REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 70 poprawek do projektu kodeksu wyborczego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ponad 70 poprawek o charakterze merytorycznym i technicznych złożyły cztery kluby parlamentarne do projektu kodeksu wyborczego. W środę po południu poprawkami zajmie się nadzwyczajna komisja sejmowa, która pracowała nad projektem przez ostatnie półtora roku.

W środę odbyło się drugie czytanie projektu kodeksu wyborczego, który zawiera przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów, obecnie znajdujące się w poszczególnych ordynacjach wyborczych, oraz nowe zapisy.

REKLAMA

REKLAMA

Waldy Dzikowski (PO) pozytywnie odniósł się do przepisów zawartych w kodeksie. Jego zdaniem, wprowadzenie imiennych zawiadomień zawierających m.in. datę wyborów czy sposób głosowania, może wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej. "Warto poświęcić na to finanse" - mówił. Polepszyć frekwencję - jego zdaniem - może także przepis wprowadzający jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach samorządowych w gminach do 40 tys. mieszkańców.

W imieniu swojego klubu zgłosił 22 poprawki, z czego 20 ma charakter legislacyjno-techniczny, a pozostałe dwie - merytoryczny. Pierwsza z nich wprowadza możliwość głosowania korespondencyjnego dla obywateli polskich przebywających za granicą. Druga odnosi się do wyborów w okręgach jednomandatowych do Senatu i dotyczy publikowania na stronie komitetów wyborczych wydatków i przychodów tych komitetów.

Według Andrzeja Dery (PiS) kodeks wyborczy to "akt prawny dla ludzi". Zaznaczył jednak, że nie jest on doskonały i dlatego zgłosił kilkanaście poprawek, które - jego zdaniem - mogą zlikwidować niedociągnięcia.

REKLAMA

Jedna z tych poprawek zwiększa ze 100 tys. do 300 tys. liczbę podpisów wymaganych do zarejestrowania kandydata na prezydenta. Inna dotyczy zmiany terminu przeprowadzania wyborów do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. PiS proponuje, by takie wybory odbywały się wiosną: w maju lub czerwcu. Taki zapis - jak mówił Dera - da możliwość nowym władzom udziału w tworzeniu budżetu danej gminy, powiatu czy sejmiku wojewódzkiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Dery, należy we wszystkich rodzajach wyborów wprowadzić jednolity zapis dotyczący prawa wybieralności. Ma on brzmieć tak jak w konstytucji - czyli że prawa kandydowania nie mają osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

PiS sprzeciwia się wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu. Dera ocenił, że taki zapis burzy obecny system, dlatego jego klub zdecydował się zgłosić poprawkę dotyczącą utrzymania obecnego systemu, czyli okręgów wielomandatowych (w wyborach do Senatu w okręgach do zdobycia jest od 2 do 4 mandatów).

Pozytywnie do projektu kodeksu wyborczego odniósł się Jan Kochanowski (SLD). Chwalił zapis wprowadzający możliwość dwudniowego głosowania, gdyż to - jego zdaniem - może przyczynić się do zwiększenia frekwencji wyborczej.

Pozytywnie odniósł się również do jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych w gminach do 40 tys. mieszkańców. Według niego, może to zwiększać szanse na wygraną kandydatów lokalnych komitetów wyborczych.

SLD - podobnie jak PiS - sprzeciwia się wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Senatu. Według posła SLD kontrowersje budzi też zapis dotyczący zachowania obecnej metody przeliczania głosów na mandaty w wyborach proporcjonalnych, czyli metody d'Hondta (promującej większe ugrupowania). Jego zdaniem, metoda St-Lague'a (korzystniejsza dla mniejszych ugrupowań) byłaby bardziej sprawiedliwa.

Łącznie klub SLD zgłosił 15 poprawek do projektu kodeksu wyborczego.

Eugeniusz Kłopotek (PSL) uważa, że posłowie pracując nad projektem kodeksu wyborczego nie ustrzegli się błędów. Jego zdaniem, w związku z trudnościami finansowymi zapis o wysyłaniu do każdego obywatela powiadomienia o wyborach powinien zostać wykreślony.

Inna poprawka dotyczy zmiany godzin otwarcia lokali wyborczych. PSL proponuje, by we wszystkich rodzajach wyborów głosować można było w godz. 7-21 (w projekcie kodeksu wyborczym są to godz. 6-20).

Klub ludowców - podobnie jak SLD - chce wprowadzenia we wszystkich wyborach proporcjonalnych metody Sainte-Lague'a. Według niego, ta metoda bardziej odzwierciedla, w liczbie uzyskanych mandatów, rzeczywiste poparcie wyborców. PSL złożył 24 poprawki do projektu kodeksu.

Jedną poprawkę przedłożył Marek Borowski (SdPl). Dotyczy ona kwot na listach wyborczych dla kobiet i mężczyzn. Poprawka zakłada, by na pierwszych trzech miejscach na listach wyborczych było co najmniej po jednym przedstawicielu obu płci, a na pierwszych pięciu miejscach na liście po co najmniej dwóch kandydatów oby płci.

Czytaj także: Karanie za wykroczenia wyborcze i tryb postępowania>>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA