REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks wyborczy w Dzienniku Ustaw

REKLAMA

Opublikowano Kodeks wyborczy – który po wejściu w życie zastąpi trzy ordynacje wyborcze, ustawę o wyborze prezydenta RP i ustawę o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

W Kodeksie wyborczym zawarto przepisy normujące zasady i tryb zgłaszania kandydatów, przeprowadzania oraz warunki ważności wyborów:

REKLAMA

- do Sejmu i Senatu

- Prezydenta

- do Parlamentu Europejskiego

- do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Najważniejszą nowością przewidzianą w Kodeksie wyborczym są jednomandatowe okręgi w wyborach radnych we wszystkich gminach, bez względu na liczbę mieszkańców – poza miastami na prawach powiatu.

Czytaj: MSZ wdraża procedury ws. głosowania korespondencyjnego>>

Nowa ustawa wprowadza także inne istotne zmiany:

1)    Art. 425 Kodeksu - komitet wyborczy może zgłosić w okręgu wyborczym tylko jedna listę kandydatów. W miastach na prawach powiatów, na listach kandydatów, liczba kobiet nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na liście. Analogicznie, liczba mężczyzn także nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby kandydatów.

2)    Art. 39 Kodeksu - głosowanie odbywa się w ciągu jednego, lub dwóch dni, w godzinach 7.00 -21.00.

3)    Rozdział 8 Kodeksu – wyborca wpisany do spisu wyborców może głosować korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić właściwemu konsulowi – do 15 dnia przed terminem wyborów. Konsul wysyła wówczas do wyborcy pakiet wyborczy składający się z :

- zaadresowanej koperty zwrotnej,

- karty do głosowania wraz z kopertą,

- oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania,

- instrukcji głosowania.

REKLAMA

Wypełnioną kartę do głosowania wyborca wysyła na własny koszt do konsulatu. Konsul przekazuje otrzymane koperty zwrotne właściwej obwodowej komisji wyborczej najpóźniej trzeciego dnia przed dniem wyborów. Koperty zwrotne dostarczone obwodowej komisji wyborczej po upływie czasu głosowania są niszczone bez otwierania.

USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy ( Dz.U. Nr 21 z 31 stycznia 2011, Poz. 112) oraz USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy ( Dz.U. Nr 21 z 31 stycznia 2011, Poz. 113) wejdą w życie 1 sierpnia 2011 r.

Wybory parlamentarne 2011 według nowych zasad>>

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

REKLAMA