Nowelizacja ustawy o zarządzaniu kryzysowym
REKLAMA
Nowela wynika z konieczności dostosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy dotyczącej "rozpoznawania i wyznaczania europejskiej infrastruktury krytycznej oraz oceny potrzeb w zakresie poprawy jej ochrony".
REKLAMA
Wprowadza definicję europejskiej infrastruktury krytycznej. Mają ją tworzyć systemy (np. łączności, zaopatrzenia w energię, w paliwa, w wodę, finansowe, transportowe, zapewniające ciągłość działania administracji publicznej) oraz obiekty, także budowlane, urządzenia i instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, a także sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, instytucji i przedsiębiorców.
Chodzi o infrastrukturę, znajdującą się na terenie państw UE, a więc także Polski, której zakłócenie lub zniszczenie miałoby istotny wpływ na co najmniej dwa państwa członkowskie.
REKLAMA
W nowelizacji określono sposób wyznaczania europejskiej infrastruktury krytycznej oraz przekazywania związanych z tym informacji innym państwom unijnym i Komisji Europejskiej. Ma tego dokonywać dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z ministrami i kierownikami urzędów centralnych.
Kryteria pozwalające wyznaczyć europejską infrastrukturę krytyczną mają zostać zawarte w Narodowym Programie Ochrony Infrastruktury Krytycznej. Europejska infrastruktura krytyczna znajdująca się w Polsce będzie ewidencjonowana w wykazie przygotowywanym przez dyrektora RCB.
Nowela trafi teraz do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.
Czytaj także: Samorządowcy i specjaliści o zarządzaniu kryzysowym>>
REKLAMA
REKLAMA