reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > MEN: koniec roku szkolnego w ostatni piątek czerwca

MEN: koniec roku szkolnego w ostatni piątek czerwca

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by zajęcia w szkołach kończyły się w ostatni piątek czerwca. Taki zapis znalazł się w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego opublikowanym na stronie internetowej MEN.

Projekt skierowano do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Obecnie zajęcia w szkołach kończą się w piątek po 18 czerwca. W roku szkolnym 2010/2011 przypada on 24 czerwca. Dzień wcześniej jest święto Bożego Ciała - dzień ustawowo wolny od pracy. Resort edukacji proponuje więc, aby w roku szkolnym 2010/2011 zajęcia zakończyły się 22 czerwca.

Projekt zakłada także, że to dyrektor szkoły będzie decydował o dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w placówce. Ma to robić po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady szkoły, rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Dniami wolnymi będą mogły być m.in. dni, w których przeprowadzane są egzaminy zewnętrzne (sprawdzian dla szóstoklasistów, egzamin gimnazjalny i matura) oraz 2 maja i piątek po Bożym Ciele. Nowością jest, że dyrektor szkoły będzie mógł również ustalać dni wolne dla świąt religijnych, nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Obecnie dzień sprawdzianu jest zawsze dniem wolnym od zajęć dydaktycznych w szkołach podstawowych, a dni egzaminu gimnazjalnego i pierwsze trzy dni matur pisemnych odpowiednio dniami wolnymi w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Wolnymi od zajęć są także zawsze 2 maja, piątek po Bożym Ciele oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, liczba dni wolnych od nauki będzie zróżnicowana w zależności od typu szkoły i będzie wynosić: dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego - do 6 dni; dla gimnazjów - do 8 dni; dla liceów, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających - do 10 dni. W szczególnych przypadkach, dyrektor szkoły będzie mógł, w porozumieniu z organem prowadzącym, ustalić dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktycznych, pod warunkiem odpracowania tego dnia w wybraną sobotę.

"Proponowane rozwiązania dają możliwość podejmowania przez dyrektora szkoły autonomicznych decyzji w sprawach organizacji kształcenia, wspierania aktywności uczniów, rodziców i nauczycieli oraz współdecydowania przez radę szkoły, radę rodziców i samorząd uczniowski o dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych" - napisano w uzasadnieniu projektu.

W projekcie rozporządzenia doprecyzowano też przepis określający obowiązek organizowania przez szkołę zajęć w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Proponowany przepis zobowiązuje szkołę do organizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych dla wszystkich uczniów, którzy zgłoszą się w tym dniu do szkoły. Obecnie szkoły organizują zajęcia wychowawczo-opiekuńcze tylko dla uczniów, których rodzice nie mogą w takim dniu zapewnić im opieki.

Znowelizowane rozporządzenie miałoby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama