reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Kiedy gminy staną się właścicielami śmieci

Kiedy gminy staną się właścicielami śmieci

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z pierwotnymi zamierzeniami ustawa  miała wejść w życie w styczniu 2011, już teraz wiadomo że tego terminu nie uda się dotrzymać.

Nowelizacja przepisów o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyniesie rewolucyjną zmianę w gospodarowaniu odpadami. Własność nad śmieciami przejmą gminy, które staną się w ten sposób odpowiedzialne za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Gminy obciążą mieszkańców opłatą za wywóz, mieszkańcy nie będą już więc podpisywali umów z przedsiębiorcami. To gmina w drodze przetargu wybierze firmę, której powierzy zadania z zakresu gospodarowania odpadami.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" - dzięki tym zmianom wreszcie zaczną funkcjonować w Polsce recykling i odzysk odpadów. Obecnie 93 proc. odpadów ulegających biodegradacji trafia na składowiska, a 86 proc. wszystkich odpadów - na wysypiska. Tak się dzieje dlatego, że przedsiębiorcy dysponują śmieciami tak aby ponieść jak najniższe koszty. Przekazanie własności odpadów gminom – ma szansę zmienić ten stan rzeczy.

Ustawa miała wejść w życie z początkiem 2011 roku a samorządy miały mieć od tego momentu rok na przygotowanie się do przejęcia władztwa nad odpadami – mówi na łamach DGP Minister Środowiska Andrzej Kraszewski. Tego terminu nie uda się dotrzymać ale ustawa ma szansę wejść w życie w ciągu najbliższych trzech miesięcy - zapewnia szef resortu.

Ustawa pozwoli samorządom na szybsze przejęcie własności nad odpadami – miasta, które są już odpowiednio przygotowane do przyjęcia nowych obowiązków, będą mogły stać się właścicielami odpadów tuż po wejściu w życie nowych przepisów. Problemy mogą pojawić się w mniejszych gminach, im trzeba więc dać czas na podjęcie przygotowań.

Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach czeka właśnie na pierwsze czytanie w Sejmie.

Czytaj także: Zezwolenie na zbieranie odpadów a wymagania wobec składowisk>>

samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama