REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych - maj 2019 r.

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych - maj 2019 r./ fot. Fotolia
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych - maj 2019 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych rusza już w maju 2019 r. Uczniowie będą mogli składać wnioski od 13 maja od godz. 8.00 do 20 maja do godz. 15.00.

Na Mazowszu od 13 do 20 maja absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych będą mogli składać wnioski o przyjęcie do nowych szkół, w tym do liceów i techników. Od 26 do 30 lipca odbędzie się rekrutacja uzupełniająca – poinformowała w piątek mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska.

REKLAMA

"Prognozowana struktura sieci szkół w roku szkolnym 2019-2020 w woj. mazowieckim wskazuje na zapewnienie przez organy prowadzące publiczne szkoły miejsc absolwentom zarówno oddziałów gimnazjalnych, jak i oddziałów klas ósmych szkół podstawowych" – powiedziała mazowiecka kurator oświaty na konferencji prasowej w Płocku.

Michałowska zaznaczyła, że kurator oświaty nie ustala liczby klas w szkole i liczby miejsc w klasach, a kompetencje te należą do organów prowadzących, które działają w tym zakresie w porozumieniu z dyrektorami szkół. Dodała, że w delegaturach kuratorium działają punkty konsultacyjne, które informują o rekrutacji.

Zobacz: Oświata

REKLAMA

Według Michałowskiej szkoły poradzą sobie z jednoczesnym przyjęciem absolwentów gimnazjów i podstawówek. "Naprawdę jest możliwość pomieszczenia tychże właśnie klas" – stwierdziła. Zwróciła uwagę, że liczba uczniów w porównaniu z latami 2006-2007 spadła bardzo znacząco, prawie o jedna trzecią. "W związku z tym naprawdę te miejsca w szkołach są. Dla delegatury Płock nie ma zagrożenia, że lekcje będą odbywały się w przeładowanych klasach czy do nocy" – dodała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poinformowała, że na terenie delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Płocku uczniowie będą mogli starać się o przyjęcie do 18 liceów ogólnokształcących, 16 techników i 13 szkół branżowych pierwszego stopnia, przy czym w samym Płocku będzie to 8 liceów ogólnokształcących, 6 techników i 5 szkół branżowych.

"W szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na terenie delegatury w Płocku są miejsca zapewnione dla wszystkich absolwentów oddziałów gimnazjalnych i ósmych klas szkół podstawowych" – oświadczyła Michałowska.

REKLAMA

Podkreśliła, że na terenie tej delegatury liczba absolwentów gimnazjów i podstawówek z wszystkich powiatów to 6469 uczniów, a liczba przygotowanych miejsc w szkołach, do których będą oni starać się o przyjęcie, wynosi w sumie 6962, co oznacza, że jest ich o około 500 więcej niż uczniów.

Mazowiecka kurator oświaty wyjaśniła, że postępowania rekrutacyjne dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych będą prowadzone odrębnie, a uczniowie z obu tych grup nie będą rywalizowali o te same miejsca w nowych szkołach. Przypomniała zarazem, że absolwenci podstawówek będą mogli wybrać m.in. czteroletnie liceum ogólnokształcące albo pięcioletnie technikum, a absolwenci gimnazjów trzyletnie liceum ogólnokształcącym bądź czteroletnie technikum.

Informując o harmonogramie rekrutacji na rok szkolny 2019-2020, Michałowska podała, że od 13 maja od godz. 8.00 do 20 maja do godz. 15.00. Absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych będą mogli składać wnioski o przyjęcie do nowej szkoły wraz z dokumentami, które potwierdzą spełnienie warunków, a także kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. Dodała, że od 17 czerwca od godz. 10.00 do 19 czerwca do godz. 16.00 będzie możliwe dokonanie zmiany wyboru szkoły, a 16 lipca o godz. 12.00 nastąpi ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Mazowiecka kurator oświaty zaznaczyła, że planowana jest także rekrutacja uzupełniająca. Odbędzie się ona od 26 lipca od godz. 8.00 do 30 lipca do godz. 12.00. W tym przypadku listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych podane zostaną do wiadomości 19 sierpnia o godz. 12.00.

Pytana o to, w jaki sposób ewentualny strajk nauczycieli w czasie egzaminów gimnazjalnych i sprawdzianów ósmoklasisty mógłby wpłynąć na harmonogram procedury rekrutacyjnej, Michałowska wyraziła przekonanie, że akcja protestacyjna w trakcie tych egzaminów się nie odbędzie.

"Rzeczywiście w szkołach rozpoczęły się procedury związane ze sporem zbiorowym, ale tak naprawdę to wcale nie oznacza, że do strajku nauczycieli może dojść. Jestem przekonana, że akcja protestacyjna w trakcie egzaminów się nie odbędzie. Żywię głęboką nadzieję, że ten protest może przybrać różne formy, niekoniecznie tę formę najostrzejszą" – powiedziała mazowiecka kurator oświaty.

Na Mazowszu termin główny egzaminów gimnazjalnych wyznaczono na 10, 11 i 12 kwietnia, a dla egzaminów ósmoklasisty 15, 16 i 17 kwietnia.

W połowie grudnia 2018 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) przyjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej pracowników oświaty. ZNP domagało się zwiększenia w projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. tzw. kwoty bazowej dla nauczycieli, służącej do obliczenia tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli o 1000 zł, czyli do kwoty 3900 zł. Według związkowców zwiększenie kwoty bazowej o tyle oznacza wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od 691 do 1139 zł brutto.

ZNP i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność – Oświata", należący do FZZ, wszczęły prowadzące do strajku w oświacie procedury sporu zbiorowego. Prezes ZNP Sławomir Broniarz pytany, czy strajk może się odbyć w czasie matur, egzaminów gimnazjalnych lub na zakończenie ósmych klas, mówił m.in. wcześniej, że termin ten jest "bardzo poważnie brany pod uwagę".

Na początku lutego Broniarz informował, że do 4 marca ZNP będzie gotowy w każdym województwie do podjęcia decyzji o terminie akcji. Pytany wtedy o możliwość rozpoczęcia akcji strajkowej 15 kwietnia, odpowiedział, że jest ona brana pod uwagę, aczkolwiek nie jest jedyną, która jest rozważana. "Z mojego punktu widzenia chciałbym to zrobić jak najszybciej i nie czekałbym do 15 kwietnia" – oświadczył wówczas. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA