REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dramaty rachmistrza spisowego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kilka dni temu rzecznik GUS uspokajał, że mimo początkowych trudności, obchód przedspisowy ruszył pełną parą i rachmistrze nie mają już problemów z wykonywaniem planowanych czynności. Sami rachmistrze są – delikatnie mówiąc - odmiennego zdania.

REKLAMA

Pod artykułem „GUS: obchód przedspisowy już bez problemów” rozgorzała na naszym internetowym forum burzliwa dyskusja osób zatrudnionych do przeprowadzenia obchodu przedspisowego. Komentarze odsłaniają szereg problemów z jakimi borykają się rachmistrze spisowi.

REKLAMA

„GUS i firma informatyczna nie dopracowały oprogramowania i sprzętu. Urządzenia się zawieszają, są mało czytelne (…) program działa bardzo powoli, synchronizacja danych trwa długo” – pisze „Rachmistrz”. Wtóruje mu „Rachmistrz ze Śląska” – „Urządzenie, które miało ułatwić pracę, nie spisuje się, zawiesza, szybko wyczerpuje się bateria. Obawiam się, że przydzielonych mi 400-tu gospodarstw nie odwiedzę do 23 sierpnia. (…) Teoria znowu rozminęła się z praktyką, niestety. Szkolenie rachmistrzów nie przewidziało różnych sytuacji, nie wspominając agresywnego zachowania rolników. Zatem kampania społeczna na temat spisu jest zerowa, skoro wielu z nich nie wie, o co chodzi i szczuje psem, bądź grozi policją. Czuje się jak domokrążca...”.

Internauci z różnych regionów potwierdzają, że tego typu problemy ze sprzętem pojawiają się w całej Polsce i wcale nie sporadycznie. „Rachmistrz z łódzkiego” pisze: „Urządzenie, które miało być niezawodne, po każdym zweryfikowanym punkcie się "zawiesza" muszę je wyłączyć i ponownie włączyć, wpisać dwa piny wejść w program wpisać pin użytkownika i znów szukać kolejnego punktu adresowego…”

REKLAMA

Rachmistrze żalą się na konieczność wielokrotnego logowania do systemu i powtarzania już dokonanych czynności. Istnieje szansa – pisze „Podlasianka” że mimo wysłania zweryfikowanych punktów, nie trafią one do dyspozytorów i zostaną utracone. W jej przypadku, w rezultacie błędu - z 40-50 zweryfikowanych punktów, pozostało jedynie 4, reszta została automatycznie usunięta.

Na tym nie kończy się dramat rachmistrza. Weryfikacja adresów gospodarstw staje się żmudnym i uciążliwym zadaniem, bowiem baza adresowa jest nierzetelna i niestała. Aika pisze – „mam do zweryfikowania wioski oddalone od siebie o nawet kilkanaście kilometrów, żeby nie jeździć po kilka razy do jednej wioski weryfikowałam wszystkie adresy w danej miejscowości jednego dnia. A tu następnego dnia po włączeniu urządzenia niespodzianka... dodano mi kolejne 2-3 adresy z tej samej wioski, którą skończyłam wczoraj, na dodatek nie można ich znaleźć na mapie, nie ma dokładnego adresu gospodarstwa tylko nazwa wsi, a użytkownik tego gospodarstwa żeby było ciekawiej mieszka w innym województwie”. „Rachmistrz z małopolskiego” dodaje: „dane adresowe zmieniają, co 5 min. bez jakiejkolwiek informacji, przy okazji usuwając już zweryfikowane punkty, których nie można było przesłać z powodu braku zasięgu, występuje mnóstwo błędów uniemożliwiających spis, urządzenie się zawiesza, dane przechodzą w żółwim tempie, dane są nieprawidłowe, nieaktualne”. W świętokrzyskim podobnie – ”wszystkie domy oznaczone w innych miejscach niż winny być, teraz doszły mi punkty adresowe innych rachmistrzów” – pisze forumowicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wszyscy rachmistrze poprzestają na skargach, niektórzy rozważają możliwość zerwania zawartej umowy. „Strach pomyśleć co będzie się działo na spisie” – pisze Aika. Po przeczytaniu wszystkich wypowiedzi, trudno tego strachu nie podzielać.

1 kwietnia 2011 rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań>> 

Wynagrodzenie za wykonywanie czynności w ramach spisu powszechnego 2011>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA