REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent o reformie samorządowej: to się udało

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

O reformie samorządowej możemy powiedzieć: to się udało - mówił prezydent Bronisław Komorowski, który w poniedziałek wziął udział w uroczystej Gali Jubileuszowej z okazji 20. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce.

W Teatrze Polskim w Warszawie zgromadzili się przedstawiciele władz centralnych, samorządowcy i twórcy reformy samorządowej. Obok prezydenta Bronisława Komorowskiego w uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i współtwórca reformy samorządowej prof. Jerzy Regulski.

REKLAMA

REKLAMA

"Już 20 lat minęło od momentu, gdy podjęliśmy odważną decyzję o decentralizacji" - mówił prezydent. Jak podkreślił, "trzeba było wtedy dużo odwagi", aby nie dać się zastraszyć "różnym krytykom". "Dzisiaj możemy powiedzieć: to się udało" - podkreślił.

Według Komorowskiego, dziś warto pytać przede wszystkim o to, co można zrobić, by samorząd działał jeszcze lepiej. Prezydent przekonywał, że samorząd to wielka, wspaniała rzecz, "przebudowująca odważnie Polskę". Jak zaznaczył, 20 lat temu samorząd trzeba było budować całkowicie od nowa. "Trudno sobie wyobrazić i wskazać na inną reformę, która by tak głęboko przeorała polską rzeczywistość, odziedziczoną po czasach PRL" - mówił Komorowski.

Zdaniem prezydenta, reforma samorządowa pokazała drzemiące w społeczeństwie siły. "To była najmądrzejsza wersja dekomunizacji, bo komunizm został zlikwidowany, dzięki tworzeniu tych mechanizmów lokalnych" - ocenił prezydent.

Jak mówił, polski samorząd skutecznie potrafi dziś ubiegać się o fundusze europejskie. "To, że Polska potrafi dobrze korzystać z obecności w wielkim, cywilizacyjnym projekcie, jakim jest Unia Europejska, to w znacznej mierze zasługa samorządu" - ocenił Komorowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prof. Regulski, podkreślił, że w ciągu ostatnich 20 lat samorząd stał się trwałym elementem polskiego ustroju. "A przecież 20 lat temu, to był inny kraj i ustrój" - powiedział. Jak przypomniał, wybudowanie drogi lokalnej wymagało wówczas decyzji centralnej. "To był absurd" - mówił Regulski.

Zaznaczył, że u podstaw reformy samorządowej leżało przekonanie, że Polskę może zmienić wysiłek obywateli. "Okazało się to trafnym założeniem" - ocenił. Podziękował wszystkim tym, którzy przez ostatnie 20 lat rozwijali samorząd.

Prof Regulski podziękował także Gronkiewicz-Waltz, za to, że "Warszawa również rozwija się, pięknieje i naprawdę możemy być dumni z tego postępu". Podkreślił też, że cieszy się z tego, iż Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej - powołana do życia 20 lat temu - ma swój udział we wspieraniu samorządu.

Przypomniał ponadto, że prezydent Komorowski mówił wcześniej, że będzie wspierał inicjatywy dążące do rozwoju samorządności. "My bardzo będziemy chcieli panu w tym pomagać" - zadeklarował. Przyznał jednocześnie, że w ciągu 20 lat narosło wiele barier ograniczających samorząd. "Trzeba przywrócić prawo gmin będących związkiem swych mieszkańców do podejmowania swobodnych działań w interesie tych mieszkańców" - przekonywał Regulski.

"To, co jest ważne, to że zdaliśmy egzamin" - mówiła z kolei podczas jubileuszowej gali Gronkiewicz-Waltz. Jak oceniła, reforma samorządowa była szczególna. "Ta reforma była już przygotowana wcześniej, co sprawiło, że można ją było szybko wdrożyć" - zaznaczyła prezydent stolicy.

Jak mówiła, wybory samorządowe w 1989 roku to były "pierwsze tak naprawdę całościowo wolne wybory w demokratycznej Polsce". Prezydent Warszawy przypomniała także, że wybory samorządowe, to jedyne wybory, w których głosują również ci, którzy mieszkają w Polsce, ale nie są obywatelami polskimi. "To jedyne wybory, które mają rzeczywiście wymiar europejski" - stwierdziła prezydent Warszawy.

Zdaniem Gronkiewicz-Waltz ogromnym wyzwaniem stojącym dziś przed samorządem jest wykorzystywanie funduszy unijnych.

Podczas uroczystości odczytano list marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, w którym podziękował wszystkim, "którzy mieli udział w tworzeniu nowych więzi społecznych i szczególnie przyczynili się do budowy demokratycznego ładu". Jak podkreślił, wybory 20 lat temu były możliwe "dzięki podjęciu przez Senat już w 1989 roku dzieła reformy samorządowej".

"Naszą intencją jest dalsze wspieranie demokracji lokalnej i rozwoju samorządności w Polsce" - napisał marszałek Senatu. Borusewicz poinformował też, że 6 października w Senacie odbędzie się konferencja podsumowująca 20 lat polskiej aktywności samorządów terytorialnych w Polsce.

Podczas uroczystości trzej "ojcowie samorządności" - Regulski, prof. Michał Kulesza i b. prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień odebrali wyróżnienia zasłużonych dla Warszawy.

W tym roku mija 20. rocznica wyborów do odrodzonego, po przełomie 1989 roku, samorządu terytorialnego. Pierwsze wybory do rad gmin odbyły się 27 maja 1990 r. Ustawy umożliwiające ich przeprowadzenie powstały z inicjatywy Senatu - wyłonionego w wyborach 4 czerwca 1989 r. W ciągu kilku miesięcy przygotowano nowe przepisy m.in. o samorządzie terytorialnym, pracownikach samorządowych, dotyczące uwłaszczenia gmin, a także ordynację wyborczą do rad gmin.

Kolejnym etapem reformy samorządowej była uchwalona przez Sejm w 1998 roku ustawa o nowym podziale administracyjnym państwa, zgodnie z którą z dniem 1 stycznia 1999 r. powrócono do trzystopniowego podziału kraju: na województwa, powiaty i gminy. Polskę podzielono wtedy na 16 województw, 308 powiatów ziemskich i 65 powiatów grodzkich

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA