REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dramaty rachmistrza spisowego

REKLAMA

Kilka dni temu rzecznik GUS uspokajał, że mimo początkowych trudności, obchód przedspisowy ruszył pełną parą i rachmistrze nie mają już problemów z wykonywaniem planowanych czynności. Sami rachmistrze są – delikatnie mówiąc - odmiennego zdania.

REKLAMA

Pod artykułem „GUS: obchód przedspisowy już bez problemów” rozgorzała na naszym internetowym forum burzliwa dyskusja osób zatrudnionych do przeprowadzenia obchodu przedspisowego. Komentarze odsłaniają szereg problemów z jakimi borykają się rachmistrze spisowi.

REKLAMA

„GUS i firma informatyczna nie dopracowały oprogramowania i sprzętu. Urządzenia się zawieszają, są mało czytelne (…) program działa bardzo powoli, synchronizacja danych trwa długo” – pisze „Rachmistrz”. Wtóruje mu „Rachmistrz ze Śląska” – „Urządzenie, które miało ułatwić pracę, nie spisuje się, zawiesza, szybko wyczerpuje się bateria. Obawiam się, że przydzielonych mi 400-tu gospodarstw nie odwiedzę do 23 sierpnia. (…) Teoria znowu rozminęła się z praktyką, niestety. Szkolenie rachmistrzów nie przewidziało różnych sytuacji, nie wspominając agresywnego zachowania rolników. Zatem kampania społeczna na temat spisu jest zerowa, skoro wielu z nich nie wie, o co chodzi i szczuje psem, bądź grozi policją. Czuje się jak domokrążca...”.

Internauci z różnych regionów potwierdzają, że tego typu problemy ze sprzętem pojawiają się w całej Polsce i wcale nie sporadycznie. „Rachmistrz z łódzkiego” pisze: „Urządzenie, które miało być niezawodne, po każdym zweryfikowanym punkcie się "zawiesza" muszę je wyłączyć i ponownie włączyć, wpisać dwa piny wejść w program wpisać pin użytkownika i znów szukać kolejnego punktu adresowego…”

REKLAMA

Rachmistrze żalą się na konieczność wielokrotnego logowania do systemu i powtarzania już dokonanych czynności. Istnieje szansa – pisze „Podlasianka” że mimo wysłania zweryfikowanych punktów, nie trafią one do dyspozytorów i zostaną utracone. W jej przypadku, w rezultacie błędu - z 40-50 zweryfikowanych punktów, pozostało jedynie 4, reszta została automatycznie usunięta.

Na tym nie kończy się dramat rachmistrza. Weryfikacja adresów gospodarstw staje się żmudnym i uciążliwym zadaniem, bowiem baza adresowa jest nierzetelna i niestała. Aika pisze – „mam do zweryfikowania wioski oddalone od siebie o nawet kilkanaście kilometrów, żeby nie jeździć po kilka razy do jednej wioski weryfikowałam wszystkie adresy w danej miejscowości jednego dnia. A tu następnego dnia po włączeniu urządzenia niespodzianka... dodano mi kolejne 2-3 adresy z tej samej wioski, którą skończyłam wczoraj, na dodatek nie można ich znaleźć na mapie, nie ma dokładnego adresu gospodarstwa tylko nazwa wsi, a użytkownik tego gospodarstwa żeby było ciekawiej mieszka w innym województwie”. „Rachmistrz z małopolskiego” dodaje: „dane adresowe zmieniają, co 5 min. bez jakiejkolwiek informacji, przy okazji usuwając już zweryfikowane punkty, których nie można było przesłać z powodu braku zasięgu, występuje mnóstwo błędów uniemożliwiających spis, urządzenie się zawiesza, dane przechodzą w żółwim tempie, dane są nieprawidłowe, nieaktualne”. W świętokrzyskim podobnie – ”wszystkie domy oznaczone w innych miejscach niż winny być, teraz doszły mi punkty adresowe innych rachmistrzów” – pisze forumowicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wszyscy rachmistrze poprzestają na skargach, niektórzy rozważają możliwość zerwania zawartej umowy. „Strach pomyśleć co będzie się działo na spisie” – pisze Aika. Po przeczytaniu wszystkich wypowiedzi, trudno tego strachu nie podzielać.

1 kwietnia 2011 rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań>> 

Wynagrodzenie za wykonywanie czynności w ramach spisu powszechnego 2011>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA