reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Maleje liczba uczniów w szkołach

Maleje liczba uczniów w szkołach

Do połowy grudnia dyrektorzy olsztyńskich szkół podstawowych i gimnazjów mają przedstawić plany reorganizacji swoich placówek. Powodem jest malejąca liczba uczniów i konieczność dostosowania sieci szkół do potrzeb. Oszczędności po reorganizacji szkół mają wynieść około milion złotych.

Jak poinformował wiceprezydent Olsztyna Jerzy Szmit, 10 lat temu w podstawówkach olsztyńskich uczyło się 13 tys. uczniów, obecnie - 8,5 tys. Do gimnazjów uczęszcza 3,5 tys. uczniów, podczas gdy 10 lat temu, gdy gimnazja powstawały, tylko w pierwszych ich klasach uczyło się 2 tys. uczniów.

Władze Olsztyna planują, że niewykorzystane szkoły będą łączone, przy czym uczniowie pozostaną w dotychczasowych budynkach. Jedynie w przypadku gimnazjum nr 15 uczniowie będą musieli przenieść się do innej, oddalonej o kilka kilometrów szkoły. Budynek nie pozostanie jednak pusty, ponieważ mieszczą się w nim także przedszkole i podstawówka, które po zmianach będą mieć więcej miejsca dla swoich potrzeb.

Szmit zapewnia, że 150 uczniów z gimnazjum nr 15 będzie miało zorganizowany dojazd szkolnymi gimbusami.

Do 14 grudnia dyrektorzy szkół, które będą reorganizowane, muszą przedstawić nowy plan funkcjonowania, a także liczbę osób z administracji, które mogą być zwolnione. Decyzję o likwidacji szkół podejmie, po konsultacjach społecznych z rodzicami i radami osiedli, rada miejska Olsztyna w lutym przyszłego roku.

Rodzice gimnazjum nr 15 w Olsztynie nie zgadzają się, by 150 uczniów od 1 września 2010 roku uczęszczało do innej placówki. List z apelem o uratowanie szkoły napisali do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. "Przeraża nas, że pomysłodawcy likwidacji szkoły liczą pieniądze, a zupełnie nie liczą się z dobrem nastolatków, dla których przeniesienie do wielkiego molocha, jakim jest gimnazjum nr 5, może przynieść niepowetowane szkody" - napisali rodzice.

Podkreślają, że w szkole panuje dobra atmosfera, sprzyjająca lepszemu przyswajaniu wiedzy i nie jest ona zamykana wraz z ostatnim dzwonkiem.

PAP

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Daniela Wybrańczyk

prawnik, mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama