REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grunty pod inwestycje publiczne będą wywłaszczane niezwłocznie

Jerzy Kowalski

REKLAMA

Przedsiębiorca, który przystępuje do wykonania inwestycji o charakterze publicznym, szybciej będzie mógł wejść na cudzy grunt, by rozpocząć budowę.

Starosta będzie zobowiązany do wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego po upływie dwumiesięcznego terminu na zawarcie umowy o nabycie praw do nieruchomości. Dziś decyzja ta zależy od jego swobodnego uznania. Będzie mógł też zezwolić na niezwłoczne zajęcie nieruchomości przez firmę wykonującą zadanie inwestycyjne. Takie rozwiązania przewiduje przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami.

REKLAMA

REKLAMA

– Celem regulacji jest zmobilizowanie starosty do aktywności proinwestycyjnej. Praktyka wskazuje, że fakultatywność wszczęcia postępowania o wywłaszczenie jest przyczyną opóźnień w realizacji zadań gospodarczych już na etapie pozyskiwania nieruchomości – tłumaczy Anna Prigan, radca prawny z TGC Corporate Lawyers.

Z kolei Anna Oleksiewicz, prawnik z kancelarii Stopczyk & Mikulski, uważa, że przyspieszeniu ulegnie realizacja wielu przedsięwzięć, co jest szczególnie istotne w przypadku inwestycji finansowanych ze środków unijnych.

Zgodnie z nowymi regulacjami starosta będzie mógł zezwolić na niezwłoczne zajęcie nieruchomości przez przedsiębiorstwo wykonujące zadanie publiczne tuż po wydaniu decyzji o wywłaszczeniu. Ma być to możliwe nie tylko, gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia bądź życia ludzkiego, lub też ze względu na inny interes społeczny. Uchwalone przepisy przewidują rozszerzenie katalogu tych przesłanek o przypadki uzasadnione „ważnym interesem gospodarczym”. Starosta zostanie też zobligowany do nadania decyzji o zajęciu nieruchomości rygoru natychmiastowej wykonalności. Oznacza to szybkie wejście inwestora na nieruchomość.

REKLAMA

Paulina Cichalewska, prawnik z Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg, zwraca z kolei uwagę, że ustawa precyzuje też procedury oceny prawidłowości sporządzania operatu szacunkowego, wzmacniając gwarancje bezstronności rzeczoznawców majątkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Procedury tej dokonywać ma organizacja zawodowa rzeczoznawców majątkowych w terminie dwóch, a nie jak poprzednio trzech miesięcy, od dnia zawarcia umowy o dokonanie oceny, mając na względzie dwie zasady. Po pierwsze organizacja zawodowa wyznacza zespół oceniający w składzie co najmniej dwóch rzeczoznawców, po drugie w ocenie nie mogą brać udziału rzeczoznawcy, wobec których zachodzą przesłanki budzące wątpliwości co do ich bezstronności – tłumaczy nasz ekspert.

Nowe przepisy umożliwią wojewodzie, radzie lub sejmikowi decyzję o zbyciu najemcom lub dzierżawcom w trybie bezprzetargowym lokalu niemieszkalnego należącego do Skarbu Państwa lub samorządu.

2 miesiące – po upływie takiego terminu starosta będzie miał obowiązek wszcząć procedurę wywłaszczeniową

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA