15 samorządów przyjaznych seniorom
REKLAMA
Przewodniczący zespołu senator Mieczysław Augustyn, podczas piątkowej konferencji, na której ogłoszono wyniki konkursu, podkreślał, że społeczeństwa Europy, w tym Polski, szybko się starzeją. "Polska w 2060 roku będzie, razem ze Słowacją, najstarszym krajem Europy. Jeśli Polska w tak dramatycznym tempie starzeje się, to w takim tempie starzeją się także wspólnoty lokalne" - powiedział.
REKLAMA
REKLAMA
O tym, że działania lokalne na rzecz osób starszych to inwestycja, przekonywał socjolog, prof. Zbigniew Wodniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Osoby, które będą wkrótce zaliczać się do osób starszych, są lepiej wykształcone, inny będzie więc ich styl życia - te osoby będą domagały się swoich praw obywatelskich" - mówił.
Konkurs "Samorząd przyjazny seniorom" był adresowany do samorządów wszystkich szczebli, które w latach 2008-2010 realizowały lub realizują projekty przeciwdziałające wykluczeniu osób starszych. Do konkursu napłynęło 50 zgłoszeń z całego kraju; 15 wyróżnień otrzymały samorządy na wszystkich szczeblach.
"Uważamy za kluczowe uczestnictwo osób starszych w życiu wspólnoty lokalnej, w podejmowaniu decyzji, dlatego wysoko oceniliśmy projekty, które tę partycypację gwarantowały" - powiedział Augustyn.
Wyróżnione zostały samorządy województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, samorządy powiatów i miast na prawach powiatów:
- Lublin,
- Ruda Śląska,
- Poznań,
- powiat gostyński
gminy:
- Bogatynia,
- Września,
- Śliwice,
- Chodzież,
- Śrem.
Przyznano także wyróżnienia w kategorii innowacyjności - otrzymały je samorządy gmin:
- Giżycka,
- Tychów,
- Czeladzi,
- Piekar Śląskich.
Kapituła konkursu oceniała zgłoszenia m.in. pod względem kompleksowości rozwiązań, innowacyjności, sprzyjania integracji międzypokoleniowej, trwałości efektów. Najciekawsze rozwiązania mają zostać opublikowane w specjalnym wydawnictwie.
Czytaj także: Jak gmina i powiat powinny kontaktować się i współpracować z mieszkańcami>>
REKLAMA
REKLAMA