REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks wyborczy w Dzienniku Ustaw

REKLAMA

Opublikowano Kodeks wyborczy – który po wejściu w życie zastąpi trzy ordynacje wyborcze, ustawę o wyborze prezydenta RP i ustawę o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

W Kodeksie wyborczym zawarto przepisy normujące zasady i tryb zgłaszania kandydatów, przeprowadzania oraz warunki ważności wyborów:

REKLAMA

- do Sejmu i Senatu

- Prezydenta

- do Parlamentu Europejskiego

- do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Najważniejszą nowością przewidzianą w Kodeksie wyborczym są jednomandatowe okręgi w wyborach radnych we wszystkich gminach, bez względu na liczbę mieszkańców – poza miastami na prawach powiatu.

Czytaj: MSZ wdraża procedury ws. głosowania korespondencyjnego>>

Nowa ustawa wprowadza także inne istotne zmiany:

1)    Art. 425 Kodeksu - komitet wyborczy może zgłosić w okręgu wyborczym tylko jedna listę kandydatów. W miastach na prawach powiatów, na listach kandydatów, liczba kobiet nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na liście. Analogicznie, liczba mężczyzn także nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby kandydatów.

2)    Art. 39 Kodeksu - głosowanie odbywa się w ciągu jednego, lub dwóch dni, w godzinach 7.00 -21.00.

3)    Rozdział 8 Kodeksu – wyborca wpisany do spisu wyborców może głosować korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić właściwemu konsulowi – do 15 dnia przed terminem wyborów. Konsul wysyła wówczas do wyborcy pakiet wyborczy składający się z :

- zaadresowanej koperty zwrotnej,

- karty do głosowania wraz z kopertą,

- oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania,

- instrukcji głosowania.

REKLAMA

Wypełnioną kartę do głosowania wyborca wysyła na własny koszt do konsulatu. Konsul przekazuje otrzymane koperty zwrotne właściwej obwodowej komisji wyborczej najpóźniej trzeciego dnia przed dniem wyborów. Koperty zwrotne dostarczone obwodowej komisji wyborczej po upływie czasu głosowania są niszczone bez otwierania.

USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy ( Dz.U. Nr 21 z 31 stycznia 2011, Poz. 112) oraz USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy ( Dz.U. Nr 21 z 31 stycznia 2011, Poz. 113) wejdą w życie 1 sierpnia 2011 r.

Wybory parlamentarne 2011 według nowych zasad>>

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA