REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Silos budowlą czy budynkiem magazynowym?/ fot. Fotolia
Silos budowlą czy budynkiem magazynowym?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości ocena obiektu budowlanego pod kątem jego kwalifikacji do wskazanego w ustawie przedmiotu opodatkowania, powinna uwzględniać jego elementy funkcjonalne, w tym jego przeznaczenie, wyposażenie oraz sposób i możliwość wykorzystania tego obiektu jako całości.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Powyższa teza sformułowana została przez Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie, w której okolicznością sporną pozostawała kwalifikacja silosu na cukier jako budynku w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (II FSK 2767/16). Podatnik zwrócił się do organu z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości, której powstanie wiązało się z pierwotnie błędnie zadeklarowanym zobowiązaniem od budowli (silos na cukier). Podatnik w uzasadnieniu złożonego wniosku podniósł, że posiadany przez niego silos jest trwale związany z gruntem, jest wydzielony z przestrzeni przy pomocy przegród budowlanych oraz posiada fundament i dach, w związku z czym winien zostać uznany za budynek, a nie budowlę.

W toku postepowania dowodowego organy ustaliły, że oceniany obiekt budowlany tworzy całość z infrastrukturą towarzyszącą, składającą się z urządzeń transportowych i instalacji technicznych, tj. oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji/odpylania, instalacji wodnej i kanalizacyjnej, sprężonego powietrza, p.poż., automatyki i opomiarowania. Ponadto silos jest połączony z istniejącymi budynkami produkcyjno-magazynowymi przez most przenośników taśmowych, w miejscu krzyżowania się których, usytuowane są wieże przesypowe. Przy ścianie silosu znajduje się wieża przenośnika kubełkowego i wieża klatki schodowej. Do silosu i wieży klatki schodowej przylega dwukondygnacyjny budynek obsługi silosu. Pierwsza kondygnacja owego budynku przeznaczona jest do instalacji urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych wraz z filtrami, druga do instalacji wewnętrznej rozdzielni elektrycznej i urządzeń pomiarowych. W stosunku do podnoszonej przez podatnika trwałości związania silosu z gruntem organy ustaliły, że jest on posadowiony na fundamencie w postaci płyty żelbetowej, wspartej dodatkowo na 78 palach. Płaszcz silosu stoi na blasze krawędzi dna opartej i zakotwionej bezpośrednio w płycie fundamentowej, co zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru. W stosunku natomiast do ścian, określanych przez podatnika jako przegrody budowlane, organy ustaliły, że mają one konstrukcję stalową o płaszczu spawanym z gładkich blach stalowych i dachu w postaci kopuły z zewnętrznymi płatwiami.

Zobacz: Postępowanie administracyjne

REKLAMA

Wskazane powyżej okoliczności stanu faktycznego stanowiły zasadniczy aspekt rozstrzygnięcia wydanego przez NSA. Sąd zaakceptował pogląd, zgodnie z którym przy dokonywaniu klasyfikacji omawianego rodzaju obiektów budowlanych należy zawsze mieć na uwadze elementy funkcjonalne. W tym zakresie NSA podniósł, że sporny obiekt nie może być zakwalifikowany jako budynek magazynowy, gdyż funkcjonalnie stanowi składnik pewnej całości, którą należy postrzegać jako system technologicznego przekazywania/przemieszczania cukru. Całość ta obejmuje, oprócz wyposażonego w odpowiednie konstrukcje i urządzenia silosu, również przekaźniki taśmowe oraz połączone z silosem mostami przekaźników, budynki produkcyjno-magazynowe. Oprócz całości funkcjonalnej NSA dostrzegł w stanie faktycznym przesłanki całości technicznej, co skłoniło go do zajęcia stanowiska, zgodnie z którym wyodrębnienie z obiektu budowlanego stanowiącego całość, silosu byłoby wyodrębnieniem sztucznym, gdyż dokonanym wyłącznie dla celów podatkowych. Taki zabieg natomiast w ocenie NSA byłby całkowicie nieuzasadniony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Argumentacja zawarta w komentowanym wyroku, jawi się jako istotna z punktu widzenia rozstrzygania wątpliwości dotyczących kwalifikowania jakichkolwiek obiektów budowlanych odpowiednio do kategorii budynku bądź budowli. NSA wyraźnie zaakceptował pogląd, zgodnie z którym okoliczność, że obiekt budowlany zawiera wszystkie elementy charakteryzujące budynek w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nie oznacza, że należy go do tej kategorii zakwalifikować. Przy ocenie kwalifikacji tego rodzaju obiektów należy mieć bowiem na uwadze również ich przeznaczenie oraz możliwość ich wykorzystania jako całości.

Paweł Grzybowski

prawnik, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA