reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o kontroli w administracji

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o kontroli w administracji

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu ustawy o kontroli w administracji rządowej. Nowe przepisy mają wprowadzić jednolity model, zasady i tryb kontroli w centralnych i terytorialnych organach administracji w Polsce.

Celem projektowanych zmian jest eliminowanie nieprawidłowości w wykonywaniu działań publicznych i gospodarowaniu środkami publicznymi przez organy administracji rządowej.

Proponowane rozwiązania będą dotyczyć naczelnych i centralnych organów administracji rządowej, jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez te organy oraz wojewodów. Przyszła ustawa obejmie także jednostki samorządu terytorialnego, jednak tylko pod kątem wykonywania zadań z zakresu administracji rządowej.

Jak podkreślono w komunikacie CIR, obowiązujące w tej dziedzinie regulacje prawne są niespójne i rozproszone w wielu aktach o różnej randze. "Nie gwarantuje to skuteczności prowadzonych kontroli, a tym samym nie zapewnia realizacji podstawowych zadań nałożonych na organy państwa. Dlatego zaproponowano wprowadzenie jednolitego modelu, zasad i trybu wykonywania takiej kontroli" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z założeniami określony zostanie zakres, tryb i sposób przeprowadzania kontroli w administracji rządowej. "System kontroli musi wykrywać błędy, wskazywać sytuacje przyczyniające się do ich powstawania oraz stwarzać możliwość zapobiegania ich powstawaniu w przyszłości. Dlatego w przepisach ustawowych szczególny nacisk zostanie położony na właściwe przygotowanie kontroli" - napisano w komunikacie.

CIR poinformowało także, że w projekcie zostaną jednoznacznie zdefiniowane kryteria kontroli, które przeprowadzane będą pod kątem: legalności, gospodarności, celowości i rzetelności.

Nowe przepisy określają ponadto tryb przekazywania wystąpienia pokontrolnego i postępowania odwoławczego oraz listę dokumentów, jakie będą uprawniać do przeprowadzenia kontroli. Ustawa ma zagwarantować również procedurę zgłaszania zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego.

W komunikacie zaznaczono także, że w projektowanych przepisach zostanie położony duży nacisk na rozwój zawodowy kadry kontrolerskiej i jej bezstronność w przeprowadzaniu czynności kontrolnych, a także prawa i obowiązki pracowników kontrolowanej instytucji.

Według CIR, przewidywane rozwiązania nie spowodują dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego.

Czytaj także: Nowe regulacje w zakresie audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama