REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko sześć polskich gmin w europejskim Porozumieniu Burmistrzów

REKLAMA

Tylko sześć polskich gmin przystąpiło dotąd do powołanego rok temu europejskiego Porozumienia Burmistrzów, służącego włączeniu się samorządów w działania na rzecz ochrony klimatu. Eksperci prognozują jednak, że zainteresowanie gmin takimi działaniami będzie rosnąć.

"Polskie miasta coraz śmielej interesują się gospodarką energetyczną. Nic w tym dziwnego, bo energia stanowi dziś coraz poważniejszy składnik w samorządowych budżetach" - ocenia europoseł Jan Olbrycht, który zorganizował w Katowicach konferencję na temat efektywności energetycznej w miastach.

REKLAMA

Do Porozumienia Burmistrzów przystąpiły dotąd gminy: Bielsko-Biała, Dzierżoniów, Łubianka, Niepołomice, Radziechowice i Warszawa.

Również dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski jest przekonany, że zainteresowanie samorządów projektami energetycznymi, służącymi zmniejszeniu kosztów energii, a tym samym dającymi efekty ekologiczne, będzie rosnąć.

"Do gmin trafiają jednak przede wszystkim argumenty ekonomiczne, a nie ekologiczne" - ocenił Porawski, według którego w gospodarce energetycznej samorządy mogą szukać sposobów na oszczędność publicznych pieniędzy.

REKLAMA

Według wiceminister gospodarki Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, aktywny udział samorządów jest konieczny, by Polska spełniła warunki unijnego planu, zakładającego do 2020 r. 20-procentową redukcję emisji CO2, 20-procentową oszczędność energii i 20-procentowy udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

M.in. temu ma służyć podpisane w lutym ubiegłego roku w Brukseli Porozumienie Burmistrzów, w którym szefowie blisko 350 europejskich miast zobowiązali się do podjęcia działań dla zrównoważonego gospodarowania energią na terenach miejskich i przekroczenia celu energetycznego UE, jakim jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do 2020 roku.

"Władze lokalne powinny stać się głównymi organami promującymi oszczędne wykorzystanie energii, muszą też być w tych zadaniach wspierane. Na razie lista polskich gmin, które przystąpiły do ambitnej inicjatywy Porozumienia Burmistrzów, jest dość krótka" - mówiła Strzelec-Łobodzińska.

Wiceminister gospodarki zachęcała samorządowców, by wspólnie z Krajową Agencją Poszanowania Energii wzięli udział w ruszającym w maju projekcie służącym wymianie doświadczeń miast i gmin w zrównoważonej polityce energetycznej.

REKLAMA

Odbywająca się w poniedziałek i wtorek w Katowicach IV Międzynarodowa Konferencja "Miasto 2010", poświęcona efektywności energetycznej w miastach, zgromadziła ponad 200 samorządowców, przedstawicieli administracji publicznej, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, rządu, specjalistów rynku energii i ekspertów w zarządzaniu miastami.

Specjaliści przekonywali, że zarządzanie i oszczędzanie energii należą do najważniejszych dla samorządów wyzwań w nadchodzących latach. Przedstawiciele Komisji Europejskiej zwracali uwagę przede wszystkim na strategiczną rolę miast w osiąganiu europejskich celów w zakresie oszczędzania energii i walki z efektami zmian klimatycznych. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

    Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

    1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

    Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

    Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

    Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

    Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

    Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

     

    REKLAMA

    Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

    W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

    Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

    Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

    Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

    Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

    Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

    REKLAMA

    PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

    W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

    Minister Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

    Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.

    REKLAMA