REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 70 poprawek do projektu kodeksu wyborczego

REKLAMA

Ponad 70 poprawek o charakterze merytorycznym i technicznych złożyły cztery kluby parlamentarne do projektu kodeksu wyborczego. W środę po południu poprawkami zajmie się nadzwyczajna komisja sejmowa, która pracowała nad projektem przez ostatnie półtora roku.

W środę odbyło się drugie czytanie projektu kodeksu wyborczego, który zawiera przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów, obecnie znajdujące się w poszczególnych ordynacjach wyborczych, oraz nowe zapisy.

REKLAMA

REKLAMA

Waldy Dzikowski (PO) pozytywnie odniósł się do przepisów zawartych w kodeksie. Jego zdaniem, wprowadzenie imiennych zawiadomień zawierających m.in. datę wyborów czy sposób głosowania, może wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej. "Warto poświęcić na to finanse" - mówił. Polepszyć frekwencję - jego zdaniem - może także przepis wprowadzający jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach samorządowych w gminach do 40 tys. mieszkańców.

W imieniu swojego klubu zgłosił 22 poprawki, z czego 20 ma charakter legislacyjno-techniczny, a pozostałe dwie - merytoryczny. Pierwsza z nich wprowadza możliwość głosowania korespondencyjnego dla obywateli polskich przebywających za granicą. Druga odnosi się do wyborów w okręgach jednomandatowych do Senatu i dotyczy publikowania na stronie komitetów wyborczych wydatków i przychodów tych komitetów.

Według Andrzeja Dery (PiS) kodeks wyborczy to "akt prawny dla ludzi". Zaznaczył jednak, że nie jest on doskonały i dlatego zgłosił kilkanaście poprawek, które - jego zdaniem - mogą zlikwidować niedociągnięcia.

REKLAMA

Jedna z tych poprawek zwiększa ze 100 tys. do 300 tys. liczbę podpisów wymaganych do zarejestrowania kandydata na prezydenta. Inna dotyczy zmiany terminu przeprowadzania wyborów do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. PiS proponuje, by takie wybory odbywały się wiosną: w maju lub czerwcu. Taki zapis - jak mówił Dera - da możliwość nowym władzom udziału w tworzeniu budżetu danej gminy, powiatu czy sejmiku wojewódzkiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Dery, należy we wszystkich rodzajach wyborów wprowadzić jednolity zapis dotyczący prawa wybieralności. Ma on brzmieć tak jak w konstytucji - czyli że prawa kandydowania nie mają osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

PiS sprzeciwia się wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu. Dera ocenił, że taki zapis burzy obecny system, dlatego jego klub zdecydował się zgłosić poprawkę dotyczącą utrzymania obecnego systemu, czyli okręgów wielomandatowych (w wyborach do Senatu w okręgach do zdobycia jest od 2 do 4 mandatów).

Pozytywnie do projektu kodeksu wyborczego odniósł się Jan Kochanowski (SLD). Chwalił zapis wprowadzający możliwość dwudniowego głosowania, gdyż to - jego zdaniem - może przyczynić się do zwiększenia frekwencji wyborczej.

Pozytywnie odniósł się również do jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych w gminach do 40 tys. mieszkańców. Według niego, może to zwiększać szanse na wygraną kandydatów lokalnych komitetów wyborczych.

SLD - podobnie jak PiS - sprzeciwia się wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Senatu. Według posła SLD kontrowersje budzi też zapis dotyczący zachowania obecnej metody przeliczania głosów na mandaty w wyborach proporcjonalnych, czyli metody d'Hondta (promującej większe ugrupowania). Jego zdaniem, metoda St-Lague'a (korzystniejsza dla mniejszych ugrupowań) byłaby bardziej sprawiedliwa.

Łącznie klub SLD zgłosił 15 poprawek do projektu kodeksu wyborczego.

Eugeniusz Kłopotek (PSL) uważa, że posłowie pracując nad projektem kodeksu wyborczego nie ustrzegli się błędów. Jego zdaniem, w związku z trudnościami finansowymi zapis o wysyłaniu do każdego obywatela powiadomienia o wyborach powinien zostać wykreślony.

Inna poprawka dotyczy zmiany godzin otwarcia lokali wyborczych. PSL proponuje, by we wszystkich rodzajach wyborów głosować można było w godz. 7-21 (w projekcie kodeksu wyborczym są to godz. 6-20).

Klub ludowców - podobnie jak SLD - chce wprowadzenia we wszystkich wyborach proporcjonalnych metody Sainte-Lague'a. Według niego, ta metoda bardziej odzwierciedla, w liczbie uzyskanych mandatów, rzeczywiste poparcie wyborców. PSL złożył 24 poprawki do projektu kodeksu.

Jedną poprawkę przedłożył Marek Borowski (SdPl). Dotyczy ona kwot na listach wyborczych dla kobiet i mężczyzn. Poprawka zakłada, by na pierwszych trzech miejscach na listach wyborczych było co najmniej po jednym przedstawicielu obu płci, a na pierwszych pięciu miejscach na liście po co najmniej dwóch kandydatów oby płci.

Czytaj także: Karanie za wykroczenia wyborcze i tryb postępowania>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie świadczenia. Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Mimo, że wiele osób leczy zęby prywatnie, to trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA