Zmiany w Prawie oświatowym 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje kolejne zmiany w Prawie oświatowym. Kolejne zmiany mają zacząć obowiązywać już 1 września 2019 r. Tym razem planowane zmiany dotyczą głównie kształcenia branżowego.
REKLAMA
Projekt ustawy Prawo oświatowe został skierowany do dalszych prac w Parlamencie. Jak już wspomniano zmiany dotyczą głównie szkolnictwa branżowego, zawodowego i zaczną obowiązywać na początku kolejnego roku szkolnego. W ustawie Prawo oświatowe ma się zmienić:
- sposób kształcenia w szkołach zawodowych,
- większa subwencja oświatowa dla samorządów na uczniów, którzy kształcą się w zawodach,
- nowe kryterium do podziału subwencji oświatowej, które polegać ma na zróżnicowaniu kwot ustalanych na uczniów objętych kształceniem zawodowym w zawodach szkolnictwa branżowego o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz dziedzictwa narodowego,
- młodociany pracownik podpisze umowę o staż uczniowski z pracodawcą,
- zmiany w kształceniu osób dorosłych (m.in. poprzez skrócenie czasu trwania kursów),
- zmiany w egzaminach zawodowych już w roku szkolnym 2019/2020,
- nowe zadania dla kuratorów oświaty (m.in. koordynacja organizacji dokształcania teoretycznego uczniów będących młodocianymi pracownikami),
- opieka stomatologiczna w szkole finansowana ze środków publicznych,
- szkoła ma szeroko zająć się przeciwdziałaniem narkomanii,
- szkoła podstawowa będzie musiała wszystkim uczniom zapewnić jeden ciepły posiłek w ciągu dnia.
W kolejnym projekcie ustawy Prawo oświatowe zmienić ma się szkolnictwo branżowe. Jak podaje resort edukacji: zmiany zachodzące w polskiej gospodarce oraz na rynku pracy wzmacniają popyt na wysoko wykwalifikowaną kadrę. Systematycznie poprawiające się wskaźniki ekonomiczne kraju oraz najniższe od lat bezrobocie przyczyniają się do odczuwanego przez rynek deficytu pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Kształcenie zawodowe jest tym obszarem edukacji, który obok szkolnictwa wyższego, ma największy wpływ na przygotowanie nowoczesnych kadr dla polskiej gospodarki.
Ministerstwo Edukacji Narodowej kolejne propozycje zmian w oświacie uzasadnia także wdrożeniem zmian mających na celu wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkoły.
Opracowano na podstawie informacji MEN Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe przyjęta przez Radę Ministrów z dnia 25 września 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.