REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielkie koncerny blokują dostęp do tanich leków

Maciej Szczepaniuk
Maciej Szczepaniuk

REKLAMA

Dzięki tańszym zamiennikom leków pacjenci i budżet oszczędzają rocznie około 7 mld zł. Oszczędności byłyby wyższe, gdyby duże firmy farmaceutyczne nie broniły rynku za wszelką cenę.

W przyszłym tygodniu do Polski przyjedzie dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Wytwórców Leków Generycznych. To gest wsparcia dla polskich producentów tańszych kopii leków o takim samym działaniu i praktycznie identycznym składzie chemicznym co ich droższe odpowiedniki. Po co ta manifestacja? Duże koncerny coraz częściej blokują tańszą konkurencję z naszego regionu, uniemożliwiając wprowadzenie na rynek tańszych odpowiedników.

REKLAMA

Janusz Gajowniczek, prezes firmy Valeant Polska, jednego z największych producentów leków generycznych, przyznaje, że na rynku trwa walka między wytwórcami leków oryginalnych i zamienników.

REKLAMA

– Procesy sądowe dotyczą najczęściej wygasających patentów i np. sposobu, w jaki lek został wyprodukowany – tłumaczy prezes Valeant Polska. Nie wiadomo jednak dokładnie, ile obecnie takich spraw jest w toku. Nikt nie prowadzi ich rejestru, a same firmy nie chcą się dzielić tymi informacjami. Także dlatego, że koncerny farmaceutyczne na wyprodukowanie leku innowacyjnego wydają nawet kilkaset milionów euro, a wytwórcy generyków nie muszą już ponosić takich kosztów.

Rywalizacja uderza jednak najbardziej w pacjentów. Powód – im mniejsza konkurencja w danym segmencie, tym wyższe ceny lekarstw. Komisja Europejska policzyła, że wprowadzenie do sprzedaży leków generycznych powoduje, że już w pierwszym roku średni poziom cen leku oryginalnego spadał o prawie 20 proc. W skrajnych przypadkach odnotowano spadek poziomu cen aż o 90 proc. Opóźnienia we wprowadzaniu na unijny rynek leków generycznych kosztują co najmniej 430 mln euro rocznie. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego policzył, że dzięki tańszym lekom produkowanym w kraju w kieszeni pacjentów zostaje rocznie nawet 7 mld zł.

Żeby opóźnić debiut konkurencji, koncerny stosują cały wachlarz wątpliwych działań. Raport KE na temat leków generycznych wśród najważniejszych wymienia zasypywanie lawiną wniosków o wydanie patentu dla leku już chronionego i wytaczanie spraw sądowych producentom leków generycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Firmy farmaceutyczne nie wahają się nawet ingerować w procedury administracyjne, np. na etapie rejestracji leku albo wpisywania go na listy refundacyjne – wylicza nieprawidłowości Cezary Śledziewski, prezes PZWPF. Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu Rejestracji Leków, zaprzecza jednak, że pracownicy są poddawani lobbingowi.

Z raportu KE wynika także, że koncerny w walce z tańszą konkurencją chętnie wykorzystują czarny PR. Mają na to fundusze, gdyż producenci leków oryginalnych przeznaczyli średnio 23 proc. swoich obrotów na szeroko rozumiany marketing i promocję, a tylko 17 proc. na badania i rozwój.

20 proc. o tyle w pierwszym roku spada cena leku oryginalnego po wprowadzaniu konkurencyjnego leku generycznego

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA