REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezesi sądów administracyjnych będą powoływani na pięć lat

Agnieszka Bobowska

REKLAMA

Prezesi i wiceprezesi WSA oraz wiceprezesi NSA będą pełnić swoje funkcje kadencyjnie. Ich odwoływanie będzie możliwe tylko w razie niewywiązywania się z obowiązków służbowych lub naruszenia dobra wymiaru sprawiedliwości.

Wszystkie kluby poselskie zapowiedziały poparcie w dzisiejszym głosowaniu prezydenckiego projektu ustawy nowelizującej ustrój sądów administracyjnych. Nowe przepisy zakładają zróżnicowanie powoływania i odwoływania osób zajmujących najwyższe stanowiska w sądach administracyjnych.

REKLAMA

Kadencyjność funkcji kierowniczych

– Celem zmian jest wzmocnienie struktur sądownictwa administracyjnego poprzez stabilizację statusu sędziów pełniących funkcje kierownicze – mówi posłanka Barbara Bartuś z Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA

Projektodawcy proponują wprowadzenie zasady kadencyjności prezesów i wiceprezesów WSA oraz wiceprezesów NSA. Pełnienie wskazanych funkcji będzie się odbywać przez okres pięciu lat. Projekt nie przewiduje jednak zakazu ponownego powołania w następnej kadencji tych samych sędziów.

– Wprowadzenie kadencyjności funkcji kierowniczych jest bardzo istotną zmianą i należy ją ocenić pozytywnie dla ustroju sądów administracyjnych – podkreślił Zbigniew Wrona, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Wprowadzane rozwiązanie jest zbliżone do obowiązujących już regulacji sądownictwa powszechnego, w którym między innymi prezes i wiceprezes sądu apelacyjnego powoływani są na sześcioletnią kadencję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezesi oraz wiceprezesi WSA będą nadal powoływani przez prezesa NSA, po zasięgnięciu opinii zgromadzenia ogólnego tego sądu i Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nie zmieni się również tryb powoływania wiceprezesa NSA. Będzie tego dokonywał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek prezesa NSA, złożony za zgodą Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Odwołanie prezesa i wiceprezesa

Projektodawcy proponują natomiast zmianę sposobu pozbawienia stanowisk prezesów i wiceprezesów WSA oraz wiceprezesów NSA. Mają być oni odwoływani tylko w przypadku rażącego niewywiązywania się z obowiązków służbowych lub naruszania dobra wymiaru sprawiedliwości z innych powodów.

– Nowością, którą należałoby poprzeć, jest wprowadzenie konkretnych przesłanek odwołania – stwierdził poseł Jerzy Kozdroń z Platformy Obywatelskiej.

REKLAMA

Odwołania prezesa i wiceprezesa WSA będzie dokonywał prezes NSA po zasięgnięciu opinii zgromadzenia ogólnego tego sądu i Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego. Brak wydania opinii w terminie miesiąca od przedstawienia zamiaru odwołania będzie równoważny z wydaniem opinii pozytywnej. W przypadku złożenia w toku kadencji przez prezesa albo wiceprezesa sądu w wojewódzkim sądzie administracyjnym rezygnacji z pełnionej funkcji, prezes NSA będzie dokonywał odwołania bez zasięgania opinii.

Wiceprezes NSA będzie mógł być natomiast pozbawiony swojej funkcji przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek prezesa Naczelnego Sądu. Wystąpienie z wnioskiem o odwołanie będzie możliwe po uzyskaniu zgody Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. W przypadku złożenia rezygnacji przez wiceprezesa NSA, taka zgoda nie będzie wymagana.

Nowelizacja wejdzie w życie po 30 dniach od jej ogłoszenia.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA