REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

151 pociągów może zniknąć z rozkładu

REKLAMA

151 połączeń Przewozów Regionalnych od 4 maja zostanie wycofanych z rozkładu, jeżeli spółka nie zapłaci zaległych faktur za dostęp do torów - powiedział prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański. PKP PLK chce również wykreślić część połączeń PKP Intercity.

Chodzi o opłatę za korzystanie z torów kolejowych, którą wszyscy przewoźnicy odprowadzają do zarządzającej infrastrukturą spółki PKP PLK. Szafrański powiedział w środę dziennikarzom, że zaległości wszystkich przewoźników wobec PKP PLK wynoszą około 400 mln zł. Nie podał, ile winne są Przewozy Regionalne, ani PKP Intercity. Zaznaczył jednak, że w sumie to znaczna część tej kwoty.

REKLAMA

Wykreślenie połączeń z rozkładu w praktyce będzie oznaczało, że dyżurni ruchu otrzymają listę numerów pociągów i nie zezwolą na ich wyjazd na tory.

REKLAMA

"Nigdzie w prawie nie jest napisane, że PKP PLK powinna być bankiem, który kredytuje działalność przewoźników" - powiedział Szafrański. Wyjaśnił, że dotacje, jakie spółka otrzymuje od państwa, mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na inwestycje. Pieniądze wpłacane przez przewoźników za korzystanie z sieci kolejowej są natomiast przekazywane na działalność bieżącą: wypłaty dla pracowników, regulowanie rachunków i kupowanie materiałów do naprawy torów.

Prezes wyjaśnił, że z powodu zaległości płatniczych przewoźników, PKP PLK mogą stać się niewypłacalne i nie mieć nawet na wypłaty dla personelu. Spółka podjęła decyzję o zatrzymaniu części pociągów, by dług PKP Intercity i Przewozów Regionalnych wolniej narastał.

"Nie jest naszą intencją zmniejszanie ruchu pociągów, ale chcemy potrząsnąć przewoźnikami, żeby zbilansowali swoją działalność i nie uruchamiali pociągów, na które ich nie stać" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród 151 zagrożonych likwidacją połączeń Przewozów Regionalnych są wszystkie międzywojewódzkie pociągi InterRegio. Szafrański wytłumaczył, że wybór padł akurat na nie, ponieważ to nie one dowożą ludzi do pracy. Połączenia te nie są też objęte umowami o dofinansowanie z marszałkami województw.

W związku z tym Przewozy Regionalne przedstawiły zarządcy infrastruktury listę pociągów do wycofania. PKP PLK uznały jednak, że jest ona niewystarczająca i same wybrały pociągi, które mogą zostać usunięte z rozkładu.

Rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski powiedział PAP, że przewoźnik nie godzi się z decyzją PKP PLK. Zarządy obu spółek mają w najbliższych dniach rozmawiać na ten temat.

"Na takim spotkaniu może zostać na przykład ustalone, że zapłacimy pewną kwotę, a PKP PLK odstąpi od planów usunięcia części połączeń. Może też być zawarte inne porozumienie" - wyjaśnił.

REKLAMA

Dodał, że likwidacja pociągów InterRegio pogorszy i tak trudną sytuację finansową spółki. "Wszystkie środki, jakie mamy, przekazujemy na spłatę zadłużenia w PKP PLK. Mam więc nadzieję, że ograniczeń ruchu nie będzie, a jeśli będą, to mniejsze niż te, które proponuje zarządca infrastruktury" - powiedział.

PKP PLK chce również wycofać część połączeń PKP Intercity; przewoźnik do 4 maja ma wskazać, które mogłyby zniknąć z rozkładu. Jeżeli PKP Intercity nie ureguluje zaległych płatności, to pociągi te przestaną jeździć 15 maja br.

Kamil Migała z biura prasowego PKP Intercity powiedział, że w czwartek dojdzie do spotkania zarządów PKP Intercity i PKP PLK w tej sprawie. Nie wykluczył, że przewoźnik zapłaci część zaległości, więc nie będzie podstaw do korekty rozkładu jazdy.

PKP Intercity na trasach międzywojewódzkich uruchamia kilkaset pociągów dziennie. Przewozy Regionalne obsługują głównie połączenia lokalne i regionalne; w ofercie mają też międzywojewódzkie połączenia InterRegio. PR dziennie uruchamiają około 3 tys. pociągów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA