Kategorie

MF: deficyt budżetowy w 2010 r. poniżej 45 mld zł

Resort finansów poinformował w poniedziałek, że deficyt budżetowy w 2010 roku był niższy o 7 mld zł od planowanego i wyniósł 45 mld zł. Według ekonomistów ważniejszy jest deficyt sektora finansów publicznych. MF zapowiada, że i ten wskaźnik będzie spadał.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział na konferencji prasowej, że z szacunków MF wynika, iż deficyt budżetu będzie "trochę poniżej" 45 mld zł. Rostowski podkreślił, że gdyby nie powódź w ubiegłym roku, której skutki szacowane są na 3 mld zł, deficyt byłby o 10 mld zł mniejszy od zaplanowanego w budżecie na 2010 r.

Według Rostowskiego deficyt sektora finansów publicznych w 2010 roku powinien być zgodny z prognozą MF i wynieść 7,9 proc. PKB. Jednocześnie minister zapowiedział, że w tym roku będzie o prawie 1/3 niższy niż w 2010 r. Ma to być skutkiem działań przewidzianych w budżecie na 2011 r. po stronie dochodów i wydatków, przyspieszającego wzrostu gospodarczego oraz reformy OFE.

Zdaniem ministra w 2012 roku deficyt ma być co najmniej o połowę niższy niż był w 2010 roku, a rząd podejmie działania, by spadł on poniżej 3 proc. PKB.

Rostowski przedstawił dane świadczące o tym, że w tym roku zmniejszy się relacja wydatków sektora finansów publicznych do PKB. Jego zdaniem wskaźniki te świadczą o tym, że "finanse publiczne są zarządzane w szczególnie oszczędny sposób". Szef resortu finansów zapowiedział także, że jeżeli w gospodarce światowej będzie względny spokój - co zakłada MF - to w tym roku relacja długu publicznego do PKB nie powinna wzrosnąć, a w przyszłym roku zacznie spadać.

Zdaniem Rostowskiego rynki finansowe powinny pozytywnie zareagować na zmiany dotyczące OFE, bowiem rząd przyspieszy konsolidację finansów publicznych.

Ekonomista Ryszard Petru uważa jednak, że nie należy skupiać się na deficycie budżetowym, tylko na wydatkach całości finansów publicznych, gdyż to one wpływają na to, czy dany kraj ma problemy, np. z obsługą długu publicznego, czy też nie. Petru przyznał, że przy obcięciu składki do OFE możliwe jest obniżenie relacji długu publicznego do dochodu narodowego, ale według niego oznacza to, iż dług publiczny wzrośnie w przyszłości. Zdaniem ekonomisty nie można liczyć, że w przyszłym roku zostaną przeprowadzone konieczne reformy finansów, ponieważ jest to rok wyborczy.

Zdaniem głównego ekonomisty BCC prof. Stanisława Gomułki dane dotyczące deficytu budżetowego w 2010 r. przedstawione przez Rostowskiego są zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Według niego jeżeli deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 7,9 proc. PKB w 2010 r., to będzie to oznaczało deficyt na najwyższym poziomie od 1989 roku.

Ekonomista przyznał, że jeśli deficyt finansów publicznych udałoby się zmniejszyć w zapowiadanym przez szefa resortu finansów tempie, to byłaby to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i rynków finansowych. Gomułka zaznaczył jednak, że przy interpretacji oświadczenia ministra finansów należy pamiętać, iż "w ostatnich dwóch latach miał on skłonność do celowego i świadomego zaniżania skali problemów w finansach publicznych".

Wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Bohdan Wyżnikiewicz ocenia, że szanse na spełnienie się rządowego, optymistycznego scenariusza dotyczącego finansów publicznych są mniejsze niż 50 proc. Jego zdaniem ubiegłoroczny deficyt był zaplanowany "trochę na wyrost", co pomogło rządowi powiedzieć: "proszę bardzo, jak dobrze gospodarujemy".

Wyżnikiewicz uważa, że 2011 r. tak dobrze jak w poprzednim roku już nie będzie, m.in. dlatego, iż wzrost gospodarczy będzie w najlepszym przypadku taki sam, jak w minionym roku, a samorządy trudno będzie skłonić do ograniczania wydatków. Szef IBnGR nie widzi powodu, dla którego w 2011 r. relacja długu do PKB miałaby nie przekroczyć poziomu 55 proc.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony?

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony? Oto odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i już działa pod numerem telefonu 800 800 605. Można na niej uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Połączenia są bezpłatne.

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Nauczyciel, który nie będzie chciał pracować przy wyższym pensum, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na obowiązujących wcześniej zasadach – dowiedział się DGP.