Wójt ma 3 lata na ustalenie opłaty adiacenckiej
REKLAMA
Związek Powiatów Polskich w swym internetowym serwisie informacyjnym zwrócił uwagę na istotne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego rozstrzygające kwestię upływu terminu przedawnienia do wydania decyzji pierwszej instancji ustalającej opłatę adiacencką.
REKLAMA
REKLAMA
W lipcu 2006 r. wójt gminy ustalił opłatę adiacencką z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej stworzeniem warunków do podłączenia nieruchomości do gminnej sieci kanalizacyjnej. Od decyzji tej wniesiono odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO w październiku 2006 uchyliło zaskarżoną decyzję i umorzyło postępowanie organu I instancji powołując się na przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r., Nr 261, poz. 2603).
Zgodnie z art. 145 ustawy - wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi. Ponieważ w rozpatrywanym przypadku kanalizacja została oddana do użytku 15 lipca 2003 r. – SKO uznało, że w świetle powyższej regulacji decyzja ostateczna ustalająca opłatę adiacencką powinna zostać wydana do lipca 2006 r. Z racji tego, że decyzja wójta nie jest decyzją ostateczną, SKO stwierdziło upływ terminu przedawnienia do wydania decyzji w tej sprawie.
Sprawa trafiła ostatecznie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zdecydowanie sprzeciwił się powyższej interpretacji. NSA orzekł, że trzyletni termin do wydania decyzji ustalającej opłatę adiacencką zostanie zachowany nawet jeśli w tym czasie wydana zostanie decyzja organu pierwszej instancji – czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Podstawa prawna:
Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 kwietnia 2010 r. - sygn. I OSK 101/10>>
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA