Rok upłynął więc pod znakiem dyskusji na temat sposobów obniżenia długu publicznego i deficytu. Przyjęto konkretne rozwiązania ograniczające wzrost wydatków w przyszłych latach, ale także zwiększające dochody budżetu, np. przez wzrost stawek VAT.
2010 r. był także rokiem istotnych zmian personalnych. Nastąpiła cykliczna wymiana członków Rady Polityki Pieniężnej. W katastrofie smoleńskiej zginął prezes NBP Sławomir Skrzypek, którego zastąpił Marek Belka.
reklama
reklama
STYCZEŃ
8. Elżbieta Chojna-Duch i Andrzej Bratkowski zostali wybrani przez Sejm na członków Rady Polityki Pieniężnej. Potem Sejm wybrał do Rady posłankę PO Annę Zielińską-Głębocką, a Senat powołał do RPP Jana Winieckiego, Jerzego Hausnera i Andrzeja Rzońcę.
17. Prezydent Lech Kaczyński nominował do RPP Zytę Gilowską, Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka.
28. Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB wzrósł w 2009 roku o 1,7 proc. rok do roku.
LUTY
3. Ministerstwo Finansów poinformowało, że deficyt w 2009 r. wyniósł 23 mld 790 mln zł, co oznacza, że był niższy o ponad 10 proc. od dopuszczonego w budżecie w wysokości 27 mld 187,3 mln zł.
8. Rząd przyjął Program Konwergencji Aktualizacja 2009. W dokumencie założono, że wzrost gospodarczy w 2010 r. wyniesie 3 proc., a w latach 2011-2012 gospodarka wzrośnie odpowiednio o 4,5 proc. i 4,2 proc. Z kolei deficyt sektora finansów publicznych ma w 2010 r. wynieść 6,9 proc. PKB.
MARZEC
9. Jan Krzysztof Bielecki stanął na czele powołanej przez premiera dziewięcioosobowej Rady Gospodarczej, m.in. opiniującej pod kątem gospodarczym działania rządu.
KWIECIEŃ
9. NBP interweniował na rynku walutowym. Bank poinformował, że dokonał zakupu pewnej ilości walut obcych po korzystnym kursie. Efektem interwencji było skokowe osłabienie złotego.
10. Prezes NBP i przewodniczący RPP Sławomir Skrzypek ginie w katastrofie pod Smoleńskiem. Obowiązki przewodniczącego Rady objął pierwszy wiceprezes NBP Piotr Wiesiołek.
MAJ
9. Unijni ministrowie finansów porozumieli się w sprawie utworzenia stałego mechanizmu pomocy dla krajów strefy euro będących w potrzebie. Wartość Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego ustalono na 500 mld euro, do udostępnienia 220-250 mld zobowiązał się Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
12. Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że Polska nie spieszy się do strefy euro. Ocenił, że rok 2015 jest możliwy na przyjęcie wspólnej waluty. Jednocześnie resort poinformował, że MF wykorzystało ostatnie osłabienie złotego do zamiany znacznej części walut na złote.