reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Koronawirus. 80 mln zł na preferencyjne pożyczki i odroczenie spłat od samorządu Mazowsza

Koronawirus. 80 mln zł na preferencyjne pożyczki i odroczenie spłat od samorządu Mazowsza

Samorząd Mazowsza udzieli wsparcia przedsiębiorcom z województwa mazowieckiego dotkniętym skutkami pandemii koronawirusa – poinformował urząd marszałkowski. Jak wyjaśnił, o preferencyjne pożyczki i odroczenie spłat mogą ubiegać się przedsiębiorcy korzystający ze środków unijnych oraz środków zwróconych w ramach instrumentów inżynierii finansowej.

"To pomoc, której przedsiębiorcy potrzebują i na którą czekają. Nie możemy pozwolić na to, aby po naszej gospodarce zostały jedynie gruzy. Chcemy, aby przedsiębiorcy poczuli się bezpieczni i po opanowaniu epidemii mogli dalej działać" – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Decyzję o skierowaniu 80 mln zł do przedsiębiorców negatywnie dotkniętych skutkami epidemii COVID-19 Zarząd Województwa podjął we wtorek 7 kwietnia.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Marta Milewska, środki te znajdują się w dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach obowiązującej umowy o finansowaniu z 14 czerwca 2017 r. Wyjaśniała, że mali i średni przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski i uzyskać pożyczkę na bardzo korzystnych warunkach. Pomoc zakłada m.in. możliwość finansowania do 100 proc. na cele obrotowe; maksymalną kwotę pożyczki do 500 tys. zł; okres spłaty do 48 miesięcy; karencję spłaty do 12 miesięcy; oprocentowanie na zasadach de minimis już od 0 proc. oraz brak opłat i prowizji.

Informacje na temat uruchamianych pożyczek będą dostępne na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego https://pozyczkiunijne.bgk.pl/oferta-pozyczek-unijnych/mazowieckie/, a także u poszczególnych pośredników finansowych.

Polecamy: Ekskluzywny pakiet – Komentarze Złota seria

Jak informuje urząd marszałkowski, wsparcie dla przedsiębiorców korzystających ze środków zwróconych w ramach instrumentów inżynierii finansowej z perspektywy 2007-2013 obejmie przedsiębiorców, którzy korzystają z funduszy pożyczkowych: Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego, Fundacji na rzecz Polskiego Rolnictwa oraz funduszu poręczeniowego - Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych w ramach instrumentów zwrotnych z perspektywy 2007-2013.

"Przedsiębiorcy posiadający pożyczki będą mogli skorzystać z 6-miesięcznych wakacji kredytowych dla spłat rat kapitałowo-odsetkowych wraz z wydłużeniem okresu pożyczki oraz dodatkowej 6-miesięcznej karencji w spłacie kapitału, automatycznie przedłużającej termin spłaty pożyczki" – zaznacza urząd.

Jak dodaje, jednocześnie w ramach proponowanego przez Fundację na rzecz Polskiego Rolnictwa produktu pożyczkowego będą mogły być finansowane również cele obrotowe i bieżąca działalność, bez dodatkowego uwarunkowania celami inwestycyjnymi np. na zakup towarów handlowych i materiałów czy sfinansowanie bieżących kosztów działalności np. czynszu, opłat czy wynagrodzeń.

"Z kolei dla przedsiębiorców korzystających z produktów poręczeniowych (poręczenia kredytowe, poręczenia pożyczek, poręczenia leasingowe, poręczenia wadialne) przewidziane jest wsparcie w formie m.in. odstąpienia od prowizji za wydłużenie okresu finansowania na wniosek instytucji finansujących (wakacje kredytowe, karencja w spłacie rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych). Będą też mogli skorzystać z obniżenia prowizji rzędu 0,1-0,2 proc. za udzielane nowe poręczenia w pełnym zakresie działalności, a także uproszczenia i przyśpieszenia procedur ocen ryzyka poręczeniowego z zachowaniem bezpiecznej polityki poręczeniowej" – podkreśla urząd.

Wyjaśnia przy tym, że oznacza to m.in. umożliwienie przedsiębiorcom elektronicznego dostarczania dokumentów. Jak dodaje, Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych planuje ponadto wprowadzenie nowych produktów – poręczenia dla przedsiębiorców, którzy są najemcami lokali użytkowych od miasta stołecznego Warszawy, stanowiące kaucję lub wadium oraz poręczenia na dzierżawę maszyn lub urządzeń. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama