reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowelizacja ustawy o zarządzaniu kryzysowym

Nowelizacja ustawy o zarządzaniu kryzysowym

Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do noweli ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Zmiany wprowadzają m.in. definicję europejskiej infrastruktury krytycznej; będzie to infrastruktura, której zakłócenie lub zniszczenie miałoby istotny wpływ na co najmniej dwa państwa UE.

Nowela wynika z konieczności dostosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy dotyczącej "rozpoznawania i wyznaczania europejskiej infrastruktury krytycznej oraz oceny potrzeb w zakresie poprawy jej ochrony".

Wprowadza definicję europejskiej infrastruktury krytycznej. Mają ją tworzyć systemy (np. łączności, zaopatrzenia w energię, w paliwa, w wodę, finansowe, transportowe, zapewniające ciągłość działania administracji publicznej) oraz obiekty, także budowlane, urządzenia i instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, a także sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, instytucji i przedsiębiorców.

Chodzi o infrastrukturę, znajdującą się na terenie państw UE, a więc także Polski, której zakłócenie lub zniszczenie miałoby istotny wpływ na co najmniej dwa państwa członkowskie.

W nowelizacji określono sposób wyznaczania europejskiej infrastruktury krytycznej oraz przekazywania związanych z tym informacji innym państwom unijnym i Komisji Europejskiej. Ma tego dokonywać dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z ministrami i kierownikami urzędów centralnych.

Kryteria pozwalające wyznaczyć europejską infrastrukturę krytyczną mają zostać zawarte w Narodowym Programie Ochrony Infrastruktury Krytycznej. Europejska infrastruktura krytyczna znajdująca się w Polsce będzie ewidencjonowana w wykazie przygotowywanym przez dyrektora RCB.

Nowela trafi teraz do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj także: Samorządowcy i specjaliści o zarządzaniu kryzysowym>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama