reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wójt ma 3 lata na ustalenie opłaty adiacenckiej

Wójt ma 3 lata na ustalenie opłaty adiacenckiej

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogą wydać decyzję ustalającą opłatę adicencką w ciągu trzech lat od zaistnienia podstaw do nałożenia tej opłaty – orzekł NSA.

Związek Powiatów Polskich w swym internetowym serwisie informacyjnym zwrócił uwagę na istotne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego rozstrzygające kwestię upływu terminu przedawnienia do wydania decyzji pierwszej instancji ustalającej opłatę adiacencką.

W lipcu 2006 r. wójt gminy ustalił opłatę adiacencką z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej stworzeniem warunków do podłączenia nieruchomości do gminnej sieci kanalizacyjnej. Od decyzji tej wniesiono odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO w październiku 2006 uchyliło zaskarżoną decyzję i umorzyło postępowanie organu I instancji powołując się na przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r., Nr 261, poz. 2603).

Zgodnie z art. 145 ustawy - wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi. Ponieważ w rozpatrywanym przypadku kanalizacja została oddana do użytku 15 lipca 2003 r. – SKO uznało, że w świetle powyższej regulacji decyzja ostateczna ustalająca opłatę adiacencką powinna zostać wydana do lipca 2006 r. Z racji tego, że decyzja wójta nie jest decyzją ostateczną, SKO stwierdziło upływ terminu przedawnienia do wydania decyzji w tej sprawie.

Sprawa trafiła ostatecznie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zdecydowanie sprzeciwił się powyższej interpretacji. NSA orzekł, że trzyletni termin do wydania decyzji ustalającej opłatę adiacencką zostanie zachowany nawet jeśli w tym czasie wydana zostanie decyzja organu pierwszej instancji – czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Podstawa prawna:

Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 kwietnia 2010 r. -  sygn. I OSK 101/10>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa TENSE

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama