REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy i specjaliści o zarządzaniu kryzysowym

REKLAMA

Powszechne ubezpieczenia od powodzi, inny system informowania o sytuacji hydrologicznej, współpraca samorządu z administracją rządową w planowaniu przestrzennym - to tematy poruszane we wtorek na konferencji dotyczącej zarządzania kryzysowego.

"W planach zagospodarowania przestrzennego nie uwzględnia się terenów zalewowych, bo to nie leży w interesie samorządów, które chcą te tereny na przykład sprzedać" - powiedział doradca Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Witold Skomra.

REKLAMA

REKLAMA

Podsumowując doświadczenia z powodzi w ostatnich latach, Skomra zwrócił też uwagę, że w przygotowaniach do sytuacji kryzysowych pomogłyby informacje nie tylko o wielkości opadów, ale też o stopniu wypełnienia koryta rzeki i poziomie wody w stosunku do korony wałów. Zaznaczył, że wymagałoby to nakładów technicznych i zmian w przepisach wykonawczych do prawa wodnego. Także wiceburmistrz Sandomierza Marek Bronkowski mówił o problemie, jakim w ostatniej powodzi był brak informacji o wysokości fali.

W wystąpieniach powracała sprawa obowiązkowych ubezpieczeń od powodzi, które obecnie obowiązują tylko rolników, oraz odmów ubezpieczania obiektów na terenach zagrożonych powodziami. Rzeczniczka ubezpieczonych Halina Olędzka poddała pod rozwagę obowiązkowe powszechne ubezpieczenie od powodzi, dopłaty z budżetu do składki ubezpieczeniowej lub wprowadzenie państwowej reasekuracji.

Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz podkreślał znaczenie map z zaznaczonymi terenami zalewowymi. Dając praktyczne wskazówki z ostatniej powodzi, radził gromadzić w zakładach wodociągowych zapasy wody pitnej, a także zaplanować miejsca tymczasowego składowania odpadów, gdzie mieszkańcy mogliby pozbywać się zniszczonych przez wodę sprzętów, zanim zostaną one wywiezione na wysypiska.

"Nie unikniemy powodzi, rozbudowując straż pożarną, nie unikniemy powodzi, budując wały do samego nieba" - przestrzegał Skomra. Wezwał do powołania w samorządach służb, które w sytuacji kryzysowej rozdzielałyby pomoc, odciążając strażaków i żołnierzy. Mówiąc o rozmyciu kompetencji i niedostatkach współpracy różnych organów administracji zwrócił uwagę, że "ustawa o zarządzaniu kryzysowym ma raptem dwa lata; trudno oczekiwać, by już dziś funkcjonowała dobrze".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogólnopolskie forum obywatelskie o zarządzaniu kryzysowym w kraju, regionie i gminie zorganizowała w Warszawie fundacja Państwo Obywatelskie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

REKLAMA