reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Dotacja na zakup roweru towarowego w Gdyni - wnioski od 4 sierpnia 2020 r.

Dotacja na zakup roweru towarowego w Gdyni - wnioski od 4 sierpnia 2020 r.

Mieszkańcy Gdyni mogą liczyć nawet na 5 tys. zł dofinansowania na zakup roweru towarowego. W tym roku w ramach pilotażowego programu CityChangerCargoBiku miasto przeznaczyło na ten cel 50 tys. zł.

W Gdyni na 1000 mieszkańców przypada 650 zarejestrowanych samochodów. Władze miasta podejmują wiele działań, aby przekonać mieszkańców do korzystania ze środków komunikacji publicznej lub z rowerów.

Zgodnie z założeniami Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdyni na lata 2016-2025 celem miasta jest "dążenie do poprawy jakości środowiska naturalnego, poprzez działania w zakresie równoważenia transportu – zwiększanie udziału niskoemisyjnych środków transportu oraz wdrażanie nowoczesnych technologii w transporcie".

Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

Chcąc przyczynić się do poprawy jakości powietrza i do zmniejszenia hałasu, włodarze miasta wprowadzili system dotacji, który ma przekonać gdynian do zakupu rowerów cargo.

Od 4 sierpnia mieszkańcy Gdyni będą mogli ubiegać się o zwrot 50 proc. kosztów zakupu roweru towarowego. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie do 5 tys. zł. Ceny jednośladów typu cargo na popularnych serwisach aukcyjnych sięgają od czterech do nawet jedenastu tysięcy złotych.

W tym roku – w ramach pilotażu projektu CityChangerCargoBiku realizowanego w Gdyni od września 2018 do sierpnia 2021, współfinansowanego z pieniędzy unijnych (Program Horyzont 2020)– samorząd przeznaczy na ten cel 50 tysięcy złotych. Uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji przegłosowała w czerwcu rada miasta.

Władze Gdyni mają nadzieję, że wiele rodzin przekona się do korzystania z rowerów towarowych i przynajmniej częściowo zastąpią one transport samochodowy.

"Projekty unijne pozwalają nam na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Dzięki CityChangerCargoBike jako pierwsze miasto w Polsce wprowadzamy dotacje do zakupu rowerów cargo. Liczymy, że więcej takich pojazdów pojawi się na gdyńskich ulicach" – wyjaśnia cytowany w komunikacie prasowym wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk.

Wzór dokumentu, który trzeba będzie złożyć, aby uzyskać dofinansowanie, pojawi się 4 sierpnia na stronie www.gdynia.pl.

W Gdyni działa już wypożyczalnia rowerów cargo, dzięki której mieszkańcy bezpłatnie mogą przetestować ten środek transportu i poznać jego możliwości. Można tam wynająć wspomagane elektrycznie rowery – dwukołowy Urban Arrow Family i trzykołowy Babboe Big E. Oba modele przystosowane są do przewozu dzieci, mają ławeczki, pasy bezpieczeństwa i osłonę przeciwdeszczową. Aby skorzystać z usługi, należy uzbroić się w cierpliwość, bo lista czekających na wypożyczenie jednośladu jest tak długa, że do października pojazdy są zarezerwowane.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Dotacja na zakup roweru towarowego w Gdyni - wnioski od 4 sierpnia 2020 r. /Fot. Fotolia
Dotacja na zakup roweru towarowego w Gdyni - wnioski od 4 sierpnia 2020 r. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama