Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia nauczycieli na COVID-19 - kiedy?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Szczepienia nauczycieli na COVID-19 - kiedy?
Szczepienia nauczycieli na COVID-19 - kiedy?
shutterstock
Szczepienia nauczycieli na koronawirusa mają się odbyć zaraz po medykach, nauczyciele są w grupie pierwszej. Ze wstępnych wyliczeń wynika jednak, że są małe szanse na to, że otrzymają szczepionkę przed końcem roku szkolnego.

Moglibyśmy szczepić więcej ludzi, ale nie mamy preparatów – resort zdrowia i KPRM twierdzą, że mamy nawet trzy razy większe „moce przerobowe” niż wynoszą dostawy. Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, mówi wprost: do końca I kw. dostaniemy szczepionki dla 2,9 mln osób, a – jak deklaruje – moglibyśmy szczepić 3,5–4 mln osób miesięcznie. W efekcie po zabezpieczeniu personelu medycznego (grupa zero) dla tzw. pierwszej grupy – której liczebność jest szacowana na ok. 10 mln osób – preparatów starczy początkowo tylko dla 2,2 mln. Pierwszeństwo będą mieli najstarsi od 70. lub od 75. roku życia. To grupa licząca 4,5 mln osób. Nawet jeżeli nie zgłoszą się wszyscy, to i tak seniorzy po sześćdziesiątce oraz nauczyciele przesuną się dalszy plan.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Powodem jest brak umów zawartych na poziomie unijnym. Bruksela znalazła się w ogniu krytyki z powodu kontraktu z koncernami BioNTech i Pfizer na rezerwację szczepionek. W ocenie bawarskiego premiera Markusa Södera UE mogła kupić więcej dawek od BioNTechu i nie zastanawiać się tak długo nad ich ceną. Komisja Europejska w odpowiedzi na krytykę podkreśliła, że problemem nie jest liczba zamówionych szczepionek, lecz zdolności produkcyjne koncernów. Nieoficjalnie z Brukseli płyną informacje, że BioNTech oferował KE 500 mln dawek, ale ta zgodziła się ostatecznie na 300 mln. Dlaczego? Nie wszystkim krajom członkowskim podobał się pomysł większych zakupów. Chodziło o to, by niemiecki koncern nie dostał większego zamówienia niż np. francuski Sanofi.

Przedłuża się m.in. rejestracja preparatu firmy AstraZeneca, którym niedawno ekspresowo zaczęto szczepić Brytyczyków. Pośpiech jest spowodowany tym, że pandemia nad Tamizą jeszcze nigdy nie była tak silna jak obecnie. To efekt m.in. nowej, bardziej zaraźliwej mutacji wirusa. Na razie największe spustoszenie sieje ona w Wielkiej Brytanii, ale istnieje niebezpieczeństwo, że rozprzestrzeni się także w innych państwach europejskich.

Pedagodzy zostali dopisani do grupy pierwszej, która miała zaraz po medykach otrzymać ochronę przed COVID-19. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że są małe szanse na to, że otrzymają szczepionkę przed końcem roku szkolnego

Wszystko zależy od dostaw szczepionek – a tych na razie nie wystarcza dla wszystkich chętnych. W pierwszej kolejności z grupy pierwszej mają być szczepione natomiast najstarsze osoby.

Jak tłumaczył podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, odpowiadający za strategię szczepień, kolejka będzie ustawiana według wieku. Pierwsze będą szczepione osoby 70 lub 75 plus – to jeszcze nie jest rozstrzygnięte. Grupy zawodowe – nauczyciele i służby mundurowe – będą musiały poczekać.

Jak podawał, w I kwartale zaszczepić może się 2,9 mln osób – Polska powinna otrzymać 5,8 mln dawek od firm farmaceutycznych. Rząd szacuje, że z grupy „0”, której szczepienia trwają obecnie, zgłosi się ok. 700 tys. osób. W efekcie zostanie dawek dla 2,2 mln osób. Tymczasem jak wynika z danych GUS – w Polsce żyje 2,7 mln osób po 75. roku życia; po 70. – 4,5 mln. Nawet jeżeli zgłosi się tylko połowa, to i tak preparatu nie wystarczy dla wszystkich.

Zapisy miałyby ruszyć już po 15 stycznia. Będzie można zgłosić się na kilka sposobów – przez infolinię, przez lekarza rodzinnego czy on line przez Internetowe Konto Pacjenta. Jak będzie regulowana kolejność? To nie zostało jeszcze dookreślone.

W związku z tym, że klasy 1–3 mogą ruszyć od połowy stycznia, nauczyciele z zainteresowaniem śledzą plany podawania szczepionek. I – jak słyszymy – czują się zdezorientowani. Nie ma żadnych wytycznych, kto miałby zbierać od nich deklaracje ws. gotowości przyjęcia preparatu. Część samorządów postanowiła sprawdzić zainteresowanie na własną rękę. – Aby przygotować się do procesu szczepienia kolejnej bardzo dużej grupy mieszkańców naszego miasta, w sumie 32 tys. nauczycieli, 13 tys. kadry niepedagogicznej i 13 tys. pracowników przedszkoli, wysłaliśmy do pracowników oświaty zapytanie o to, kto będzie zainteresowany szczepieniem. Deklaracje w tej sprawie otrzymamy po 7 stycznia – wyjaśnia Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. I dodaje, że w stolicy cały sektor oświaty, w tym prywatne placówki – to łącznie 67,8 tys. nauczycieli. Zbiorczych danych jeszcze nie ma. Z wstępnych rozmów z dyrektorami szkół wynika, że zainteresowanych jest ok. 40–60 proc. kadry.

Zainteresowanie testami na COVID jest wśród pedagogów spore

W Lublinie miasto uważa, że dane zbiera kuratorium – kuratorium, że miasto. – Owszem robiliśmy rozeznanie w tej sprawie, ale już w kontekście szczepień to właściwym organem jest urząd miasta – tłumaczy Jolanta Misiak, dyrektor wydziału Kuratorium Oświaty w Lublinie. W departamencie oświaty i wychowania UM Lublin usłyszeliśmy natomiast, że deklaracje nie są zbierane, bo tym zajmować się będzie kuratorium. – Nie otrzymaliśmy żadnych wytycznych w tej sprawie. Nie mamy więc nawet podstaw do takiego działania – dodaje pracownik UM Lublin.

Na razie nauczyciele będą mogli między 11 a 15 stycznia skorzystać z testów sprawdzających, czy są chorzy na COVID-19. To ma być przygotowaniem do powrotu do szkół – pedagodzy uczących w klasach I–III będą mogli (dobrowolnie) zgłosić się do testów wykonywanych metodą PCR w sanepidach oraz mobilnych punktach drive thru. Wynik testów nie będzie miał wpływu na powrót dzieci do szkół. To, jak mówił w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski – będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej. Najmłodsi uczniowie będą mogli zasiąść w tradycyjnych ławkach, kiedy liczba dziennych przypadków koronawirusa nie będzie wyższa niż 10 tys. Na to jest jednak duża szansa – jak wynika z modelu przygotowanego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego UW 17 stycznia, do kiedy teoretycznie została wprowadzona nauka online – będzie 6,8 tys. przypadków.

Jak wynika z sondy DGP, zainteresowanie testami wśród nauczycieli jest na poziomie ok. 50–60 proc. Krakowski sanepid mówi o liczbie 9,5 tys. nauczycieli z klas 1–3 gotowych poddać się testom oraz o grupie ponad 2 tys. pracowników niepedagogicznych. Lublin informuje o 5365 nauczycielach klas 1–3 ze zwykłych szkół i 293 z placówek specjalnych. W sumie to daje około 50 proc. wszystkich uprawnionych. Podobna frekwencja jest w przypadku pracowników niepedagogicznych obu rodzajów placówek.

Zdaniem ZNP to dobry prognostyk dotyczący szczepień w grupie nauczycieli. Jak podkreśla Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy ZNP, już w czerwcu apelowali o dopisanie tej grupy do grupy 1. Jak na razie udało się to tylko na papierze. ©℗

Uczniowie zwolnieni z „aresztu”

Od 5 stycznia koniec zakazu wychodzenia z domu w ferie. Minister zdrowia przyznał, że wpływały do niego liczne wnioski w tej sprawie. Sprawę opisywał też DGP.

Bez wyjazdu na obóz czy w góry. A do niedawna z perspektywą zakazu samodzielnego wychodzenia z domu do godziny 16. Tak miały wyglądać ferie uczniów, którzy nie ukończyli 16 lat. Pod wpływem apeli i petycji, a także licznych głosów od rodziców, rząd zmienił zdanie. – Mamy okres ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, by dzieci w godzinach 8–16 mogły przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania – podkreślił Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

To niejedyna decyzja dotycząca edukacji. Resort rodziny poinformował, że „pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, podobnie jak nauczyciele w przedszkolach, zostaną objęci szczepieniami w pierwszym etapie programu”.

Autorzy: Jakub Kapiszewski, Klara Klinger, Patrycja Otto

Instrukcje księgowego
Instrukcje księgowego – książka z aktualizacjami w serwisie online

Zawiera zestaw 96 aktualnych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe, kadrowe oraz z dziedziny prawa cywilnego i gospodarczego. Instrukcje w serwisie są powiązane z kalkulatorami, formularzami, wskaźnikami, materiałami wideo i aktami prawnymi.

