REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz już, na czym polega postępowania przygotowawcze w nowym kpc?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy wiesz już, na czym polega postępowania przygotowawcze w nowym kpc?/ fot. Fotolia
Czy wiesz już, na czym polega postępowania przygotowawcze w nowym kpc?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego przyniosła wiele zmian, w tym także wprowadzenie do procesu instytucji posiedzenia przygotowawczego. Na czym ono polega, na jakich zasadach się odbywa i z czym wiąże się przygotowanie planu rozprawy? Kwestie te omawiamy w poniższym artykule.

Co się dzieje na posiedzeniu przygotowawczym?

Przewodniczący nakłania strony do pojednania i dąży do ugodowego rozwiązania sporu „bez potrzeby prowadzenia dalszych posiedzeń, zwłaszcza rozprawy”. Ma to sprzyjać porozumieniu pozasądowym. Jeżeli na posiedzeniu przygotowawczym sąd skierował strony do mediacji, posiedzenie odracza się do czasu jej zakończenia (art. 205(7) § 1 kpc).

REKLAMA

Kiedy się je wyznacza?

Posiedzenie ma być wyznaczane co do zasady w każdej sprawie spornej. Jednak sąd wedle swojego uznania może wyznaczyć takie posiedzenie lub skierować sprawę prosto do rozpoznania na rozprawie, a więc wyznaczenie posiedzenia zależy od dyskrecjonalnej decyzji sędziego.

Kiedy się odbywa?

Posiedzenie takie przewodniczący wyznaczy po złożeniu odpowiedzi na pozew – termin instrukcyjny wskazuje, że powinno to nastąpić w ciągu dwóch miesięcy od ostatniego pisma złożonego w wyniku zarządzenia przewodniczącego (art. 205(4) § 2 kpc).

Kto bierze w nim udział?

Do udziału w posiedzeniu przygotowawczym są zobowiązani strony i pełnomocnicy, jednak przewodniczący może zwolnić stronę z osobistego uczestnictwa jeśli uzna, iż wystarczająca będzie obecność jej pełnomocnika.

Co w razie niestawiennictwa?

Jeśli powód nie stawi się na posiedzenie przygotowawcze, sąd umarza postępowanie, chyba że pozwany sprzeciwi się temu. Powód może także w ciągu tygodnia od doręczenia postanowienia o umorzeniu usprawiedliwić swoją nieobecność, wówczas sąd uchyli postanowienie. Przepisu tego jednak nie stosuje się w przypadku kolejnego nieusprawiedliwionego niestawiennictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy mogę poprosić, aby czynności dokonywały się bez mojej obecności?

Powód może wnieść o przeprowadzenie postępowania przygotowawczego bez jego udziału, przy czym pamiętać należy, że takiego wniosku nie można już cofnąć. Plan rozprawy wówczas będzie sporządzony bez jego udziału, a ustalenia zawarte w planie wiążące będą wiążące także dla nieobecnego.

Zobacz: Gospodarka komunalna

Czy posiedzenie przygotowawcze można odroczyć?

Sąd może odroczyć posiedzenie przygotowawcze na maksymalnie 3 miesiące (art. 205(7) § 2 kpc) w przypadku:

  • realnej możliwości zawarcia ugody przez strony,
  • potrzeby wyjaśnienia jakichś istotnych okoliczności dla sprawy,
  • usprawiedliwionego niestawiennictwa strony,
  • na zgodny wniosek stron, czy czym w tym przypadku można posiedzenie odroczyć dwukrotnie każdorazowo na okres maksymalnie trzymiesięczny.

Plan rozprawy

Jeśli sporu nie uda się rozwiązać, na posiedzeniu sporządza się plan rozprawy (art. 205(9) kpc). Plan taki powinien zawierać następujące elementy:

1) dokładne określenie przedmiotów żądań stron, w tym rozmiar dochodzonych świadczeń wraz z należnościami ubocznymi;

2) dokładnie określone zarzuty, w tym formalne;

3) ustalenie, które fakty i oceny prawne pozostają między stronami sporne;

4) terminy posiedzeń i innych czynności w sprawie;

5) kolejność i termin przeprowadzenia dowodów oraz roztrząsania wyników postępowania dowodowego;

6) termin zamknięcia rozprawy lub ogłoszenia wyroku;

7) rozstrzygnięcia innych zagadnień, o ile są niezbędne do prowadzenia postępowania

Agnieszka Tomkowiak

Aplikant radcowski w Dziale Prawa Cywilnego w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA