REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

REKLAMA

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Nauczyciel, który nie będzie chciał pracować przy wyższym pensum, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na obowiązujących wcześniej zasadach – dowiedział się DGP.

Pensum nauczycielskie 2022

Zwiększenie pensum nauczycieli tablicowych jest niemal przesądzone. Obecnie wynosi ono 18 godzin, resort edukacji zaproponował, by wzrosło o dwie godziny, a w przypadku części nauczycieli, np. wuefu, techniki, plastyki, o cztery. W zamian nauczyciele mieliby zarabiać więcej. Według ekspertów wzrost uposażeń mógłby wynieść nawet 20 proc. Na start nauczyciel stażysta otrzymywałby wtedy pensję zasadniczą na poziomie 4 tys. zł brutto, a osoba z najwyższym stopniem awansu 6 tys. zł brutto.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli

REKLAMA

Oświatowa Solidarność domaga się wprowadzenia przepisów osłonowych dla starszych nauczycieli, którzy chcieliby pozostać przy dotychczasowym pensum. Mogliby oni w ciągu kilku lat przejść na wcześniejszą emeryturę (przypomnijmy, że nauczyciele utracili ten przywilej od 2009 r.). Wszystko wskazuje na to, że rząd zgodzi się na takie rozwiązanie.

– Po rozmowach z ministrem edukacji i nauki mamy zapewnienie, że wraz z reformą płacową zostanie przywrócona możliwość wcześniejszego przechodzenia na świadczenia emerytalne na takich zasadach jak kilkanaście lat temu – mówi DGP Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Związkowcy szacują, że z tego rozwiązania skorzystałoby kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli.

Powrót do przeszłości

REKLAMA

DGP jako pierwszy pisał o tym („Prezes Kaczyński ma nową ofertę dla nauczycieli” DGP nr 81/2019), że podczas kwietniowego strajku generalnego nauczycieli w 2019 r. rząd rozważał pomysł, aby przywrócić poprzednie regulacje art. 88 ustawy – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.).

Dzięki przywróceniu tego przepisu nauczyciele mogliby wcześniej odchodzić z zawodu bez dodatkowych ograniczeń, i to już po 20 latach pracy w zawodzie. W efekcie staż ubezpieczeniowy wymagany do nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej składałby się z okresu wykonywania pracy w szczególnym charakterze (nauczycielskiej) ustalonego na 20 lat i 10-letniego okresu zatrudnienia „ogólnego” pozwalającego osiągnąć 30-letni staż ubezpieczeniowy. Drugim warunkiem nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej byłaby konieczność rozwiązania stosunku pracy, która musiałby nastąpić wyłącznie na wniosek zainteresowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wcześniejsza emerytura to korzystne rozwiązanie?

– Pojawia się pytanie, czy będzie to korzystne finansowo rozwiązanie – zastanawia się Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

– Nauczyciel, który odchodziłby na wcześniejszą emeryturę po 20 latach pracy w oświacie i dodatkowym 10-letnim stażu, w porównaniu z tzw. starym portfelem straciłby ok. 20 proc. – wylicza Andrzej Antolak, nauczyciel i członek Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego.

Dodaje, że jeśli przywrócenie tego przepisu wiązałoby się z zachowaniem rozwiązań obowiązujących w tamtym okresie, nauczyciel po spełnieniu tych dwóch warunków mógłby liczyć na świadczenia w wysokości ok. 80 proc. uposażenia. – Tylko takie rozwiązanie nas interesuje – podkreśla Antolak.

Obawia się jednak, że po odejściu znacznej części nauczycieli rząd będzie chciał zwiększyć pensum, aby zasypać braki kadrowe.

Staż i wiek nauczycieli

Obecnie nauczyciele – co do zasady – przechodzą na emeryturę dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Pod pewnymi warunkami mogą jednak skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego (patrz infografika), które jest rodzajem wcześniejszej emerytury. Problem w tym, że wtedy nie mogą dorabiać w oświacie. Tymczasem w szkołach brakuje nauczycieli.

– Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem możliwości dorabiania przez takich emerytów choćby na części etatu – podpowiada Sławomir Broniarz.

Samorządy i dyrektorzy obawiają się, że przywrócenie wcześniejszych emerytur spowoduje jeszcze większe problemy kadrowe.

– Wszystko będzie zależeć od tego, czy przejście na wcześniejszą emeryturę będzie opłacalne. Jeśli nie, wciąż będą pracować. Choć będą też tacy, który skorzystają z tej możliwości i będą dorabiać na część etatu – mówi Jacek Rudnik, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach.

– Cały świat wydłuża wiek emerytalny, a my chcemy go skracać. Już obecnie mamy braki kadrowe w szkołach, a dzięki temu rozwiązaniu one jeszcze się pogłębią. Wydaje mi się, że rząd chce doprowadzić do tego, że nauczycieli będzie brakować i wtedy ci, co zostaną, będą więcej pracować, ale też więcej zarabiać. Podwyżki musiałyby być jednak znaczące – mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Podkreśla: – Mam nadzieję, że rząd nie zgodzi się na realizację tego pomysłu.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

Dziennik Gazeta Prawna

Autor: Artur Radwan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(23)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • 33 lata stażu
  2021-09-09 15:56:19
  Przywrócenie "wcześniejszych emerytur" zgodnie z art. 88 KN obowiązywałoby tylko i wyłącznie nauczycieli, którzy podjęli pracę w szkole przed 1999 rokiem. Nauczyciel podpisując w danym czasie umowę z dyrektorem szkoły, zawierał jednocześnie umowę z RP, w której to wówczas obowiązywał przepis mówiący o tym, iż nauczyciel może przejść na emeryturę po 30 latach okresów składkowych, w tym 20 "przy tablicy". Nauczyciele to jedyna grupa zawodowa, która została pozbawiona tych praw przez rządy PO-PSL w 2008 roku, a od kiedy to prawo działa wstecz? Jakim bowiem zaufaniem można darzyć państwo, które nie respektuje zawartych umów z obywatelem. Reforma emerytalna z 1999 roku pozbawiła wszystkich nauczycieli, zatrudnionych przed dn. 01.01.1999 roku owego prawa nabytego, natomiast każdy, kto podpisywał umowę z dyrektorem szkoły po 1999 roku miał pełną świadomość tego, iż będzie go obowiązywał wiek emerytalny ustalony dla wszystkich grup zawodowych, z wyłączeniem oczywiście służb mundurowych. Wypaleni zawodowo i wyczerpani emocjonalnie oraz psychicznie tudzież fizycznie nauczyciele z utęsknieniem czekają na nadejście tego dnia sprawiedliwości.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • viza
  2021-09-09 17:58:41
  Dlaczego p. Broniarz robi wszystko, aby nie było wcześniejszych emerytur, kto go o to prosi? My nauczyciele chcemy by przywrócono nam emeryturę na starych zasadach, sami będziemy decydować czy chcemy pracować dłużej, czy skorzystać z przywileju, a nie Broniarz.
  2
 • ed
  2021-09-10 10:58:40
  Przywrócenie emerytur nauczycielskich w brzmieniu art. 88 KN, nauczycielom zatrudnionym w oświaciwe przed 1999 r., to powinność państwa wobec obywateli, którzy mają prawo oczekiwać poszanowania prawa stanowionego i pewności jego realizowania. Nie wolno w państwie demokratycznym nie przestrzegać jednej z podstawowych zasad prawnych: lex retro non agit! Decyzje w tej sprawie podjęte przez PO-PSL wymagają zatem bezwzlędnego uchylenia, właśnie w imię przywrócenia zaufania obywateli do państwa prawa!
  1
 • 60+
  2021-09-22 22:53:51
  Nie mogę się doczekać kiedy nadejdzie ta chwila, aby nieco wcześniej uwolnić się od coraz bardziej męczących obowiązków, a w szczególności tych związanych z koniecznością przepychania wszystkiego przez komputery, okradające z wolnego czasu, który możnaby przeznaczyć na wypoczynek po wielu godzinach dydaktycznych. Mam już za sobą 60 lat życia i nigdy się nie spodziewałem, że w roku 2008 jakaś władza odbierze mi nabyte prawo do godnego odpoczynku po pracy pod wieloma względami szkodliwej dla zdrowia.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • NUCZYCIELE
  2021-09-22 20:33:54
  PANIE MINISTRZE PROŚBA WSZYSTKICH NAUCZYCIELI ABY WRÓCIŁY WCZEŚNIEJSZE EMERYTURY DLA NAUCZYCIELI PROSIMY OTO O NIC WIĘCEJ
  2
 • matematyk
  2021-09-09 20:20:13
  20% od kwoty 4046 to jakby nie liczyć 809,20. Czyli nauczyciel z najwyższym stopniem awansu otrzymałby 4 855,20 (w tej chwili to 4046zł). Skąd autor wziął 6000?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • FAJNI
  2021-09-22 20:52:54
  STOKROTNE DZIĘKI OBY SPEŁNIŁO SIĘ NASZE MARZENIE EMERYTURA TAKA JAK BYŁA KIEDYŚ NA TYCH ZASADACH
  2
 • Realista
  2021-09-13 13:45:22
  Samorządowcy są przeciwni temu rozwiązaniu gdyż to one musiałyby wypłacić odprawę emerytalną każdemu nauczycielowi, zaś gdy nie dożyje on wieku emerytalnego wówczas ZUS wypłaci rodzinie zasiłek pogrzebowy a zmarły z emerytury nie skorzysta. Oczywiście... jaka to podwójna oszczędność.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • N-LE
  2021-09-22 20:37:23
  SZANOWNY PANIE PREZYDENCIE I PREZESIE PISU MY NAUCZYCIELE CZEKAMY TYLKO ZA PRZYWRÓCENIEM WCZEŚNIEJSZYCH EMERYTUR Z KARTY NAUCZYCIELA TAK JAK BYŁO KIEDYŚ
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • A
  2021-09-23 15:19:30
  Braki kadrowe w szkołach. Dobry żart. W miejscowości w której mieszkam, składam swoją aplikację na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej do wszystkich szkół w promieniu 35km. Jakby były braki, już bym miała pracę w szkole, a tymczasem szkoły nie potrzebują, a jeśli nawet to na te stanowiska dyrektorzy mają znajomków.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

REKLAMA

Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

REKLAMA