Teraz 17% taniej!
Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. Maląg zapowiedziała nowy nabór do programu Maluch Plus
  Prawdopodobnie za miesiąc, półtora, ogłosimy zasady nowego naboru, zupełnie innego, z większym budżetowaniem – mówiła Marlena Maląg, odnosząc się do programu Maluch Plus.
  Kalendarz akademicki 2022/2023
  Kalendarz akademicki 2022/2023 rozpoczyna się 1 października 2022 r. Zakończy się 30 się września 2023 r. Podzielony jest na dwa semestry.
  Rok akademicki 2022/23: 1,2 mln studentów, 100 000 nauczycieli akademickich, 400 uczelni
  Rok akademicki 2022/2023 - w Polsce jest blisko 100 tys. nauczycieli akademickich, ok. 28,5 tys. doktorantów i blisko 1,2 mln studentów. Wśród kadry akademickiej jest ok. 9,7 tys. profesorów, ponad 21 tys. doktorów habilitowanych i ok. 45,8 tys. doktorów.
  Czy dodatek elektryczny do pomp ciepła, bojlerów, pieców jest zwolniony z podatku PIT?
  Tak, dodatek elektryczny jest zwolniony z podatku PIT. Przy dodatku do prądu obowiązują te same zasady, co przy dodatku węglowym, dodatku do pelletu, gazu LPG, drewna, oleju. A wcześniej dodatku osłonowym.
  Nieleczony ząb = paciorkowce = zawał(?)
  Nieleczony ząb zwiększa prawdopodobieństwo zawału.
  Jak uzyskać dodatek elektryczny 1000 zł albo 1500 zł do bojlera [od 1 grudnia 2022 r.]
  Dodatek do prądu a bojler - w ewidencji CEEB zgłoszono przeszło 1 mln bojlerów elektrycznych. Osoby korzystające z tych urządzeń do ogrzewania mieszkań albo domów mają prawo do dodatku elektrycznego.
  Tauron: Zniesienie obliga giełdowego może obniżyć hurtowe ceny energii
  Planowane zniesienie obliga giełdowego docelowo powinno spowodować znaczący spadek cen energii na rynku hurtowym. Może jednak zwiększyć ryzyko kosztów zakupu energii elektrycznej - prezes Tauronu Paweł Szczeszek.
  Sejm: Pracodawcy próbują przekonać posłów do zastąpienia pracy zdalnej pracą okazjonalną. Raz w tygodniu w domu, 4 dni w biurze
  Pracodawcy chcą, aby praca okazjonalna miała wymiar 52 dni w roku. W praktyce pozwoli to na ograniczenie u danego pracodawcy pracy zdalnej. Pracownik na pracy okazjonalnej będzie jeden dzień w tygodniu pracował w domu (bez zwrotu kosztów takiej pracy). A w pozostałe 4 dni pojedzie do biura.
  Jak otrzymać dodatek elektryczny 1000 zł albo 1500 zł? [dodatek do prądu]
  Dodatek elektryczny wynosi 1000 zł. Jego podwyższona wysokość to 1500 zł. Wnioski składa się w gminie miejsca zamieszkania od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Ma być wypłacony najpóźniej do 31 marca 2023 r.
  10% upust do rachunku za prąd dostaniesz jak zaczniesz oszczędzać już od 1 października 2022 r. [Ustawa]
  Rząd zapowiedział 10% upust w rachunkach za prąd w 2024 r. dla oszczędzających energię w 2023 r. Okazało się, że oszczędzać trzeba nie od 1 stycznia 2023 r., a już od 1 października 2022 r.
  Dodatek elektryczny do pomp ciepła nie dla domów z fotowoltaiką [Ustawa]
  Dodatek elektryczny do pomp ciepła wynosi 1000 zł. Ale osoby, które miały w 2021 r. zużycie prądu powyżej 5 MWh (po przeliczeniu 5000 kWh) otrzymają dodatek do prądu w podwyższonej wysokości 1500 zł. Te wartości są zapisane w ustawie uchwalonej 29 września 2022 r. przez Sejm.
  Zmiany w Sejmie: Jak uzyskać dodatek do prądu 1000 zł i 1500 zł [projekt ustawy o dodatku elektrycznym, PDF]
  Na stronach sejmowych opublikowano projekt ustawy dotyczącej zamrożenia cen energii elektrycznej do określonego poziomu rocznego zużycia. Projekt wprowadza także dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, których główne źródło ogrzewania zasilane jest prądem.
  Przywrócenie przepisów o obowiązkowych badaniach okresowych pracowników [Projekt ustawy]
  Resort zdrowia planuje przywrócenie obowiązku wykonywania badań okresowych oraz zleconych przed rozpoczęciem nowej pracy. Obowiązek ten został zawieszony ponad dwa lata temu, po wybuchu pandemii.
  Dodatkowe 250 mln zł na leczenie noworodków od 1 października 2022 r.
  Od 1 października rośnie wycena świadczeń w neonatologii a dodatkowo Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia poszerzają listę unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych, które są lepiej płatne. Jednocześnie minister zdrowia zwrócił się do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o pilną retaryfikację całej pediatrii.
  MKiŚ: Aktualizacja poradnika dla samorządów o dodatku węglowym [stan na 27 września 2022 r.]
  Do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego, w których do dnia 20 września 2022 r. nie dokonano wypłaty środków dla wnioskodawcy, należy stosować znowelizowane przepisy ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym - przypomina resort klimatu w zaktualizowanym poradniku dla gmin.
  CKE: 28-30 września i 12-22 grudnia odbędą się próbne matury w nowej formule
  W dniach 28-30 września, a także 12-22 grudnia odbędą się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Chodzi o egzaminy przeprowadzane w nowej formule. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.
  Wynagrodzenia w oświacie w praktyce, z uwzględnieniem zmian od 1 lipca 2022 r. [SZKOLENIE ONLINE]
  Zasady wynagradzania nauczycieli budzą wiele wątpliwości praktycznych. Szkolenie ma na cele przybliżenie zagadnień związanych z ustalaniem i wypłacaniem wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w samorządowych szkołach i placówkach oświatowych, z omówieniem podstaw prawnych podejmowania decyzji płacowych i trybu i przeprowadzania.
  Luka w przepisach o urlopach. Kto ją może wykorzystać? Ile na tym tracą pracodawcy?
  Pracownica od 2018 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Korzysta z niego w ten sposób, że co roku wystawia kolejne wnioski o urlop tak, że jeden kończy się 31 grudnia, a kolejny rozpoczyna dopiero od 2 stycznia. Dzięki temu, że formalnie przerywa urlop wychowawczy na jeden dzień - wolny od pracy 1 stycznia - zyskuje w tym roku prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego. Taką sytuację opisała Zachodniopomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego.
  Zamrożenie cen prądu: limit 3000 kWh dla rolników i rodzin wielodzietnych [koszt ustawy 23 mld zł]
  Rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy będą mieli zamrożone ceny energii nie do poziomu 2600 kWh, tylko do 3000 kWh.
  MEiN: przyznajemy, że nie każdy nauczyciel otrzyma średnią pensję
  MEiN przyznaje, że nie każdy nauczyciel otrzymuje średnią pensję. Pomimo to jest ona stale prezentowana na konferencjach prasowych Ministerstwa.
  Węglokoks: rozpoczynamy sprzedaż zagranicznego węgla premium. Cena? 2900 zł/t
  W ostatnim tygodniu września w należącym do grupy katowickiego Węglokoksu składowisku w Ostrowie Wielkopolskim oferowany będzie – obok węgla z polskich kopalń – także surowiec sprowadzony przez spółkę z zagranicy, w pakietach z węglem krajowym. Cena: 2900 zł/t. Dla porównania polski ekogroszek kosztuje od 1599 zł do 1854 zł/t.
  Jakie przepisy określają początek sezonu grzewczego? [rozporządzenia]
  Moment rozpoczęcia sezonu grzewczego w blokach ogrzewanych ciepłem z kaloryferów określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz.U. z 2007 r. nr 16 poz. 92).
  50 000 uczniów poparło petycję do min. Czarnka o rezygnację z ustnej matury z języka polskiego. Za trudna. Bez znaczenia przy rekrutacji na studia
  Chcielibyśmy zaznaczyć, że jej wyniki nie są brane pod uwagę, nawet przy rekrutacji na studia humanistyczne! Podobnie jest z maturą ustną z języka obcego – praktycznie nigdzie nie jest wymagana.
  Jodek potasu będzie rozprowadzany przez dyrektorów szkół? [skażenie radioaktywne]
  Dyrektorzy szkół mogą uczestniczyć w rozdawaniu środka chroniącego przed efektami promieniowania. To skutek ostatniej eskalacji wojny w Ukrainie. Tak informuje dziennik „Rzeczpospolita”.
  Wykaz lektur matura 2023 r. – poziom podstawowy i rozszerzony [rozporządzenie, wymagania]
  Wykaz lektur matura 2023 r. – poziom podstawowy i rozszerzony.