Gmina musi zawiadomić rodzica o wpisie do rejestru dłużników
REKLAMA
Wraz z wejściem w życie ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. nr 81 poz. 530), gminy uzyskały skuteczniejsze uprawnienia do zgłaszania dłużników do biur informacji gospodarczej, które prowadzą odpowiednie rejestry dłużników.
REKLAMA
W odniesieniu do zaległości alimentacyjnych, jednostki samorządu które wypłacają uprawnionym świadczenia z funduszu alimentacyjnego mogą umieścić dane niesolidnego rodzica w rejestrze dłużników o ile zaległości przekraczają okres sześciu miesięcy. Czy dłużnik powinien zostać poinformowany o zgłoszeniu jego danych do rejestru dłużników? Na to pytanie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odpowiada twierdząco.
Informacja o tym, że dłużnik został powiadomiony o konsekwencjach zalegania z płatnościami powinna znaleźć się w aktach sprawy. Dokumentem potwierdzającym przekazanie informacji może być:
- oświadczenie dłużnika, iż jest on świadomy konsekwencji niewywiązania się z zobowiązań alimentacyjnych,
- pismo skierowane do dłużnika zawierające pouczenie w tej sprawie.
Nie jest natomiast konieczne informowanie dłużnika o skierowaniu wniosku do starosty o odebranie prawa jazdy, ani też wniosku do prokuratora o ściganie za przestępstwo uporczywej niealimentacji – pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Czytaj także: Gmina ujawni informacje o dłużnikach w BIG>>
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA