Budowle przeciwpowodziowe - szczególne zasady przygotowania inwestycji
REKLAMA
Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych - która obowiązuje od 25 sierpnia – opiera cały proces przygotowania do realizacji inwestycji na jednej decyzji wydawanej przez wojewodę.
REKLAMA
Zgodnie z art. 9 ustawy, decyzja o pozwoleniu na realizację inwestycji zawiera:
1) określenie linii rozgraniczających teren;
2) warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska, ochrony zabytków i dóbr kultury współczesnej oraz potrzeb obronności państwa;
3) wymagania dotyczące ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich;
4) zatwierdzenie podziału nieruchomości;
5) oznaczenie według katastru nieruchomości:
6) zatwierdzenie projektu budowlanego;
7) warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;
8) w razie potrzeby także inne ustalenia np.
REKLAMA
Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji jest równoznaczne z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy albo decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego - mówi dalej ustawa. Co więcej, z dniem w którym decyzja ta staje się ostateczna nieruchomości lub ich części niezbędne do realizacji inwestycji, stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego. Ponieważ decyzja o pozwoleniu na realizację inwestycji zatwierdza podział nieruchomości – stanowi ona również podstawę do dokonania wpisów w księdze wieczystej oraz w katastrze nieruchomości.
Wysokość odszkodowania z tytułu przeniesienia własności nieruchomości na Skarb Państwa lub samorząd ustalana jest pomiędzy inwestorem a właścicielem nieruchomości w formie pisemnej. Jeżeli w terminie 2 miesięcy od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na realizację inwestycji stała się ostateczna, nie dojdzie do uzgodnienia wysokości odszkodowania - decyzję w tej sprawie podejmuje wojewoda.
Decyzja o pozwoleniu na realizację inwestycji określa termin wydania nieruchomości oraz ewentualnie opróżnienia lokali i pomieszczeń, przy czym nastąpi to obligatoryjnie w terminie 90 dni jeżeli decyzji tej zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności. W tej ostatniej sytuacji inwestor będzie mógł automatycznie objąć nieruchomość w posiadanie i rozpocząć roboty budowlane.
Ustawa z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych (Dz. U. Nr 143, Poz. 963) weszła w życie 25 sierpnia.
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA