reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > "Rzeczpospolita": W szkołach nadal po staremu

"Rzeczpospolita": W szkołach nadal po staremu

Nauczyciele wciąż przekazują encyklopedyczną wiedzę - ubolewa "Rzeczpospolita".

Dziennikarze gazety dotarli do raportu Ministerstwa Edukacji Narodowej, który ocenia sposób wprowadzania przez szkoły nowych programów nauczania.

Zmienione plany nauczania weszły w życie w 2009 r. Miały zmobilizować nauczycieli do wprowadzania nowoczesnych metod edukacji. Chodziło m.in. o większą mobilizację uczniów, wciąganie ich w temat lekcji, przeprowadzanie doświadczeń.

MEN przeprowadził badania, obejmujące 10 proc. przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Najgorzej jest w tych ostatnich, gdzie nawet kontakt z mikroskopem należy do rzadkości. Podobnie jest na innych przedmiotach. Brakuje zajęć praktycznych, wyjść poza obiekty szkolne, obserwacji zjawisk.

Nauczyciele nie kwapią się do wprowadzania nowych metod, a tym samym uatrakcyjniania lekcji. Choć badania pokazują, że właśnie zajęcia praktyczne bardzo pomagają w zrozumieniu zagadnienia.

Niektórzy pedagodzy narzekają na brak pomocy naukowych i warunków do prowadzenia zajęć w bardziej ciekawy sposób. Inni mówią o przeładowanych programach, gdzie nie ma czasu na doświadczenia itp. Jednak wielu uczących ma po prostu stare nawyki i nie chce ich zmieniać.

Są też nauczyciele, którzy twierdzą, że uczniów interesuje tylko to, co będzie na egzaminie gimnazjalnym, bądź maturalnym.

Poza tym, przyszłych pedagogów nie uczy się na studiach, jak przeprowadzać na lekcjach w szkole doświadczenia z uczniami - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Czytaj także: Dyrektorzy szkół mają coraz więcej zadań do wykonania>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rułkowska

Prawnik, specjalista do spraw kadr i płac, redaktor naczelna internetowego czasopisma Prawo Mamy, autorka artykułów prawniczych na temat działalności nierejestrowanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama