REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA: informacje z województw dotkniętych powodzią

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

MSWiA informuje:

Na Lubelszczyźnie wczoraj w nocy doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego w miejscowości Kopiec, na terenie gminy Annopol. Powstała wyrwa powiększa obszar rozlewiska w gminie Wilków. Na Podkarpaciu w miejscowości Wrzawy w powiecie tarnobrzeskim udało się obronić przed rozmyciem wały przeciwpowodziowe. Dziś od północy do środy włącznie ponownie zostanie zamknięty Wał Miedzeszyński w Warszawie.

REKLAMA

Województwo świętokrzyskie

REKLAMA

6 czerwca br. w nocy w miejscowości Szczytniki (gmina Dwikozy) na wałach cofkowych Wisły na rzece Opatówka pękł wał zalewając miejscowości: Szczytniki, Nowy Kamień, Bożydar i Mściów. Zagrożonych jest 2 000 osób. Przystąpiono do ewakuacji ludności. Większość mieszkańców zdecydowała się jednak na pozostanie w swoich domach. Do walki o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych skierowano dodatkowe służby.

Dziś (7 czerwca br.) w miejscowości Winiary (gmina Dwikozy) pękł wał wiślany zalewając miejscowości: Kępa Chwałowska (w tym wojewódzki magazyn przeciwpowodziowy i przepompownię), Słupiec i Winiarki. Zagrożonych jest około 200 osób. Ogłoszono ewakuację ludności, ale większość mieszkańców pozostała w swoich domach.

W Sandomierzu trwa walka o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych chroniących hutę. Przy zabezpieczaniu wałów pracuje ponad 200 ratowników, w tym: straż, wojsko, mieszkańcy Sandomierza i pracownicy huty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Sandomierzu i wzdłuż gmin: Dwikozy, Zawichost, Ożarów i Tarłów utrzymuje się wysoki stan poziomu wody w Wiśle.

Na pozostałych terenach sytuacja stabilizuje się.

Województwo małopolskie

Woda w małopolskich rzekach opada. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w Nowym Sączu i Tarnowie, w 3 powiatach i 10 gminach. Pogotowia przeciwpowodziowe są nadal w Krakowie i Oświęcimiu, w 7 powiatach i 9 gminach. Stan alarmowy przekroczony jest w 2 miejscach: na Wiśle i Szreniawie, a ostrzegawczy w 3, na Wiśle i Dunajcu.

W ciągu minionej doby zabezpieczano, umacniano i likwidowano wyrwy w wałach ochronnych.

W gminie Szczurowa (powiat dąbrowski) opada woda zalewająca miejscowości Wola Przemykowska, Natków, Kwików i Księżę Kopacze.

REKLAMA

Wciąż trudna sytuacja panuje w gminie Szczucin (powiat dąbrowski). Pomimo, że opada woda w Wiśle, wciąż istnieje zagrożenie przerwania wałów, szczególnie w miejscowościach Maniów i Laskówka Delastowska. W miejscowości Słupiec, gdzie Wisła przerwała wał, wczoraj (6 czerwca br.) wieczorem można już było zaobserwować lekki odpływ wód z powrotem do rzeki. Jednak nie zmniejsza się poziom rozlewiska, ponieważ wciąż wpływa woda z rowów melioracyjnych. Woda z wyżej położonych sąsiednich gmin zalewa miejscowości Radwan, Suchy Grunt, Brzezówka i Zabrnie. Zalane są liczne drogi powiatowe i gminne. W gminie Olesno podmyty został most na rzece Żabnica w miejscowości Podborze - most zamknięto.

W powiecie tarnowskim wysoki stan Dunajca spowodował zamknięcie śluz w rowach melioracyjnych - nastąpiło podtopienie kilku miejscowości w gminie Wierzchosławice. W gminie Gromnik występują liczne osuwiska, zagrożona jest linia wysokiego napięcia w miejscowości Ryglice. W miejscowości Zbylutowska Góra obsunięta skarpa zagraża stacji przesyłowej gazu.

Wciąż nieprzejezdne są szlaki kolejowe na trasie Tarnów-Stróże, Nowy Sącz-Krynica/Muszyna oraz Stróże-Jasło. Zamknięta też jest droga krajowa nr 87 w kierunku granicy.

Województwo podkarpackie

W ciągu nocy trwały intensywne prace przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Wrzawy w gminie Gorzyce przy ujściu Sanu do Wisły, gdzie nałożyły się dwie fale z Wisły i Sanu, grożąc rozmyciem wałów w miejscowości Wrzawy w województwie tarnobrzeskim. Wały udało się obronić.

Wisłoka w górnym i środkowym biegu i jej dopływach sukcesywnie się obniża. Aktualnie poziom wód w Wisłoce i jej dopływach jest poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie na wodowskazie w Mielcu utrzymuje się stan ostrzegawczy.

W górnym i środkowym biegu Sanu poziom wody obniża się i jest poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie w dolnym biegu od Rzuchowa do ujścia Sanu do Wisły poziom wody przekracza stan alarmowy.

W górnym i środkowym biegu rzeki Wisłok stan wody obniża się i stabilizuje. Poziom wody poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie na wodowskazie Tryńcza przekracza jeszcze stan alarmowy o 120 cm.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie 9 powiatów i miasta Tarnobrzega.

Województwo lubuskie

Sytuacja powodziowa stabilizuje się. Do wczoraj (6 czerwca br.) woda w rzece Odrze regularnie opadała. Zabezpieczone wały przeciwpowodziowe wytrzymywały jej napór.

W nocy w Nowej Soli odnotowano wzrost poziomu wody o 3 centymetry. Ma to związek ze zbliżającą się drugą falą kulminacyjną. Fala kulminacyjna Warty przeszła przez Skwierzynę i Gorzów, w ciągu doby woda w tych miastach opadła o 3 centymetry. Dzisiaj fala dotrze do Kostrzyna. Umocnienie wałów i usunięcie ich uszkodzeń spowodowało, że rzeka Warta nie wyrządziła większych szkód.

Województwo lubelskie

W nocy doszło do przerwania wału w miejscowości Kopiec w gminie Annopol. Przez powstałą wyrwę o długości około 30 m przedostaje się woda. Z 11 zagrożonych zalaniem gospodarstw ewakuowano 50 osób.

Powiększa się rozlewisko w gminie Wilków. W związku z podchodzeniem wody pod tereny gminy Łaziska jeszcze wczoraj (6 czerwca br.) zarządzono ewakuację z miejscowości: Las Dębowy, Grahowiec, Zakrzów, Braciejowice, Wrzelów, Trzciniec, Niedźwiada Mała, Niedźwiada Duża, Nieciecz, Koło i Głodno.

Trwa walka o utrzymanie wałów w Kępie Gosteckiej i Soleckiej w powiecie opolskim. Na miejscu pracuje około 785 ratowników. Prace przy wałach prowadzone są również w powiecie puławskim w Parchatce.

Według stanu wód na godz. 8.00 (7 czerwca br.) stan alarmowy jest przekroczony na Wiśle w Annopolu o 264 cm. W Puławach o 174 cm i w Dęblinie o 121 cm.

Województwo opolskie

Sytuacja na Opolszczyźnie jest stabilna. Druga fala powodziowa przeszła nie powodując większych zniszczeń. Wystąpiły lokalne podtopienia, woda wylała się na pola i łąki, nie wlała się jednak ponownie do domów. Jak dotąd, trudna sytuacja występowała w miejscowościach: Horula, Kąty Opolskie, Cisek, Bierawa, Żelazna i Czarnowąsy, gdzie wały przeciwpowodziowe zostały już wcześniej uszkodzone.

Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w czterech miejscach, a stan ostrzegawczy w pięciu.

Województwo mazowieckie

Do Warszawy dochodzi kolejna fala powodziowa, która będzie jedynie o 20 cm niższa (760 cm) od pierwszej. Kulminacja spodziewana jest we wtorkowe po południu (8 czerwca br.). Władze Warszawy zadecydowały o ponownym zamknięciu Wału Miedzeszyńskiego: w nocy z poniedziałku na wtorek (od północy 7 czerwca br.), na cały wtorek i środę (8 i 9 czerwca br.).

