REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład - inwestycje samorządowe w oświacie

Polski Ład - inwestycje samorządowe w oświacie
Polski Ład - inwestycje samorządowe w oświacie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład - inwestycje samorządowe w oświacie wyniosą blisko 1,1 mld zł.

Polski Ład - inwestycje samorządowe w oświacie

W ramach 23 mld zł, które zostały rozdysponowane w Polskim Ładzie na inwestycje samorządowe, blisko 1,1 mld zł to są środki finansowe przeznaczone przez samorządy na inwestycje edukacyjne – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

REKLAMA

Szef MEiN Przemysław Czarnek i wiceminister Dariusz Piontkowski przedstawili na konferencji prasowej informacje o dotyczących oświaty i wychowania programach rządowych i przedsięwzięciach ministra edukacji i nauki.

"Chcę zacząć od podziękowań dla samorządowców w całej Polsce. W ramach tych 23 mld zł, które zostały rozdysponowane w Polskim Ładzie na inwestycje samorządowe, blisko 1,1 mld zł to są środki finansowe przeznaczone przez samorządy na inwestycje edukacyjne, na rozbudowy szkół, na modernizację szkół, na termomodernizację szkół, na budowę szkół, na budowę przedszkoli (...). To jest wspaniała informacja" – powiedział Czarnek.

Zachęcał samorządowców, aby w kolejnych naborach, które będą ogłaszane w Polskim Ładzie, korzystali z tych pieniędzy i poprawiali infrastrukturę edukacyjną.

Wskazał, że wiele samorządów sięgnęło po nie. "Rekordzistą jest woj. mazowieckie, z uwagi też na jego wielkość" – poinformował. "Niemało środków, ale też bardzo dużo, pozyskało np. woj. lubelskie, gdzie przeznaczono na ten cel 117 mln zł"– podał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Laboratoria Przyszłości

"Dziś chcemy powiedzieć o tym, co jest obok Polskiego Ładu, co jest w realizacji w Ministerstwie Edukacji i Nauki od pewnego czasu. Zaczniemy od +Laboratoriów Przyszłości+ (...). Ponad miliard złotych przeznaczamy na to w perspektywie kilku miesięcy, na skok cywilizacyjny naszych szkół podstawowych, na budowę nowoczesnych pracowni informatycznych, technicznych. Zainteresowanie jest ogromne" – powiedział szef MEiN.

Przypomniał, że nabór wniosków w tym programie trwa do 15 listopada. Podał, że 86 proc. szkół podstawowych prowadzonych przez samorządy, czyli 10,5 tys. już je złożyło.

"Zachęcamy pozostałe 14 proc. Informujemy też raz jeszcze, że czekamy na nowelizację ustawy, która pozwoli przystąpić do tego programu również wszystkim szkołom podstawowym, dla których organem prowadzącym nie jest jednostka samorządu terytorialnego, ale są inne podmioty: stowarzyszenia, fundacje, itd." – powiedział Czarnek.

Programy Ministerstwa Edukacji i Nauki

"Procedujemy w tym momencie obok +Laboratoriów Przyszłości+ jeszcze trzy programy, na które przeznaczamy 125 mln zł na sprzęt multimedialny, na wycieczki oraz książki do przedszkoli, bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych. To programy: +Poznaj Polskę+, +Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa+ i +Aktywna tablica+" – podał minister.

REKLAMA

"Program +Poznaj Polskę+ cieszy się gigantycznym zainteresowaniem (...), to przedsięwzięcie pilotażowe w tym roku, na dobre ruszy 1 stycznia w nowym roku kalendarzowym – w nowym budżecie mamy przeznaczone sto kilkadziesiąt milionów na ten cel" – poinformował.

Przypomniał, że początkowo w tym roku na realizację programu przeznaczono 15 mln zł, ale w związku z dużym zainteresowaniem programem środki w programie zwiększono o dodatkowe blisko 10 mln zł.

"Dziś od rana, od godziny 8.00 jest możliwość ponownie zgłaszania się do tego pilotażu, bo dołożyliśmy kolejne 10 mln zł, a zatem budżet pilotażu podnieśliśmy z 15 do 35 mln zł" – poinformował Czarnek. "Zachęcamy do tej formy edukacji i odbudowywania wspólnoty wśród dzieci i młodzież" – dodał. Nabór potrwa do wyczerpania środków.

REKLAMA

Wiceszef resortu edukacji i nauki przybliżył założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i programu +Aktywna tablica+. Piontkowski przypomniał, że oba programy funkcjonowały już wcześniej, miały swoją edycję, która skończyła się w 2019 r. Jeśli chodzi o +Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa+, to – jak powiedział – MEiN odpowiada tylko za jeden komponent, pozostałe są w gestii ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wiceminister poinformował, że w ramach +Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa+ w 2021 r. do prawie 3,5 tys. placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek publicznych i pedagogicznych trafi ok. 20 mln zł. Podał, że pieniądze te zostały już rozdzielone i są przeznaczone na zakup książek i rozwój czytelnictwa. Wskazał, że trwa nabór na rok 2022. Do rozdysponowania będzie 30 mln zł.

"Do 31 października br. dyrektorzy placówek powinni zgłosić chęć uczestniczenia w tym programie do organów prowadzących, a organy prowadzące wnioski do wojewodów do 20 listopada br." – powiedział Piontkowski.

Dodał, że "ten program po raz pierwszy wspiera przedszkola". "Chcemy, żeby czytanie dla najmłodszych dzieci było czymś naturalnym" – zaznaczył.

Wiceszef MEiN poinformował, że w ramach programu "Aktywna tablica" w 2021 r. prawie 3 tys. placówek otrzyma dofinansowanie, prawie 70 mln zł.

"Ze względu na liczbę szkół korzystają w największym stopniu województwa największe tj. mazowieckie, śląskie, małopolskie, wielkopolskie i podkarpackie" – powiedział. W ramach programu można kupować do szkół sprzęt multimedialny, nie tylko tablice interaktywne, ale także laptopy i inny sprzęt, który może posłużyć do nauki na odległość.

"Nowym elementem w tym programie jest również to, że przewidujemy możliwość zakupu sprzętu dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ten sprzęt jest znacznie droższy, w związku z tym planujemy znacznie większe środki" – mówił wiceminister.

Podał, że podstawowa kwota, którą może otrzymać szkoła, to 14 tys. zł plus 20 proc. wkładu własnego. Jeśli chodzi o placówki specjalne, to nawet do 100 tys. zł, a szkoły, w których uczą się dzieci ze specjalnymi potrzebami, mogą uzyskać do 35 tys. zł plus wkład własny.

Najwięcej pieniędzy z programu trafi w tym roku do szkół z woj. mazowieckiego – prawie 9,3 mln zł. Po ok. 7 mln zł otrzymają placówki z woj. śląskiego (7,05 mln zł) i małopolskiego (6,96 mln zł). Z kolei wielkopolskie szkoły otrzymają prawie 6,3 mln zł, a podkarpackie ponad 4,7 mln zł. Pozostałe województwa dostaną od prawie 2 do ponad 4 mln zł.

Wiceszef resortu edukacji zwrócił uwagę na to, że w ostatnich kilku miesiącach w edukacji doszło do rewolucji technologicznej. "Nauczyciele w większym stopniu używają narzędzi elektronicznych także w nauczaniu stacjonarnym" – stwierdził.

Piontkowski podał, że na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej, znanej wcześniej jako epodreczniki.pl, zarejestrowanych jest ponad 6 mln nauczycieli i uczniów. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

REKLAMA

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA