REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz już, na czym polega postępowania przygotowawcze w nowym kpc?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy wiesz już, na czym polega postępowania przygotowawcze w nowym kpc?/ fot. Fotolia
Czy wiesz już, na czym polega postępowania przygotowawcze w nowym kpc?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego przyniosła wiele zmian, w tym także wprowadzenie do procesu instytucji posiedzenia przygotowawczego. Na czym ono polega, na jakich zasadach się odbywa i z czym wiąże się przygotowanie planu rozprawy? Kwestie te omawiamy w poniższym artykule.

Co się dzieje na posiedzeniu przygotowawczym?

Przewodniczący nakłania strony do pojednania i dąży do ugodowego rozwiązania sporu „bez potrzeby prowadzenia dalszych posiedzeń, zwłaszcza rozprawy”. Ma to sprzyjać porozumieniu pozasądowym. Jeżeli na posiedzeniu przygotowawczym sąd skierował strony do mediacji, posiedzenie odracza się do czasu jej zakończenia (art. 205(7) § 1 kpc).

REKLAMA

Kiedy się je wyznacza?

Posiedzenie ma być wyznaczane co do zasady w każdej sprawie spornej. Jednak sąd wedle swojego uznania może wyznaczyć takie posiedzenie lub skierować sprawę prosto do rozpoznania na rozprawie, a więc wyznaczenie posiedzenia zależy od dyskrecjonalnej decyzji sędziego.

Kiedy się odbywa?

Posiedzenie takie przewodniczący wyznaczy po złożeniu odpowiedzi na pozew – termin instrukcyjny wskazuje, że powinno to nastąpić w ciągu dwóch miesięcy od ostatniego pisma złożonego w wyniku zarządzenia przewodniczącego (art. 205(4) § 2 kpc).

Kto bierze w nim udział?

Do udziału w posiedzeniu przygotowawczym są zobowiązani strony i pełnomocnicy, jednak przewodniczący może zwolnić stronę z osobistego uczestnictwa jeśli uzna, iż wystarczająca będzie obecność jej pełnomocnika.

Co w razie niestawiennictwa?

Jeśli powód nie stawi się na posiedzenie przygotowawcze, sąd umarza postępowanie, chyba że pozwany sprzeciwi się temu. Powód może także w ciągu tygodnia od doręczenia postanowienia o umorzeniu usprawiedliwić swoją nieobecność, wówczas sąd uchyli postanowienie. Przepisu tego jednak nie stosuje się w przypadku kolejnego nieusprawiedliwionego niestawiennictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy mogę poprosić, aby czynności dokonywały się bez mojej obecności?

Powód może wnieść o przeprowadzenie postępowania przygotowawczego bez jego udziału, przy czym pamiętać należy, że takiego wniosku nie można już cofnąć. Plan rozprawy wówczas będzie sporządzony bez jego udziału, a ustalenia zawarte w planie wiążące będą wiążące także dla nieobecnego.

Zobacz: Gospodarka komunalna

Czy posiedzenie przygotowawcze można odroczyć?

Sąd może odroczyć posiedzenie przygotowawcze na maksymalnie 3 miesiące (art. 205(7) § 2 kpc) w przypadku:

  • realnej możliwości zawarcia ugody przez strony,
  • potrzeby wyjaśnienia jakichś istotnych okoliczności dla sprawy,
  • usprawiedliwionego niestawiennictwa strony,
  • na zgodny wniosek stron, czy czym w tym przypadku można posiedzenie odroczyć dwukrotnie każdorazowo na okres maksymalnie trzymiesięczny.

Plan rozprawy

Jeśli sporu nie uda się rozwiązać, na posiedzeniu sporządza się plan rozprawy (art. 205(9) kpc). Plan taki powinien zawierać następujące elementy:

1) dokładne określenie przedmiotów żądań stron, w tym rozmiar dochodzonych świadczeń wraz z należnościami ubocznymi;

2) dokładnie określone zarzuty, w tym formalne;

3) ustalenie, które fakty i oceny prawne pozostają między stronami sporne;

4) terminy posiedzeń i innych czynności w sprawie;

5) kolejność i termin przeprowadzenia dowodów oraz roztrząsania wyników postępowania dowodowego;

6) termin zamknięcia rozprawy lub ogłoszenia wyroku;

7) rozstrzygnięcia innych zagadnień, o ile są niezbędne do prowadzenia postępowania

Agnieszka Tomkowiak

Aplikant radcowski w Dziale Prawa Cywilnego w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA