REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus a domy pomocy społecznej - wytyczne dla wojewodów

Koronawirus a domy pomocy społecznej - wytyczne dla wojewodów /fot. Shutterstock
Koronawirus a domy pomocy społecznej - wytyczne dla wojewodów /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Domy pomocy społecznej potrzebują szczególnej uwagi i pomocy w trakcie epidemii koronawirusa. Jakie działania są podejmowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej?

Sprawa jest poważna. – Monitorujemy sytuację w domach pomocy społecznej, jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami, od blisko miesiąca codziennie biorę udział w wideokonferencjach z dyrektorami wszystkich wydziałów polityki społecznej Urzędów Wojewódzkich – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek.

REKLAMA

W Polsce działają dzisiaj 824 domy pomocy społecznej zapewniające miejsca dla 80,8 tys. osób.

– To placówki, które wymagają dzisiaj szczególnej uwagi. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami, od 13 marca codziennie biorę udział w wideokonferencjach z dyrektorami wszystkich wydziałów polityki społecznej Urzędów Wojewódzkich, podczas których raportowane jest, ile domów pomocy społecznej objętych jest kwarantanną, ile osób jest zakażonych wśród mieszkańców i personelu – zapewnia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek. Jak podkreśla, docierające z mediów sygnały dotyczące sytuacji w niektórych placówkach są na bieżąco weryfikowane.

Polecamy: Ekskluzywny pakiet – Komentarze Złota seria

Wytyczne i rekomendacje dla wojewodów

Na podstawie uzyskanych informacji i przekazanych uwag Ministerstwo przygotowuje wytyczne, instrukcje i rekomendacje dla wojewodów dotyczące postępowania w związku z zaistniałą sytuacją.

Wydano pięć wielopunktowych instrukcji i rekomendacji poprzez wojewodów do organów prowadzących placówki całodobowej opieki – w tym domy pomocy społecznej. Instrukcje, rekomendacje i polecenia dotyczą wszystkich osób w nich przebywających, a więc osób starszych, dzieci, niepełnosprawnych oraz chorych wymagających całodobowej opieki i w miarę nasilenia zagrożenia są uszczegóławiane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instrukcje zawierają m.in. następujące wskazania:

  • bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej mieszkańców domów oraz personelu z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej
  • monitorowanie stanu zdrowia personelu oraz bezwzględne niedopuszczanie do przychodzenia do pracy pracowników wykazujących objawy przeziębienia lub grypy
  • gwarantowanie ciągłości usług na poziomie obowiązującego standardu z uwzględnieniem zaleceń GIS
  • w przypadku problemów z zapewnieniem ciągłości w świadczeniu opieki spowodowanych brakiem personelu do świadczenia usług w domu, oddelegowanie na wniosek organu prowadzącego jednostki samorządu terytorialnego pracowników dziennych ośrodków wsparcia z terenu tej jednostki samorządu, których działalność została zawieszona na podstawie polecenia wojewody
  • stosowanie właściwego postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie oraz pozostawanie w stałym kontakcie z lokalnymi służbami sanitarno-epidemiologicznymi.

REKLAMA

– 26 marca przekazaliśmy natomiast pisemne rekomendacje dotyczące kontynuacji działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczyły m.in. zobowiązania jednostek samorządu terytorialnego do skierowania kadry z placówek, których działalność jest zawieszona, do Domów Pomocy Społecznej, w których występują problemy kadrowe ze sprawowaniem opieki nad mieszkańcami – oczywiście przy zachowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa – zaznacza wiceszefowa resortu rodziny Iwona Michałek.

W przekazanych pod koniec marca br. poleceniach dla wojewodów uwzględniono także rekomendacje dotyczące konieczności zapewnienia w domach pomocy społecznej ciągłości opieki medycznej i opieki pielęgniarskiej ze względu na duże zagrożenie epidemiologiczne.

Przyjęcia nowych mieszkańców tylko w szczególnych sytuacjach

Jak wskazuje wiceminister Iwona Michałek, rekomendowano także ograniczenie przyjmowania do domów pomocy społecznej nowych mieszkańców.

REKLAMA

– Wskazaliśmy, że przyjęcia należy ograniczyć do sytuacji absolutnie wyjątkowych, może to być np. przyjęcie mieszkańca po leczeniu szpitalnym. Takie ewentualne przyjęcia powinny odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Rekomendujemy zastosowanie odosobnienia takiego mieszkańca od innych, zdrowych mieszkańców i personelu – mówi wiceminister Michałek.

Wystosowano też zalecenie, aby wojewodowie traktowali pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, w tym domów pomocy społecznej, na równi z pracownikami służby zdrowia przy podziale środków higienicznych, środków ochrony osobistej.

– Kolejne rekomendacje zostały przekazane 2 kwietnia br. W przypadku wystąpienia w placówce rozpoznania zakażenia koronawirusem u mieszkańca domu rekomendowaliśmy podjęcie niezwłocznych działań w celu objęcia go obowiązkową hospitalizacją w jednoimiennym szpitalu zakaźnym. Zarówno w takim przypadku, jak i w przypadku podejrzenia zakażenia u mieszkańca domu, personel nie może przebywać na terenie placówki. Przed przystąpieniem do pracy wymagającej bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami zarekomendowaliśmy przeprowadzenie z personelem szczegółowego wywiadu dotyczącego potencjalnych sytuacji stwarzających ryzyko zakażenia, w których mogli znaleźć się pracownicy, zwłaszcza osoby świadczące pracę równocześnie w podmiotach leczniczych – wylicza wiceszefowa MRPiPS.

Resort wydał też kolejne rekomendacje w sprawie stosowania środków ochrony osobistej w trakcie pracy w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami.

Płyny do dezynfekcji i maseczki trafiły do domów pomocy społecznej

Dodatkowo Agencja Rezerw Materiałowych - na wniosek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – udostępniła płyn do dezynfekcji rąk oraz maseczki trójwarstwowe, które przekazane zostały wojewodom, a następnie rozdysponowane domom pomocy społecznej. Płyn do dezynfekcji – na prośbę MRPiPS – przekazał wojewodom także KGHM.

– W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i rosnącymi potrzebami domów pomocy społecznej zdecydowaliśmy o przekazaniu dodatkowych 20 milionów złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie powiatów w prowadzeniu tych placówek. W czerwcu planujemy natomiast dokonanie ponownej weryfikacji potrzeb domów pomocy społecznej – przypomniała wiceminister Iwona Michałek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA