Kategorie

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Nauczyciel, który nie będzie chciał pracować przy wyższym pensum, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na obowiązujących wcześniej zasadach – dowiedział się DGP.

Pensum nauczycielskie 2022

Zwiększenie pensum nauczycieli tablicowych jest niemal przesądzone. Obecnie wynosi ono 18 godzin, resort edukacji zaproponował, by wzrosło o dwie godziny, a w przypadku części nauczycieli, np. wuefu, techniki, plastyki, o cztery. W zamian nauczyciele mieliby zarabiać więcej. Według ekspertów wzrost uposażeń mógłby wynieść nawet 20 proc. Na start nauczyciel stażysta otrzymywałby wtedy pensję zasadniczą na poziomie 4 tys. zł brutto, a osoba z najwyższym stopniem awansu 6 tys. zł brutto.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli

Oświatowa Solidarność domaga się wprowadzenia przepisów osłonowych dla starszych nauczycieli, którzy chcieliby pozostać przy dotychczasowym pensum. Mogliby oni w ciągu kilku lat przejść na wcześniejszą emeryturę (przypomnijmy, że nauczyciele utracili ten przywilej od 2009 r.). Wszystko wskazuje na to, że rząd zgodzi się na takie rozwiązanie.

– Po rozmowach z ministrem edukacji i nauki mamy zapewnienie, że wraz z reformą płacową zostanie przywrócona możliwość wcześniejszego przechodzenia na świadczenia emerytalne na takich zasadach jak kilkanaście lat temu – mówi DGP Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Związkowcy szacują, że z tego rozwiązania skorzystałoby kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli.

Powrót do przeszłości

DGP jako pierwszy pisał o tym („Prezes Kaczyński ma nową ofertę dla nauczycieli” DGP nr 81/2019), że podczas kwietniowego strajku generalnego nauczycieli w 2019 r. rząd rozważał pomysł, aby przywrócić poprzednie regulacje art. 88 ustawy – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.).

Dzięki przywróceniu tego przepisu nauczyciele mogliby wcześniej odchodzić z zawodu bez dodatkowych ograniczeń, i to już po 20 latach pracy w zawodzie. W efekcie staż ubezpieczeniowy wymagany do nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej składałby się z okresu wykonywania pracy w szczególnym charakterze (nauczycielskiej) ustalonego na 20 lat i 10-letniego okresu zatrudnienia „ogólnego” pozwalającego osiągnąć 30-letni staż ubezpieczeniowy. Drugim warunkiem nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej byłaby konieczność rozwiązania stosunku pracy, która musiałby nastąpić wyłącznie na wniosek zainteresowanego.

Czy wcześniejsza emerytura to korzystne rozwiązanie?

– Pojawia się pytanie, czy będzie to korzystne finansowo rozwiązanie – zastanawia się Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

– Nauczyciel, który odchodziłby na wcześniejszą emeryturę po 20 latach pracy w oświacie i dodatkowym 10-letnim stażu, w porównaniu z tzw. starym portfelem straciłby ok. 20 proc. – wylicza Andrzej Antolak, nauczyciel i członek Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego.

Dodaje, że jeśli przywrócenie tego przepisu wiązałoby się z zachowaniem rozwiązań obowiązujących w tamtym okresie, nauczyciel po spełnieniu tych dwóch warunków mógłby liczyć na świadczenia w wysokości ok. 80 proc. uposażenia. – Tylko takie rozwiązanie nas interesuje – podkreśla Antolak.

Obawia się jednak, że po odejściu znacznej części nauczycieli rząd będzie chciał zwiększyć pensum, aby zasypać braki kadrowe.

Staż i wiek nauczycieli

Obecnie nauczyciele – co do zasady – przechodzą na emeryturę dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Pod pewnymi warunkami mogą jednak skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego (patrz infografika), które jest rodzajem wcześniejszej emerytury. Problem w tym, że wtedy nie mogą dorabiać w oświacie. Tymczasem w szkołach brakuje nauczycieli.

– Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem możliwości dorabiania przez takich emerytów choćby na części etatu – podpowiada Sławomir Broniarz.

Samorządy i dyrektorzy obawiają się, że przywrócenie wcześniejszych emerytur spowoduje jeszcze większe problemy kadrowe.

– Wszystko będzie zależeć od tego, czy przejście na wcześniejszą emeryturę będzie opłacalne. Jeśli nie, wciąż będą pracować. Choć będą też tacy, który skorzystają z tej możliwości i będą dorabiać na część etatu – mówi Jacek Rudnik, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach.

– Cały świat wydłuża wiek emerytalny, a my chcemy go skracać. Już obecnie mamy braki kadrowe w szkołach, a dzięki temu rozwiązaniu one jeszcze się pogłębią. Wydaje mi się, że rząd chce doprowadzić do tego, że nauczycieli będzie brakować i wtedy ci, co zostaną, będą więcej pracować, ale też więcej zarabiać. Podwyżki musiałyby być jednak znaczące – mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Podkreśla: – Mam nadzieję, że rząd nie zgodzi się na realizację tego pomysłu.

Autor: Artur Radwan

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(19)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • 33 lata stażu
  2021-09-09 15:56:19
  Przywrócenie "wcześniejszych emerytur" zgodnie z art. 88 KN obowiązywałoby tylko i wyłącznie nauczycieli, którzy podjęli pracę w szkole przed 1999 rokiem. Nauczyciel podpisując w danym czasie umowę z dyrektorem szkoły, zawierał jednocześnie umowę z RP, w której to wówczas obowiązywał przepis mówiący o tym, iż nauczyciel może przejść na emeryturę po 30 latach okresów składkowych, w tym 20 "przy tablicy". Nauczyciele to jedyna grupa zawodowa, która została pozbawiona tych praw przez rządy PO-PSL w 2008 roku, a od kiedy to prawo działa wstecz? Jakim bowiem zaufaniem można darzyć państwo, które nie respektuje zawartych umów z obywatelem. Reforma emerytalna z 1999 roku pozbawiła wszystkich nauczycieli, zatrudnionych przed dn. 01.01.1999 roku owego prawa nabytego, natomiast każdy, kto podpisywał umowę z dyrektorem szkoły po 1999 roku miał pełną świadomość tego, iż będzie go obowiązywał wiek emerytalny ustalony dla wszystkich grup zawodowych, z wyłączeniem oczywiście służb mundurowych. Wypaleni zawodowo i wyczerpani emocjonalnie oraz psychicznie tudzież fizycznie nauczyciele z utęsknieniem czekają na nadejście tego dnia sprawiedliwości.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • viza
  2021-09-09 17:58:41
  Dlaczego p. Broniarz robi wszystko, aby nie było wcześniejszych emerytur, kto go o to prosi? My nauczyciele chcemy by przywrócono nam emeryturę na starych zasadach, sami będziemy decydować czy chcemy pracować dłużej, czy skorzystać z przywileju, a nie Broniarz.
  0
 • ed
  2021-09-10 10:58:40
  Przywrócenie emerytur nauczycielskich w brzmieniu art. 88 KN, nauczycielom zatrudnionym w oświaciwe przed 1999 r., to powinność państwa wobec obywateli, którzy mają prawo oczekiwać poszanowania prawa stanowionego i pewności jego realizowania. Nie wolno w państwie demokratycznym nie przestrzegać jednej z podstawowych zasad prawnych: lex retro non agit! Decyzje w tej sprawie podjęte przez PO-PSL wymagają zatem bezwzlędnego uchylenia, właśnie w imię przywrócenia zaufania obywateli do państwa prawa!
  0
 • matematyk
  2021-09-09 20:20:13
  20% od kwoty 4046 to jakby nie liczyć 809,20. Czyli nauczyciel z najwyższym stopniem awansu otrzymałby 4 855,20 (w tej chwili to 4046zł). Skąd autor wziął 6000?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Realista
  2021-09-13 13:45:22
  Samorządowcy są przeciwni temu rozwiązaniu gdyż to one musiałyby wypłacić odprawę emerytalną każdemu nauczycielowi, zaś gdy nie dożyje on wieku emerytalnego wówczas ZUS wypłaci rodzinie zasiłek pogrzebowy a zmarły z emerytury nie skorzysta. Oczywiście... jaka to podwójna oszczędność.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • 60+
  2021-09-22 22:53:51
  Nie mogę się doczekać kiedy nadejdzie ta chwila, aby nieco wcześniej uwolnić się od coraz bardziej męczących obowiązków, a w szczególności tych związanych z koniecznością przepychania wszystkiego przez komputery, okradające z wolnego czasu, który możnaby przeznaczyć na wypoczynek po wielu godzinach dydaktycznych. Mam już za sobą 60 lat życia i nigdy się nie spodziewałem, że w roku 2008 jakaś władza odbierze mi nabyte prawo do godnego odpoczynku po pracy pod wieloma względami szkodliwej dla zdrowia.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • NUCZYCIELE
  2021-09-22 20:33:54
  PANIE MINISTRZE PROŚBA WSZYSTKICH NAUCZYCIELI ABY WRÓCIŁY WCZEŚNIEJSZE EMERYTURY DLA NAUCZYCIELI PROSIMY OTO O NIC WIĘCEJ
  0
 • A
  2021-09-23 15:19:30
  Braki kadrowe w szkołach. Dobry żart. W miejscowości w której mieszkam, składam swoją aplikację na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej do wszystkich szkół w promieniu 35km. Jakby były braki, już bym miała pracę w szkole, a tymczasem szkoły nie potrzebują, a jeśli nawet to na te stanowiska dyrektorzy mają znajomków.
  1
 • FAJNI
  2021-09-22 20:52:54
  STOKROTNE DZIĘKI OBY SPEŁNIŁO SIĘ NASZE MARZENIE EMERYTURA TAKA JAK BYŁA KIEDYŚ NA TYCH ZASADACH
  0
 • N-LE
  2021-09-22 20:37:23
  SZANOWNY PANIE PREZYDENCIE I PREZESIE PISU MY NAUCZYCIELE CZEKAMY TYLKO ZA PRZYWRÓCENIEM WCZEŚNIEJSZYCH EMERYTUR Z KARTY NAUCZYCIELA TAK JAK BYŁO KIEDYŚ
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • PEDAGODZY
  2021-09-22 20:49:38
  ODWDZIĘCZYMY SIĘ PRZY WYBORACH JESTEŚCIE WSPANIALI DZIĘKI
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • MY NAUCZYCIELE
  2021-09-22 20:43:51
  MY NAUCZYCIELE TYLKO O TO PROSIMY O NIC WIĘCEJ
  0
 • DZIĘKUJEMY
  2021-09-22 20:47:50
  DZIĘKUJEMY ZA TO ŻE NAUCZYCIELE ZA SWOJĄ PRACĘ I TRUD ZOSTALI ZROZUMIENI PRZEZ RZĄD
  0
QR Code
Sektor publiczny
1 sty 2000
28 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Możliwe przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni

Stan wyjątkowy. Kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego zajmie się rząd podczas najbliższego posiedzenia - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal poważna i wymaga szczególnych działań. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Whistleblowing – co z ustawą?

Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

Co się musi znaleźć w aktach budynku?

Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

Stan wyjątkowy - do kiedy?

Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

4 fala COVID - kiedy lockdown?

4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

Protest medyków 2021 [PODCAST]

Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

Do kiedy wniosek o 300+?

Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

"Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

Środki dla samorządów na działania edukacyjne

Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?