reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Gmina musi zawiadomić rodzica o wpisie do rejestru dłużników

Gmina musi zawiadomić rodzica o wpisie do rejestru dłużników

Dłużnik alimentacyjny musi zostać poinformowany przez gminę o wpisie na listę dłużników – wyjaśnia w dzisiejszym numerze Dziennik Gazeta Prawna.

Wraz z wejściem w życie ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. nr 81 poz. 530), gminy uzyskały skuteczniejsze uprawnienia do zgłaszania dłużników do biur informacji gospodarczej, które prowadzą odpowiednie rejestry dłużników.

W odniesieniu do zaległości alimentacyjnych, jednostki samorządu które wypłacają uprawnionym świadczenia z funduszu alimentacyjnego mogą umieścić dane niesolidnego rodzica w rejestrze dłużników o ile zaległości przekraczają okres sześciu miesięcy. Czy dłużnik powinien zostać poinformowany o zgłoszeniu jego danych do rejestru dłużników? Na to pytanie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odpowiada twierdząco.

Informacja o tym, że dłużnik został powiadomiony o konsekwencjach zalegania z płatnościami powinna znaleźć się w aktach sprawy. Dokumentem potwierdzającym przekazanie informacji może być:

- oświadczenie dłużnika, iż jest on świadomy konsekwencji niewywiązania się z zobowiązań alimentacyjnych,

- pismo skierowane do dłużnika zawierające pouczenie w tej sprawie.

Nie jest natomiast konieczne informowanie dłużnika o skierowaniu wniosku do starosty o odebranie prawa jazdy, ani też wniosku do prokuratora o ściganie za przestępstwo uporczywej niealimentacji – pisze Dziennik Gazeta Prawna. 

Czytaj także: Gmina ujawni informacje o dłużnikach w BIG>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama