Kto skorzysta na redukcji zatrudnienia w urzędach
Ustawa o racjonalizacji zatrudnienia zobowiąże urzędy do przeprowadzenia 10 proc. redukcji zatrudnienia. Według szacunków rządowych pracę straci ok. 28 tys. urzędników, najwięcej w województwie mazowieckim.
Szefowie urzędów, w zamian za akceptację dla rządowych planów, żądają pozostawienia im pieniędzy zaoszczędzonych w wyniku zmniejszenia zatrudnienia. Chcieliby oni przeznaczyć te środki na podwyższenie pensji pracowników i pozyskanie specjalistów.
Ministerstwo Finansów sprzeciwia się temu dowodząc, że redukcja zatrudnienia planowana jest z myślą o ograniczeniu wydatków budżetu – a pozostawienie środków urzędom nie wpłynie w pożądanej skali na stan finansów publicznych.
Pomysł pozostawienia pieniędzy w urzędach krytykują także organizacje pracodawców. Padają argumenty, że w obliczu braku efektywnego systemu motywacyjnego w urzędach - środki te nie zostałyby wykorzystane w należyty sposób.
Negocjacje w tej sprawie trwają. Rząd złagodził już kilkakrotnie swoje stanowisko w kwestii planowanych zwolnień. Ostatnia zmiana to przyznanie ochrony przed zwolnieniem przyszłym absolwentom KSAP.
Czytaj także: Zmniejsza się zasięg planowanych zwolnień w urzędach>>
Źródło: samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna
Komentarze(0)
Pokaż: