REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

REKLAMA

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Nauczyciel, który nie będzie chciał pracować przy wyższym pensum, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na obowiązujących wcześniej zasadach – dowiedział się DGP.

Pensum nauczycielskie 2022

Zwiększenie pensum nauczycieli tablicowych jest niemal przesądzone. Obecnie wynosi ono 18 godzin, resort edukacji zaproponował, by wzrosło o dwie godziny, a w przypadku części nauczycieli, np. wuefu, techniki, plastyki, o cztery. W zamian nauczyciele mieliby zarabiać więcej. Według ekspertów wzrost uposażeń mógłby wynieść nawet 20 proc. Na start nauczyciel stażysta otrzymywałby wtedy pensję zasadniczą na poziomie 4 tys. zł brutto, a osoba z najwyższym stopniem awansu 6 tys. zł brutto.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli

REKLAMA

Oświatowa Solidarność domaga się wprowadzenia przepisów osłonowych dla starszych nauczycieli, którzy chcieliby pozostać przy dotychczasowym pensum. Mogliby oni w ciągu kilku lat przejść na wcześniejszą emeryturę (przypomnijmy, że nauczyciele utracili ten przywilej od 2009 r.). Wszystko wskazuje na to, że rząd zgodzi się na takie rozwiązanie.

– Po rozmowach z ministrem edukacji i nauki mamy zapewnienie, że wraz z reformą płacową zostanie przywrócona możliwość wcześniejszego przechodzenia na świadczenia emerytalne na takich zasadach jak kilkanaście lat temu – mówi DGP Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Związkowcy szacują, że z tego rozwiązania skorzystałoby kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli.

Powrót do przeszłości

REKLAMA

DGP jako pierwszy pisał o tym („Prezes Kaczyński ma nową ofertę dla nauczycieli” DGP nr 81/2019), że podczas kwietniowego strajku generalnego nauczycieli w 2019 r. rząd rozważał pomysł, aby przywrócić poprzednie regulacje art. 88 ustawy – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.).

Dzięki przywróceniu tego przepisu nauczyciele mogliby wcześniej odchodzić z zawodu bez dodatkowych ograniczeń, i to już po 20 latach pracy w zawodzie. W efekcie staż ubezpieczeniowy wymagany do nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej składałby się z okresu wykonywania pracy w szczególnym charakterze (nauczycielskiej) ustalonego na 20 lat i 10-letniego okresu zatrudnienia „ogólnego” pozwalającego osiągnąć 30-letni staż ubezpieczeniowy. Drugim warunkiem nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej byłaby konieczność rozwiązania stosunku pracy, która musiałby nastąpić wyłącznie na wniosek zainteresowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wcześniejsza emerytura to korzystne rozwiązanie?

– Pojawia się pytanie, czy będzie to korzystne finansowo rozwiązanie – zastanawia się Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

– Nauczyciel, który odchodziłby na wcześniejszą emeryturę po 20 latach pracy w oświacie i dodatkowym 10-letnim stażu, w porównaniu z tzw. starym portfelem straciłby ok. 20 proc. – wylicza Andrzej Antolak, nauczyciel i członek Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego.

Dodaje, że jeśli przywrócenie tego przepisu wiązałoby się z zachowaniem rozwiązań obowiązujących w tamtym okresie, nauczyciel po spełnieniu tych dwóch warunków mógłby liczyć na świadczenia w wysokości ok. 80 proc. uposażenia. – Tylko takie rozwiązanie nas interesuje – podkreśla Antolak.

Obawia się jednak, że po odejściu znacznej części nauczycieli rząd będzie chciał zwiększyć pensum, aby zasypać braki kadrowe.

Staż i wiek nauczycieli

Obecnie nauczyciele – co do zasady – przechodzą na emeryturę dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Pod pewnymi warunkami mogą jednak skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego (patrz infografika), które jest rodzajem wcześniejszej emerytury. Problem w tym, że wtedy nie mogą dorabiać w oświacie. Tymczasem w szkołach brakuje nauczycieli.

– Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem możliwości dorabiania przez takich emerytów choćby na części etatu – podpowiada Sławomir Broniarz.

Samorządy i dyrektorzy obawiają się, że przywrócenie wcześniejszych emerytur spowoduje jeszcze większe problemy kadrowe.

– Wszystko będzie zależeć od tego, czy przejście na wcześniejszą emeryturę będzie opłacalne. Jeśli nie, wciąż będą pracować. Choć będą też tacy, który skorzystają z tej możliwości i będą dorabiać na część etatu – mówi Jacek Rudnik, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach.

– Cały świat wydłuża wiek emerytalny, a my chcemy go skracać. Już obecnie mamy braki kadrowe w szkołach, a dzięki temu rozwiązaniu one jeszcze się pogłębią. Wydaje mi się, że rząd chce doprowadzić do tego, że nauczycieli będzie brakować i wtedy ci, co zostaną, będą więcej pracować, ale też więcej zarabiać. Podwyżki musiałyby być jednak znaczące – mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Podkreśla: – Mam nadzieję, że rząd nie zgodzi się na realizację tego pomysłu.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

Dziennik Gazeta Prawna

Autor: Artur Radwan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(23)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • 33 lata stażu
    2021-09-09 15:56:19
    Przywrócenie "wcześniejszych emerytur" zgodnie z art. 88 KN obowiązywałoby tylko i wyłącznie nauczycieli, którzy podjęli pracę w szkole przed 1999 rokiem. Nauczyciel podpisując w danym czasie umowę z dyrektorem szkoły, zawierał jednocześnie umowę z RP, w której to wówczas obowiązywał przepis mówiący o tym, iż nauczyciel może przejść na emeryturę po 30 latach okresów składkowych, w tym 20 "przy tablicy". Nauczyciele to jedyna grupa zawodowa, która została pozbawiona tych praw przez rządy PO-PSL w 2008 roku, a od kiedy to prawo działa wstecz? Jakim bowiem zaufaniem można darzyć państwo, które nie respektuje zawartych umów z obywatelem. Reforma emerytalna z 1999 roku pozbawiła wszystkich nauczycieli, zatrudnionych przed dn. 01.01.1999 roku owego prawa nabytego, natomiast każdy, kto podpisywał umowę z dyrektorem szkoły po 1999 roku miał pełną świadomość tego, iż będzie go obowiązywał wiek emerytalny ustalony dla wszystkich grup zawodowych, z wyłączeniem oczywiście służb mundurowych. Wypaleni zawodowo i wyczerpani emocjonalnie oraz psychicznie tudzież fizycznie nauczyciele z utęsknieniem czekają na nadejście tego dnia sprawiedliwości.
    2
    pokażodpowiedzi (1)
  • viza
    2021-09-09 17:58:41
    Dlaczego p. Broniarz robi wszystko, aby nie było wcześniejszych emerytur, kto go o to prosi? My nauczyciele chcemy by przywrócono nam emeryturę na starych zasadach, sami będziemy decydować czy chcemy pracować dłużej, czy skorzystać z przywileju, a nie Broniarz.
    2
  • ed
    2021-09-10 10:58:40
    Przywrócenie emerytur nauczycielskich w brzmieniu art. 88 KN, nauczycielom zatrudnionym w oświaciwe przed 1999 r., to powinność państwa wobec obywateli, którzy mają prawo oczekiwać poszanowania prawa stanowionego i pewności jego realizowania. Nie wolno w państwie demokratycznym nie przestrzegać jednej z podstawowych zasad prawnych: lex retro non agit! Decyzje w tej sprawie podjęte przez PO-PSL wymagają zatem bezwzlędnego uchylenia, właśnie w imię przywrócenia zaufania obywateli do państwa prawa!
    1
  • 60+
    2021-09-22 22:53:51
    Nie mogę się doczekać kiedy nadejdzie ta chwila, aby nieco wcześniej uwolnić się od coraz bardziej męczących obowiązków, a w szczególności tych związanych z koniecznością przepychania wszystkiego przez komputery, okradające z wolnego czasu, który możnaby przeznaczyć na wypoczynek po wielu godzinach dydaktycznych. Mam już za sobą 60 lat życia i nigdy się nie spodziewałem, że w roku 2008 jakaś władza odbierze mi nabyte prawo do godnego odpoczynku po pracy pod wieloma względami szkodliwej dla zdrowia.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • NUCZYCIELE
    2021-09-22 20:33:54
    PANIE MINISTRZE PROŚBA WSZYSTKICH NAUCZYCIELI ABY WRÓCIŁY WCZEŚNIEJSZE EMERYTURY DLA NAUCZYCIELI PROSIMY OTO O NIC WIĘCEJ
    2
  • matematyk
    2021-09-09 20:20:13
    20% od kwoty 4046 to jakby nie liczyć 809,20. Czyli nauczyciel z najwyższym stopniem awansu otrzymałby 4 855,20 (w tej chwili to 4046zł). Skąd autor wziął 6000?
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • FAJNI
    2021-09-22 20:52:54
    STOKROTNE DZIĘKI OBY SPEŁNIŁO SIĘ NASZE MARZENIE EMERYTURA TAKA JAK BYŁA KIEDYŚ NA TYCH ZASADACH
    2
  • Realista
    2021-09-13 13:45:22
    Samorządowcy są przeciwni temu rozwiązaniu gdyż to one musiałyby wypłacić odprawę emerytalną każdemu nauczycielowi, zaś gdy nie dożyje on wieku emerytalnego wówczas ZUS wypłaci rodzinie zasiłek pogrzebowy a zmarły z emerytury nie skorzysta. Oczywiście... jaka to podwójna oszczędność.
    1
    pokażodpowiedzi (1)
  • N-LE
    2021-09-22 20:37:23
    SZANOWNY PANIE PREZYDENCIE I PREZESIE PISU MY NAUCZYCIELE CZEKAMY TYLKO ZA PRZYWRÓCENIEM WCZEŚNIEJSZYCH EMERYTUR Z KARTY NAUCZYCIELA TAK JAK BYŁO KIEDYŚ
    3
    pokażodpowiedzi (1)
  • A
    2021-09-23 15:19:30
    Braki kadrowe w szkołach. Dobry żart. W miejscowości w której mieszkam, składam swoją aplikację na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej do wszystkich szkół w promieniu 35km. Jakby były braki, już bym miała pracę w szkole, a tymczasem szkoły nie potrzebują, a jeśli nawet to na te stanowiska dyrektorzy mają znajomków.
    4
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziś rozpoczyna się Europejskie Forum Rolnicze

Dziś w podrzeszowskiej Jasionce na Podkarpaciu rozpocznie się Europejskie Forum Rolnicze. Głównymi tematami VI edycji tego wydarzenia będą m.in. wpływ konfliktu w Ukrainie na europejskie i światowe rynki rolno-spożywcze oraz sztuczna inteligencja i jej rola w rolnictwie. Forum potrwa do środy.

Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]
Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

REKLAMA

Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

Kiedy matura 2024 – terminy

Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

REKLAMA

MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Z tych lotnisk nie polecisz. Nawet 600 odwołanych lotów

Pracownicy ochrony strajkują na pięciu niemieckich lotniskach. Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów będzie musiało zmienić swoje podróżnicze plany, odwołanych może zostać nawet 600 lotów. W piątek będzie dalszy ciąg strajków. 

REKLAMA