REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA pracuje nad zmianą ustawy o dostępie do informacji publicznej

REKLAMA

MSWiA pracuje nad zmianami w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Chodzi o regulację dot. ponownego wykorzystania danych na cele komercyjne i niekomercyjne, np. do tworzenia map czy prognoz pogody. W UE rynek związany z tym zagadnieniem wart jest 27 mld euro.

Jak powiedział Maciej Groń z Departamentu Informatyzacji MSWiA, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w grudniu projektem zmian w ustawie zajmie się rząd, a od stycznia - Sejm.

REKLAMA

REKLAMA

W Europie i na świecie ponownie wykorzystywane informacje publiczne to głównie mapy, zdjęcia satelitarne, zbiory przepisów prawnych, a także różne dane, np. ewidencyjne, statystyczne dotyczące spółek albo nieruchomości. Na ich podstawie powstają m.in. produkty dla nawigacji, serwisy drogowe, prognozy pogody czy systemy informacji prawnej. Według danych podanych przez Gronia, w 2009 r. rynek informacji publicznych w UE był wart 27 mld euro.

Zmiany w prawie mają doprowadzić m.in. do ujednolicenia procedury przekazywania informacji do ponownego wykorzystania. Organy publiczne będą mogły udostępniać informacje zarówno bezwarunkowo, jak i pod pewnymi warunkami. Jeśli zdecydują się na tę drugą opcję, będą mogły skorzystać z wzoru standardowych warunków, które MSWiA zamierza określić w rozporządzeniu.

Zmiana ustawy wynika z konieczności zaimplementowania unijnej dyrektywy ws. ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Pojęcie to jest w prawie UE zdefiniowane jako wykorzystanie informacji publicznej posiadanej np. przez organy państwa w celach zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych, innych niż pierwotny, publiczny cel wykorzystania, dla którego informacja została wytworzona. Zdaniem Gronia, w obecnym porządku prawnym istnieje możliwość ponownego wykorzystania danych, brakuje jednak dokładnych uregulowań.

REKLAMA

Ustawa ma rozróżniać dostęp do informacji publicznej od ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Jak tłumaczył Groń, to pierwsze pojęcie jest prawem politycznym, drugie zaś - regulacją dotyczącą bardziej sfery gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawowym nośnikiem informacji przekazywanych do ponownego wykorzystywania ma być Biuletyn Informacji Publicznej (BIP). Według planów MSWiA informacje zamieszczone w BIP-ie będą objęte domniemaniem możliwości bezwarunkowego ponownego wykorzystania. By wykorzystać ponownie informacje zawarte w BIP-ie, nie trzeba będzie składać jakichkolwiek wniosków.

Jak tłumaczył Groń, projekt ustawy wprowadza obowiązek przekazywania informacji publicznej na cele ponownego wykorzystania, natomiast prawo UE pozostawia w tym zakresie dowolność dla organów publicznych. "W Polsce nie będzie pytania, czy informację udostępnić, tylko - w jaki sposób, w jakim terminie" - powiedział Groń.

Organy udostępniające dane publiczne do ponownego wykorzystania będą mogły pobierać za to opłaty. Wedle zapewnień Gronia nie chodzi tutaj o zysk, tylko o zwrot kosztów.

Unijna dyrektywa zakłada, że wszyscy potencjalni uczestnicy rynku będą mogli ponowne wykorzystywać dokumenty. Zakazuje więc zawierania umów na wyłączność.

Groń przedstawił informację o pracach nad ustawą podczas konferencji TransparencyCamp Polska, która odbyła się w Warszawie. Jej uczestnicy zwracali uwagę m.in., że obecnie w BIP zawarte są tylko dane elementarne. Nie można sięgnąć np. do baz danych GUS czy Polskiej Normy, która jest dystrybuowana odpłatnie. Jak mówił Groń, to, czy tego typu dane zostaną udostępnione bezwarunkowo i nieodpłatnie, będzie zależało od decyzji konkretnych organów, które posiadają takie informacje.

"Nie odważę się tutaj mówić za wszystkich - np. za GUS, za Krajowy Rejestr Sądowy, za Krajowy Rejestr Karny - w jaki sposób one będą przekazywały swoje informacje. Na pewno będą miały taką możliwość" - powiedział Groń. Jego zdaniem zmieniona ustawa da proste i łatwe procedury, jak uwalniać informacje publiczne; a to, czy organ będzie z nich korzystał, będzie zależało od niego.

Ustawa o dostępie do informacji publicznej została uchwalona w 2001 r.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA