Co się zmieni w ustawie Prawo budowlane?
REKLAMA
REKLAMA
Sejm przyjął w czwartek projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane, w którym wykonuje wyrok TK o przeniesieniu przepisów o ograniczeniach uprawnień budowlanych z rozporządzeń do ustawy.
REKLAMA
Za nowelizacją opowiedziało się 392 posłów, 7 było przeciw, 24 osoby wstrzymały się od głosu.
Senacki projekt ustawy o zmianie Ustawy - Prawo budowlane, jest efektem ubiegłorocznego wniosku Ministra Inwestycji i Rozwoju do Komisji Ustawodawczej Senatu RP, o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 lutego 2018 r., który dotyczył ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych.
Zobacz: Środowisko
REKLAMA
Ustawa - Prawo budowlane normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach. Reguluje także, w jakich specjalnościach udzielane są uprawnienia budowlane, a także, jakie wykształcenie i praktyka są wymagane dla danego rodzaju specjalności do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń albo w ograniczonym zakresie.
W uzasadnieniu podkreślono, że zgodnie z Konstytucją "każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy; wyjątki określa ustawa". Trybunał Konstytucyjny orzekł 7 lutego 2018 r., że organy władzy wykonawczej nie mogą wydawać aktów prawnych normujących kwestie ograniczania praw i wolności.
Zdaniem TK, ograniczenie uprawnień budowlanych, jako ograniczenie konstytucyjnej wolności wykonywania zawodu może nastąpić wyłącznie w ustawie Prawo budowlane, a nie w rozporządzeniu. Ponadto TK uznał, że specjalność inżynieryjna kolejowa jest jedna i przepisami rozporządzenia nie można dokonać zmiany i podziału tej specjalności na dwie, tj.: inżynieryjną kolejową w zakresie kolejowych obiektów budowlanych oraz inżynieryjną kolejową w zakresie sterowania ruchem kolejowym. To może się dokonać również jedynie na mocy ustawy.
Teraz ustawa ponownie trafi do Senatu. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA