reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Olsztyn wprowadza program racjonalizacji sieci szkół

Olsztyn wprowadza program racjonalizacji sieci szkół

Program racjonalizacji sieci szkół, zakładający łączenie szkół w zespoły, ale przy pozostawieniu uczniów w dotychczasowych budynkach pod opieką tych samych nauczycieli, wprowadzają władze Olsztyna. We wtorek radni miejscy przyjęli pierwszą z uchwał o zmianie w olsztyńskiej oświacie.

Uchwała dotyczy zamiaru likwidacji od 31 sierpnia szkół podstawowych nr 32 i 33 i włączenia ich w struktury szkoły nr 34. Powodem zmian w organizacji sieci szkół jest malejąca liczba uczniów w szkołach i konieczność dostosowania placówek do potrzeb.

 

Wiceprezydent Olsztyna odpowiedzialny za oświatę, Jerzy Szmit, zapewnił, że łączenie szkół w zespoły nie będzie odbywać się kosztem uczniów. "Uczniowie nie odczują zmian, pozostaną w tych samych ławkach, z tymi samymi nauczycielami. Zmieni się jedynie szyld placówki" - powiedział Szmit.

 

Podkreślił, że reforma w oświacie jest konieczna ze względów finansowych. "Na oświatę w tym roku wydamy 274 mln zł, co stanowi 48 proc. wydatków bieżących. Oprócz subwencji gmina dokłada 104 mln zł ze środków własnych. To chyba rekordowe wydatki w Polsce" - uznał.

 

Wyjaśnił, że 81 proc. wydatków na oświatę stanowią płace, a 19 proc. - wydatki na opłacenie mediów, utrzymanie budynków i na pomoce szkolne.

 

Wiceprezydent powiedział, że w wyniku planowanego łączenia placówek pracę może stracić 14 pracowników niepedagogicznych z obsługi administracyjnej. W olsztyńskiej oświacie pracuje 4 tys. osób. Miasto zaoszczędzić ma w ten sposób 600 tys. zł, które chce przeznaczyć na zajęcia logopedyczne dla przedszkolaków i uczniów klas pierwszych. Część pieniędzy pozostanie także do dyspozycji szkół.

 

Szmit powiedział, że mimo dużego oporu rodziców miasto musi podjąć się tej reformy oświaty. W przeciwnym razie za kilka lat stanie przed problemem prywatyzacji szkół i przekazania ich do prowadzenia fundacjom czy stowarzyszeniom, bo nie będzie w stanie ich utrzymać.

 

Władze Olsztyna przedłożą teraz uchwałę kuratorowi oświaty do zaopiniowania, a na następnych sesjach będą głosować nad likwidacją placówek.

 

Według władz, 10 lat temu w podstawówkach olsztyńskich uczyło się 13 tys. uczniów, obecnie - 8,5 tys. Do gimnazjów uczęszcza 3,5 tys. uczniów, podczas gdy 10 lat temu, gdy gimnazja powstawały, tylko w pierwszych ich klasach uczyło się 2 tys. uczniów.

 

PAP

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama