reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Budowle przeciwpowodziowe - szczególne zasady przygotowania inwestycji

Budowle przeciwpowodziowe - szczególne zasady przygotowania inwestycji

Inwestycje przeciwpowodziowe będą realizowane znacznie szybciej dzięki wzmocnieniu i rozszerzeniu zakresu przedmiotowego decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji.

Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych - która obowiązuje od 25 sierpnia – opiera cały proces przygotowania do realizacji inwestycji na jednej decyzji wydawanej przez wojewodę.

Zgodnie z art. 9 ustawy, decyzja o pozwoleniu na realizację inwestycji zawiera:

  1)   określenie linii rozgraniczających teren;

  2)   warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska, ochrony zabytków i dóbr kultury współczesnej oraz potrzeb obronności państwa;

  3)   wymagania dotyczące ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich;

  4)   zatwierdzenie podziału nieruchomości;

  5)   oznaczenie według katastru nieruchomości:

  6)   zatwierdzenie projektu budowlanego;

  7)   warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;

  8)   w razie potrzeby także inne ustalenia np.

Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji jest równoznaczne z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy albo decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego -  mówi dalej ustawa. Co więcej, z dniem w którym decyzja ta staje się ostateczna nieruchomości lub ich części niezbędne do realizacji inwestycji, stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego. Ponieważ decyzja o pozwoleniu na realizację inwestycji zatwierdza podział nieruchomości – stanowi ona również podstawę do dokonania wpisów w księdze wieczystej oraz w katastrze nieruchomości.

Wysokość odszkodowania z tytułu przeniesienia własności nieruchomości na Skarb Państwa lub samorząd ustalana jest pomiędzy inwestorem a właścicielem nieruchomości w formie pisemnej. Jeżeli w terminie 2 miesięcy od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na realizację inwestycji stała się ostateczna, nie dojdzie do uzgodnienia wysokości odszkodowania - decyzję w tej sprawie podejmuje wojewoda.

Decyzja o pozwoleniu na realizację inwestycji określa termin wydania nieruchomości oraz ewentualnie opróżnienia lokali i pomieszczeń, przy czym nastąpi to obligatoryjnie w terminie 90 dni jeżeli decyzji tej zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności. W tej ostatniej sytuacji inwestor będzie mógł automatycznie objąć nieruchomość w posiadanie i rozpocząć roboty budowlane.

Ustawa z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych (Dz. U. Nr 143, Poz. 963) weszła w życie 25 sierpnia. 

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama