reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Gminy nie będą się spierać o przedszkolaków

Gminy nie będą się spierać o przedszkolaków

Sejm zmienił zasady rozliczania kosztów uczęszczania dziecka do przedszkola na terenie gminy, w której ono nie mieszka.

Jeżeli dziecko uczęszcza do niepublicznego przedszkola położonego poza terenem gminy swojego zamieszkania, ta ma obowiązek przekazywania dotacji gminie, w której mieści się przedszkole. Wskaźnik procentowy, według którego ustala się jej wysokość, nie może być wyższy od przyjętego przez gminę, na terenie której mieszka dziecko. Tak wynika z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

W tej chwili wysokość przekazywanych dotacji zależy od wskaźnika przyjętego przez gminę, na terenie której działa niepubliczne przedszkole. – W efekcie zdarzało się, że kwestie związane z rozliczeniem były powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola – mówi Bronisław Dutka, poseł PSL.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli w gminie zobowiązanej do refundacji nie ma przedszkola niepublicznego i nie została określona tam wysokość wskaźnika, od którego liczona jest wysokość dotacji, będzie on wynosił 75 proc. kosztów w gminie, w której dziecko uczęszcza do przedszkola.

Joanna Fabisiak, poseł PO, wyjaśnia, że problem rozliczeń dotyczy najczęściej biednych gmin podmiejskich. Rodzice w nich mieszkają, ale pracują w mieście i tam ich dzieci chodzą do przedszkola. W gminach miejskich wskaźnik służący do obliczenia wysokości refundacji zwykle jest wyższy niż w podmiejskich. W efekcie gmina do edukacji przedszkolnej w placówce położonej poza jej granicami dopłaca więcej niż do nauki w placówce z jej terenu. Problem ten miała między innymi podwarszawska gmina Nieporęt, która zaskarżyła obowiązujące przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Ten orzekł, że obowiązujące przepisy są nieprecyzyjne i mogą prowadzić do sporów pomiędzy samorządami.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama