Scenariuszy jest kilka: jest to kwestia wydłużenia godzin, jest kwestia większej liczby młodzieży w poszczególnych klasach. Oczywiście, dyskutuje się o wprowadzeniu lekcji w soboty. Przy czym ja podkreślam, że byłaby to największa krzywda, gdybyśmy taki scenariusz mieli brać pod uwagę".

Jak mówiła Kaznowska, takie scenariusze są brane pod uwagę przez samorządowców w całej Polsce. "Prezydenci innych, szczególnie dużych miast, mają dokładnie ten sam problem, choć może w trochę mniejszej skali, bo Warszawa jest bardzo dużym, bardzo dobrym ośrodkiem edukacyjnym, do którego zjeżdża bardzo dużo młodzieży spoza Warszawy" – zauważyła.

Pytana zaś, czy może się zdarzyć, że w warszawskich szkołach zabraknie miejsc dla uczniów z Warszawy, odpowiedziała: "Nie dopuszczam takiej myśli. Jestem przekonana, że sobie poradzimy. Natomiast to będzie wynik bardzo, bardzo ciężkiej naszej pracy, burmistrzów, dyrektorów szkół, wsparcia rodziców, bo bez tego się nie uda".

"Jeśli znajdziemy te 44 tys. miejsc, to bardzo dużym wysiłkiem, ale bardzo zależy nam na tym, aby każdy uczeń z Warszawy znalazł miejsce w swojej szkole, najlepiej w swojej wymarzonej szkole na terenie Warszawy" – podkreśliła.

Z przedstawionych pod koniec listopada danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w 2019 r. w całym kraju o przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będzie około 727 tys. uczniów: 376 tys. – pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i 350 tys. – ostatni rocznik absolwentów gimnazjów. Przedstawiając te dane, minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapewniła, że każdy absolwent szkoły podstawowej i gimnazjum znajdzie miejsce w szkole. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak nauczyciel może być wsparciem dla ucznia chorego na nowotwór?

Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

ZUS reaguje na powódź. Przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego

ZUS informuje w związku z powodzią, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zostały zawieszone zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach, które są najbardziej narażone na skutki powodzi. W sumie dotyczy to około 420 placówek. ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego.

 

PIP: Usuwanie skutków powodzi jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy

PIP informuje: Klęski żywiołowe zakłócają normalny tryb funkcjonowania firm, społeczności lokalnych i pracowników. W takim przypadku zastosowanie mają przepisy określające zasady wykonywania pracy przez osoby zatrudnione na zalanych terenach.

PFRON: Pomoc dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych przez powódź

PFRON uruchomił pomoc dla powodzian. Osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc w ramach „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

REKLAMA

Pomoc społeczna po powodzi: Zostałeś dotknięty powodzią? Sprawdź, jakie wsparcie Ci przysługuje

Pomoc społeczna po powodzi. Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie finansowe do 10 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz jak starać się o środki na odbudowę domu czy remont budynków gospodarczych. Nie zwlekaj – wniosek musisz złożyć w odpowiednim Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 30 dni od zdarzenia. Sprawdź też informacje o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi [rozporządzenie Rady Ministrów]

Opublikowane zostało rządowe rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Co zawiera treść tego nowego rozporządzenia?

QUIZ Gdzie zjesz te słodkości? 10/10 tylko dla smakoszy
Gdzie skosztujesz baklavy? Gdzie zjesz cannolo, a gdzie kulfi? Sprawdź, czy znasz pochodzenie popularnych słodkości.
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

REKLAMA

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

REKLAMA