W Świniarach w gminie Słubice i w Dobrzykowie gmina Gąbin cały czas trwają przygotowania do obrony przed spływającą Wisłą tzw. drugą falą wezbraniową. Dziś (7 czerwca br.) od godziny 7.00 rano w miejscowości Świniary służby przy pomocy śmigłowców układają wał przeciwpowodziowy. Dodatkowo planuje się ułożyć rękaw z piaskiem, co spowoduje zmniejszenie intensywności przepływu wody przez wyrwę. Prace mają zmniejszyć ewentualne zalanie terenów gmin Słubice i Gąbin. Do gminy Gąbin (w Dobrzykowie) wysłano grupę 100 żołnierzy.

W związku z zagrożeniem powodziowym we wtorek i środę (8 i 9 czerwca) w Warszawie będą nieczynne wybrane placówki oświatowe: żłobki, przedszkola i szkoły w Wawrze, Białołęce, na Pradze Północ, Pradze Południe i jedna placówka na Mokotowie.

Województwo zachodniopomorskie

Sytuacja w regionie nie zmienia się. Nadal utrzymuje się wysoki stan wód na wodowskazach (choć woda powoli opada).

Woda zalała naturalne poldery zalewowe, podtopionych zostało 20 budynków mieszkalnych, w powiatach gryfińskim i myśliborskim.

Województwo wielkopolskie

Dziś rano (7 czerwca br.) rozpoczęto zamykanie sześciometrowej wyrwy w wale na wysokości Kraśnicy, przez którą woda wpływa na polder Golina.

Nadal na całej długości Warty przekroczone są stany alarmowe. W Poznaniu w godzinach porannych na wodowskazie odnotowano 577 cm wody (450 stan alarmowy). Służby monitorują stan nadwarciańskich wałów i podejmują działania zabezpieczające i zapobiegające ewentualnym przesiąknięciom. Prowadzony jest stały monitoring hydrologiczny.

W Wielkopolsce alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 46 gminach i miastach województwa.

Województwo pomorskie

Obniża się poziom Wisły. Stan wody w Tczewie kształtuje się obecnie 41 cm poniżej stanu alarmowego. Jedynie na wodowskazie w Przegalinie lustro wody o 6 cm przekracza stan alarmowy.

Mimo spadkowych tendencji nadal obowiązuje alarm powodziowy. Służby pozostają w gotowości i na bieżąco monitorują sytuację. Według prognoz poziom wody w najbliższych dniach znów nieznacznie będzie się podnosił. Druga, kulminacyjna fala spodziewana jest w Tczewie w najbliższy czwartek (10 czerwca br.) i piątek (11 czerwca br.). Stan wody osiągnie wówczas poziomy alarmowe. Przekroczenia nie będą jednak tak znaczne, jak w przypadku pierwszej fali.

Stan wałów przeciwpowodziowych jest stabilny. Korzystnie przedstawiają się również prognozy hydro - meteorologiczne na najbliższe dni. Nie przewiduje się utrudnień w odpływie Wisły do Zatoki Gdańskiej.

Na bieżąco badana jest czystość wody wiślanej i wód na pomorskich kąpieliskach. Służby sanitarne nie stwierdziły zagrożenia dla ludzi.


Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bioodpady z potencjałem. W 2026 r. mogą przyjść długo oczekiwane zmiany w prawie [WYWIAD]

Choć legislacja koncentruje się dziś głównie na tworzywach sztucznych, sektor bioodpadów czeka na własną, systemową rewolucję. Eksperci są zgodni: czas na normy jakości nawozów z odpadów i impuls inwestycyjny dla fermentacji kuchennych resztek.

Forum Liderów PPP z Wielkim Medalem Senatu. Dziesięć lat promocji partnerstwa publiczno-prywatnego

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Liderów PPP, która odbyła się w Warszawie, stała się okazją do podsumowania dekady promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Gościem honorowym wydarzenia był senator Adam Szejnfeld – inicjator jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw o PPP w Europie. Z jego inicjatywy, przy poparciu senatorów zaangażowanych w rozwój PPP, Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Forum Wielkim Medalem Senatu. Wyróżnienie odebrała prezes Kamila Król, doceniona za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację idei partnerstwa publicznego i prywatnego oraz skuteczne wdrażanie przepisów ustawy o PPP.

PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

REKLAMA

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

REKLAMA

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA