REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Silos budowlą czy budynkiem magazynowym?/ fot. Fotolia
Silos budowlą czy budynkiem magazynowym?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości ocena obiektu budowlanego pod kątem jego kwalifikacji do wskazanego w ustawie przedmiotu opodatkowania, powinna uwzględniać jego elementy funkcjonalne, w tym jego przeznaczenie, wyposażenie oraz sposób i możliwość wykorzystania tego obiektu jako całości.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Powyższa teza sformułowana została przez Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie, w której okolicznością sporną pozostawała kwalifikacja silosu na cukier jako budynku w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (II FSK 2767/16). Podatnik zwrócił się do organu z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości, której powstanie wiązało się z pierwotnie błędnie zadeklarowanym zobowiązaniem od budowli (silos na cukier). Podatnik w uzasadnieniu złożonego wniosku podniósł, że posiadany przez niego silos jest trwale związany z gruntem, jest wydzielony z przestrzeni przy pomocy przegród budowlanych oraz posiada fundament i dach, w związku z czym winien zostać uznany za budynek, a nie budowlę.

W toku postepowania dowodowego organy ustaliły, że oceniany obiekt budowlany tworzy całość z infrastrukturą towarzyszącą, składającą się z urządzeń transportowych i instalacji technicznych, tj. oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji/odpylania, instalacji wodnej i kanalizacyjnej, sprężonego powietrza, p.poż., automatyki i opomiarowania. Ponadto silos jest połączony z istniejącymi budynkami produkcyjno-magazynowymi przez most przenośników taśmowych, w miejscu krzyżowania się których, usytuowane są wieże przesypowe. Przy ścianie silosu znajduje się wieża przenośnika kubełkowego i wieża klatki schodowej. Do silosu i wieży klatki schodowej przylega dwukondygnacyjny budynek obsługi silosu. Pierwsza kondygnacja owego budynku przeznaczona jest do instalacji urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych wraz z filtrami, druga do instalacji wewnętrznej rozdzielni elektrycznej i urządzeń pomiarowych. W stosunku do podnoszonej przez podatnika trwałości związania silosu z gruntem organy ustaliły, że jest on posadowiony na fundamencie w postaci płyty żelbetowej, wspartej dodatkowo na 78 palach. Płaszcz silosu stoi na blasze krawędzi dna opartej i zakotwionej bezpośrednio w płycie fundamentowej, co zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru. W stosunku natomiast do ścian, określanych przez podatnika jako przegrody budowlane, organy ustaliły, że mają one konstrukcję stalową o płaszczu spawanym z gładkich blach stalowych i dachu w postaci kopuły z zewnętrznymi płatwiami.

Zobacz: Postępowanie administracyjne

REKLAMA

Wskazane powyżej okoliczności stanu faktycznego stanowiły zasadniczy aspekt rozstrzygnięcia wydanego przez NSA. Sąd zaakceptował pogląd, zgodnie z którym przy dokonywaniu klasyfikacji omawianego rodzaju obiektów budowlanych należy zawsze mieć na uwadze elementy funkcjonalne. W tym zakresie NSA podniósł, że sporny obiekt nie może być zakwalifikowany jako budynek magazynowy, gdyż funkcjonalnie stanowi składnik pewnej całości, którą należy postrzegać jako system technologicznego przekazywania/przemieszczania cukru. Całość ta obejmuje, oprócz wyposażonego w odpowiednie konstrukcje i urządzenia silosu, również przekaźniki taśmowe oraz połączone z silosem mostami przekaźników, budynki produkcyjno-magazynowe. Oprócz całości funkcjonalnej NSA dostrzegł w stanie faktycznym przesłanki całości technicznej, co skłoniło go do zajęcia stanowiska, zgodnie z którym wyodrębnienie z obiektu budowlanego stanowiącego całość, silosu byłoby wyodrębnieniem sztucznym, gdyż dokonanym wyłącznie dla celów podatkowych. Taki zabieg natomiast w ocenie NSA byłby całkowicie nieuzasadniony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Argumentacja zawarta w komentowanym wyroku, jawi się jako istotna z punktu widzenia rozstrzygania wątpliwości dotyczących kwalifikowania jakichkolwiek obiektów budowlanych odpowiednio do kategorii budynku bądź budowli. NSA wyraźnie zaakceptował pogląd, zgodnie z którym okoliczność, że obiekt budowlany zawiera wszystkie elementy charakteryzujące budynek w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nie oznacza, że należy go do tej kategorii zakwalifikować. Przy ocenie kwalifikacji tego rodzaju obiektów należy mieć bowiem na uwadze również ich przeznaczenie oraz możliwość ich wykorzystania jako całości.

Paweł Grzybowski

prawnik, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA