reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > W sprawach pracowniczych działa wójt a nie zastępca

W sprawach pracowniczych działa wójt a nie zastępca

Wójt, a nie jego zastępca, powinien dokonywać czynności z zakresu prawa pracy – pisze Dziennik Gazeta Prawna powołując się na orzeczenie Sądu Najwyższego.

Sprawa, którą w finale rozstrzygał Sąd Najwyższy, dotyczyła pracownika samorządowego, któremu niezgodnie z prawem wypowiedziano umowę o pracę. Pracownik zaskarżył decyzję zwierzchnika i uzyskał sprzyjające orzeczenie sądu I instancji.

Gmina wniosła apelację, jednakże formalności z tym związanych dokonał zastępca wójta, a nie wójt osobiście – co zostało zakwestionowane przez drugą stronę postępowania.

Co do zasady, działanie zastępcy usprawiedliwione było nieobecnością wójta, jednakże zastępca podpisując apelację z adnotacją dotyczącą nieobecności nie przedstawił żadnych dowodów na potwierdzenie tych faktów. Po wnikliwym zbadaniu sprawy sąd przyjął, że z zakresu obowiązków zastępcy oraz regulaminu urzędu jasno wynikały kompetencje zastępcy do działania w czasie nieobecności wójta. Sąd zaakceptował więc kompetencje zastępcy, zaznaczył jednak, że zasadniczo w sprawach z zakresu prawa pracy osoba uprawnioną do dokonywania czynności jest wójt gminy.

Podobnie orzekł Sąd Najwyższy – do którego wreszcie trafiła sprawa. Uznał mianowicie, iż w tym przypadku określenie kompetencji zastępcy jednoznacznie dawało mu prawo do dokonywania czynności w zastępstwie nieobecnego wójta. Zaznaczył jednak, że w ustawie o samorządzie gminnym nie określono w żaden sposób zakresu obowiązków zastępcy, może on więc dokonywać jedynie tych czynności, które wyraźnie zostały mu przekazane prze zwierzchnika.

Każdy więc podobny przypadek - zdaniem Sądu Najwyższego - musi być traktowany odrębnie i w każdym przypadku należy zbadać zakres przekazanych zastępcy kompetencji.

Sygn. akt. I PK 155/10

samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama