reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Gmina musi zawiadomić rodzica o wpisie do rejestru dłużników

Gmina musi zawiadomić rodzica o wpisie do rejestru dłużników

Dłużnik alimentacyjny musi zostać poinformowany przez gminę o wpisie na listę dłużników – wyjaśnia w dzisiejszym numerze Dziennik Gazeta Prawna.

Wraz z wejściem w życie ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. nr 81 poz. 530), gminy uzyskały skuteczniejsze uprawnienia do zgłaszania dłużników do biur informacji gospodarczej, które prowadzą odpowiednie rejestry dłużników.

W odniesieniu do zaległości alimentacyjnych, jednostki samorządu które wypłacają uprawnionym świadczenia z funduszu alimentacyjnego mogą umieścić dane niesolidnego rodzica w rejestrze dłużników o ile zaległości przekraczają okres sześciu miesięcy. Czy dłużnik powinien zostać poinformowany o zgłoszeniu jego danych do rejestru dłużników? Na to pytanie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odpowiada twierdząco.

Informacja o tym, że dłużnik został powiadomiony o konsekwencjach zalegania z płatnościami powinna znaleźć się w aktach sprawy. Dokumentem potwierdzającym przekazanie informacji może być:

- oświadczenie dłużnika, iż jest on świadomy konsekwencji niewywiązania się z zobowiązań alimentacyjnych,

- pismo skierowane do dłużnika zawierające pouczenie w tej sprawie.

Nie jest natomiast konieczne informowanie dłużnika o skierowaniu wniosku do starosty o odebranie prawa jazdy, ani też wniosku do prokuratora o ściganie za przestępstwo uporczywej niealimentacji – pisze Dziennik Gazeta Prawna. 

Czytaj także: Gmina ujawni informacje o dłużnikach w BIG>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama