REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent o reformie samorządowej: to się udało

REKLAMA

O reformie samorządowej możemy powiedzieć: to się udało - mówił prezydent Bronisław Komorowski, który w poniedziałek wziął udział w uroczystej Gali Jubileuszowej z okazji 20. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce.

W Teatrze Polskim w Warszawie zgromadzili się przedstawiciele władz centralnych, samorządowcy i twórcy reformy samorządowej. Obok prezydenta Bronisława Komorowskiego w uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i współtwórca reformy samorządowej prof. Jerzy Regulski.

REKLAMA

REKLAMA

"Już 20 lat minęło od momentu, gdy podjęliśmy odważną decyzję o decentralizacji" - mówił prezydent. Jak podkreślił, "trzeba było wtedy dużo odwagi", aby nie dać się zastraszyć "różnym krytykom". "Dzisiaj możemy powiedzieć: to się udało" - podkreślił.

Według Komorowskiego, dziś warto pytać przede wszystkim o to, co można zrobić, by samorząd działał jeszcze lepiej. Prezydent przekonywał, że samorząd to wielka, wspaniała rzecz, "przebudowująca odważnie Polskę". Jak zaznaczył, 20 lat temu samorząd trzeba było budować całkowicie od nowa. "Trudno sobie wyobrazić i wskazać na inną reformę, która by tak głęboko przeorała polską rzeczywistość, odziedziczoną po czasach PRL" - mówił Komorowski.

Zdaniem prezydenta, reforma samorządowa pokazała drzemiące w społeczeństwie siły. "To była najmądrzejsza wersja dekomunizacji, bo komunizm został zlikwidowany, dzięki tworzeniu tych mechanizmów lokalnych" - ocenił prezydent.

Jak mówił, polski samorząd skutecznie potrafi dziś ubiegać się o fundusze europejskie. "To, że Polska potrafi dobrze korzystać z obecności w wielkim, cywilizacyjnym projekcie, jakim jest Unia Europejska, to w znacznej mierze zasługa samorządu" - ocenił Komorowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prof. Regulski, podkreślił, że w ciągu ostatnich 20 lat samorząd stał się trwałym elementem polskiego ustroju. "A przecież 20 lat temu, to był inny kraj i ustrój" - powiedział. Jak przypomniał, wybudowanie drogi lokalnej wymagało wówczas decyzji centralnej. "To był absurd" - mówił Regulski.

Zaznaczył, że u podstaw reformy samorządowej leżało przekonanie, że Polskę może zmienić wysiłek obywateli. "Okazało się to trafnym założeniem" - ocenił. Podziękował wszystkim tym, którzy przez ostatnie 20 lat rozwijali samorząd.

Prof Regulski podziękował także Gronkiewicz-Waltz, za to, że "Warszawa również rozwija się, pięknieje i naprawdę możemy być dumni z tego postępu". Podkreślił też, że cieszy się z tego, iż Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej - powołana do życia 20 lat temu - ma swój udział we wspieraniu samorządu.

Przypomniał ponadto, że prezydent Komorowski mówił wcześniej, że będzie wspierał inicjatywy dążące do rozwoju samorządności. "My bardzo będziemy chcieli panu w tym pomagać" - zadeklarował. Przyznał jednocześnie, że w ciągu 20 lat narosło wiele barier ograniczających samorząd. "Trzeba przywrócić prawo gmin będących związkiem swych mieszkańców do podejmowania swobodnych działań w interesie tych mieszkańców" - przekonywał Regulski.

"To, co jest ważne, to że zdaliśmy egzamin" - mówiła z kolei podczas jubileuszowej gali Gronkiewicz-Waltz. Jak oceniła, reforma samorządowa była szczególna. "Ta reforma była już przygotowana wcześniej, co sprawiło, że można ją było szybko wdrożyć" - zaznaczyła prezydent stolicy.

Jak mówiła, wybory samorządowe w 1989 roku to były "pierwsze tak naprawdę całościowo wolne wybory w demokratycznej Polsce". Prezydent Warszawy przypomniała także, że wybory samorządowe, to jedyne wybory, w których głosują również ci, którzy mieszkają w Polsce, ale nie są obywatelami polskimi. "To jedyne wybory, które mają rzeczywiście wymiar europejski" - stwierdziła prezydent Warszawy.

Zdaniem Gronkiewicz-Waltz ogromnym wyzwaniem stojącym dziś przed samorządem jest wykorzystywanie funduszy unijnych.

Podczas uroczystości odczytano list marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, w którym podziękował wszystkim, "którzy mieli udział w tworzeniu nowych więzi społecznych i szczególnie przyczynili się do budowy demokratycznego ładu". Jak podkreślił, wybory 20 lat temu były możliwe "dzięki podjęciu przez Senat już w 1989 roku dzieła reformy samorządowej".

"Naszą intencją jest dalsze wspieranie demokracji lokalnej i rozwoju samorządności w Polsce" - napisał marszałek Senatu. Borusewicz poinformował też, że 6 października w Senacie odbędzie się konferencja podsumowująca 20 lat polskiej aktywności samorządów terytorialnych w Polsce.

Podczas uroczystości trzej "ojcowie samorządności" - Regulski, prof. Michał Kulesza i b. prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień odebrali wyróżnienia zasłużonych dla Warszawy.

W tym roku mija 20. rocznica wyborów do odrodzonego, po przełomie 1989 roku, samorządu terytorialnego. Pierwsze wybory do rad gmin odbyły się 27 maja 1990 r. Ustawy umożliwiające ich przeprowadzenie powstały z inicjatywy Senatu - wyłonionego w wyborach 4 czerwca 1989 r. W ciągu kilku miesięcy przygotowano nowe przepisy m.in. o samorządzie terytorialnym, pracownikach samorządowych, dotyczące uwłaszczenia gmin, a także ordynację wyborczą do rad gmin.

Kolejnym etapem reformy samorządowej była uchwalona przez Sejm w 1998 roku ustawa o nowym podziale administracyjnym państwa, zgodnie z którą z dniem 1 stycznia 1999 r. powrócono do trzystopniowego podziału kraju: na województwa, powiaty i gminy. Polskę podzielono wtedy na 16 województw, 308 powiatów ziemskich i 65 powiatów grodzkich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA