REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabór do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek

REKLAMA

W styczniu 2011 r. ruszy nabór do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek, którego celem jest uczynienie z bibliotek na wsi i w małych miejscowościach nowoczesnych lokalnych centrów wiedzy, informacji i kultury - poinformował prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jacek Wojnarowski.

Pierwsza runda programu ruszyła w kwietniu ub.r. Uczestniczy w niej w całej Polsce 1865 bibliotek znajdujących się w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich oraz w gminach miejskich, nieprzekraczających 20 tys. mieszkańców. Najwięcej z nich jest w województwach: małopolskim (214) i warmińsko-mazurskim (190), a najmniej w łódzkim (26), świętokrzyskim (60) i podlaskim (61).

REKLAMA

REKLAMA

Biblioteki uczestniczące w Programie wyposażone zostały w sprzęt komputerowy. Łącznie w całym kraju do bibliotek trafiło ponad 1400 komputerów wraz z monitorami i oprogramowaniem, ponad 150 laptopów, prawie 1300 urządzeń wielofunkcyjnych (umożliwiających drukowanie, skanowanie, kopiowanie i faksowanie), ponad 240 drukarek, ponad 150 projektorów multimedialnych wraz z ekranami i prawie 1900 aparatów cyfrowych.

Zorganizowano też szkolenia, w których wzięło ponad 1800 osób. Miały one za zadanie przygotować bibliotekarzy do spełniania nowych ról - menedżerów i animatorów kultury. W ramach warsztatów planowania rozwoju biblioteki dowiadywali się oni jak planować działania, aby były ciekawe dla mieszkańców, jak promować swoje placówki i w jaki sposób zachęcać partnerów do współpracy. Szkolenia obejmowały też sposoby pozyskiwania funduszy na działalność bibliotek oraz umiejętność wykorzystywania w codziennej pracy nowych technologii.

W listopadzie ruszą zaś szkolenia specjalistyczne, podczas których bibliotekarze poznają nowe metody pracy z czytelnikami, nauczą się, jak pracować z dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi, a także z emigrantami. Poznają nowe sposoby konserwacji zbiorów, digitalizacji zasobów bibliotecznych. Jeden z kursów nazwano "Miejsce dla obywateli: e-administracja".

REKLAMA

"Ponad 10 milionów ludzi w Polsce to osoby w wieku powyżej 50 lat, które nie korzystają w ogóle z komputerów, często dlatego, że nie potrafią lub nie czują potrzeby korzystania z narzędzi informatycznych. Przeszkolony odpowiednio bibliotekarz, wyposażony w sprzęt, może im w razie potrzeby pomagać; chodzi np. o dostęp do usług bankowych, zapisanie się w kolejkę do lekarza, itd. Biblioteka będzie pierwszym i najbliższym miejscem gdzie taka osoba będzie mogła się udać i skorzystać ze stworzonych tam możliwości" - mówił Wojnarowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program Rozwoju Bibliotek został zaplanowany na pięć lat (2009-2013). Fundusze na jego realizację to 28 mln dolarów z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gatesów. Łącznie w całym kraju w programie ma wziąć udział 3300 placówek z 1120 gmin.

Program realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, specjalnie w tym celu powołana przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Czytaj także: Biblioteka publiczna tylko jako instytucja kultury>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie świadczenia. Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Mimo, że wiele osób leczy zęby prywatnie, to trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA