REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA pracuje nad zmianą ustawy o dostępie do informacji publicznej

REKLAMA

MSWiA pracuje nad zmianami w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Chodzi o regulację dot. ponownego wykorzystania danych na cele komercyjne i niekomercyjne, np. do tworzenia map czy prognoz pogody. W UE rynek związany z tym zagadnieniem wart jest 27 mld euro.

Jak powiedział Maciej Groń z Departamentu Informatyzacji MSWiA, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w grudniu projektem zmian w ustawie zajmie się rząd, a od stycznia - Sejm.

REKLAMA

REKLAMA

W Europie i na świecie ponownie wykorzystywane informacje publiczne to głównie mapy, zdjęcia satelitarne, zbiory przepisów prawnych, a także różne dane, np. ewidencyjne, statystyczne dotyczące spółek albo nieruchomości. Na ich podstawie powstają m.in. produkty dla nawigacji, serwisy drogowe, prognozy pogody czy systemy informacji prawnej. Według danych podanych przez Gronia, w 2009 r. rynek informacji publicznych w UE był wart 27 mld euro.

Zmiany w prawie mają doprowadzić m.in. do ujednolicenia procedury przekazywania informacji do ponownego wykorzystania. Organy publiczne będą mogły udostępniać informacje zarówno bezwarunkowo, jak i pod pewnymi warunkami. Jeśli zdecydują się na tę drugą opcję, będą mogły skorzystać z wzoru standardowych warunków, które MSWiA zamierza określić w rozporządzeniu.

Zmiana ustawy wynika z konieczności zaimplementowania unijnej dyrektywy ws. ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Pojęcie to jest w prawie UE zdefiniowane jako wykorzystanie informacji publicznej posiadanej np. przez organy państwa w celach zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych, innych niż pierwotny, publiczny cel wykorzystania, dla którego informacja została wytworzona. Zdaniem Gronia, w obecnym porządku prawnym istnieje możliwość ponownego wykorzystania danych, brakuje jednak dokładnych uregulowań.

REKLAMA

Ustawa ma rozróżniać dostęp do informacji publicznej od ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Jak tłumaczył Groń, to pierwsze pojęcie jest prawem politycznym, drugie zaś - regulacją dotyczącą bardziej sfery gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawowym nośnikiem informacji przekazywanych do ponownego wykorzystywania ma być Biuletyn Informacji Publicznej (BIP). Według planów MSWiA informacje zamieszczone w BIP-ie będą objęte domniemaniem możliwości bezwarunkowego ponownego wykorzystania. By wykorzystać ponownie informacje zawarte w BIP-ie, nie trzeba będzie składać jakichkolwiek wniosków.

Jak tłumaczył Groń, projekt ustawy wprowadza obowiązek przekazywania informacji publicznej na cele ponownego wykorzystania, natomiast prawo UE pozostawia w tym zakresie dowolność dla organów publicznych. "W Polsce nie będzie pytania, czy informację udostępnić, tylko - w jaki sposób, w jakim terminie" - powiedział Groń.

Organy udostępniające dane publiczne do ponownego wykorzystania będą mogły pobierać za to opłaty. Wedle zapewnień Gronia nie chodzi tutaj o zysk, tylko o zwrot kosztów.

Unijna dyrektywa zakłada, że wszyscy potencjalni uczestnicy rynku będą mogli ponowne wykorzystywać dokumenty. Zakazuje więc zawierania umów na wyłączność.

Groń przedstawił informację o pracach nad ustawą podczas konferencji TransparencyCamp Polska, która odbyła się w Warszawie. Jej uczestnicy zwracali uwagę m.in., że obecnie w BIP zawarte są tylko dane elementarne. Nie można sięgnąć np. do baz danych GUS czy Polskiej Normy, która jest dystrybuowana odpłatnie. Jak mówił Groń, to, czy tego typu dane zostaną udostępnione bezwarunkowo i nieodpłatnie, będzie zależało od decyzji konkretnych organów, które posiadają takie informacje.

"Nie odważę się tutaj mówić za wszystkich - np. za GUS, za Krajowy Rejestr Sądowy, za Krajowy Rejestr Karny - w jaki sposób one będą przekazywały swoje informacje. Na pewno będą miały taką możliwość" - powiedział Groń. Jego zdaniem zmieniona ustawa da proste i łatwe procedury, jak uwalniać informacje publiczne; a to, czy organ będzie z nich korzystał, będzie zależało od niego.

Ustawa o dostępie do informacji publicznej została uchwalona w 2001 r.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA