reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > System informacji w ochronie zdrowia

System informacji w ochronie zdrowia

Opublikowano ustawę, która doprowadzi do utworzenia jednej z największych w naszym kraju publicznej bazy danych. W bazie tej gromadzone będą dane dotyczące pacjentów, lekarzy, placówek i świadczeń.

System informacji w ochronie zdrowia utworzą następujące bazy danych:

- dotyczące świadczeń opieki zdrowotnej (udzielonych, udzielanych i planowanych),

- dotyczące usługodawców,

- dotyczące usługobiorców (pacjentów korzystających ze świadczeń i osób uprawnionych do korzystania z nich).

System ten będzie gromadził i przetwarzał dane udostępnione przez podmioty prowadzące rejestry medyczne i publiczne oraz podmioty świadczące usługi. Dane dotyczące pacjentów będą dość szczegółowe – począwszy od podstawowym danych teleadresowych, poprzez dane medyczne i informacje o stopniu niepełnosprawności, aż do wykształcenia i stanu cywilnego.

Podmioty świadczące usługi będą mogły prowadzić dokumentację medyczną w formie papierowej lub elektronicznej do 2014 r. Po tym terminie podstawowa formą prowadzenia dokumentacji będzie forma elektroniczna.

Wszelkie informacje dotyczące świadczeń gromadzone będą w Systemie Informacji Medycznej (SIM). Będą to także dane dotyczące pracowników medycznych, cen udzielonych świadczeń, oraz wspomniane wcześniej dane dotyczące pacjentów. Placówki ochrony zdrowia będą umieszczać dane w taki sposób aby umożliwić ich późniejsze wykorzystanie przez innych usługodawców np. do celów diagnostycznych, leczniczych, lub zaopatrzenia pacjentów w niezbędne środki medyczne.

Z tej ogromnej bazy danych użytkownicy będą korzystać zgodnie z uprawnieniami przysługującymi im na podstawie innych przepisów. Np. pacjenci będą mogli sprawdzać swój status na liście oczekujących na świadczenie, pracownicy medyczni uzyskają dostęp do danych niezbędnych do wykonywania pracy, jednostki samorządu terytorialnego i wojewodowie będą korzystać z baz danych tylko w zakresie koniecznym do wykonywania ustawowych zadań.

Większość przepisów ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. Nr 113 Poz. 657) wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r.

Czytaj także: Nowe możliwości przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama