REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład - inwestycje samorządowe w oświacie

Polski Ład - inwestycje samorządowe w oświacie
Polski Ład - inwestycje samorządowe w oświacie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład - inwestycje samorządowe w oświacie wyniosą blisko 1,1 mld zł.

Polski Ład - inwestycje samorządowe w oświacie

W ramach 23 mld zł, które zostały rozdysponowane w Polskim Ładzie na inwestycje samorządowe, blisko 1,1 mld zł to są środki finansowe przeznaczone przez samorządy na inwestycje edukacyjne – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

REKLAMA

Szef MEiN Przemysław Czarnek i wiceminister Dariusz Piontkowski przedstawili na konferencji prasowej informacje o dotyczących oświaty i wychowania programach rządowych i przedsięwzięciach ministra edukacji i nauki.

"Chcę zacząć od podziękowań dla samorządowców w całej Polsce. W ramach tych 23 mld zł, które zostały rozdysponowane w Polskim Ładzie na inwestycje samorządowe, blisko 1,1 mld zł to są środki finansowe przeznaczone przez samorządy na inwestycje edukacyjne, na rozbudowy szkół, na modernizację szkół, na termomodernizację szkół, na budowę szkół, na budowę przedszkoli (...). To jest wspaniała informacja" – powiedział Czarnek.

Zachęcał samorządowców, aby w kolejnych naborach, które będą ogłaszane w Polskim Ładzie, korzystali z tych pieniędzy i poprawiali infrastrukturę edukacyjną.

Wskazał, że wiele samorządów sięgnęło po nie. "Rekordzistą jest woj. mazowieckie, z uwagi też na jego wielkość" – poinformował. "Niemało środków, ale też bardzo dużo, pozyskało np. woj. lubelskie, gdzie przeznaczono na ten cel 117 mln zł"– podał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Laboratoria Przyszłości

"Dziś chcemy powiedzieć o tym, co jest obok Polskiego Ładu, co jest w realizacji w Ministerstwie Edukacji i Nauki od pewnego czasu. Zaczniemy od +Laboratoriów Przyszłości+ (...). Ponad miliard złotych przeznaczamy na to w perspektywie kilku miesięcy, na skok cywilizacyjny naszych szkół podstawowych, na budowę nowoczesnych pracowni informatycznych, technicznych. Zainteresowanie jest ogromne" – powiedział szef MEiN.

Przypomniał, że nabór wniosków w tym programie trwa do 15 listopada. Podał, że 86 proc. szkół podstawowych prowadzonych przez samorządy, czyli 10,5 tys. już je złożyło.

"Zachęcamy pozostałe 14 proc. Informujemy też raz jeszcze, że czekamy na nowelizację ustawy, która pozwoli przystąpić do tego programu również wszystkim szkołom podstawowym, dla których organem prowadzącym nie jest jednostka samorządu terytorialnego, ale są inne podmioty: stowarzyszenia, fundacje, itd." – powiedział Czarnek.

Programy Ministerstwa Edukacji i Nauki

REKLAMA

"Procedujemy w tym momencie obok +Laboratoriów Przyszłości+ jeszcze trzy programy, na które przeznaczamy 125 mln zł na sprzęt multimedialny, na wycieczki oraz książki do przedszkoli, bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych. To programy: +Poznaj Polskę+, +Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa+ i +Aktywna tablica+" – podał minister.

"Program +Poznaj Polskę+ cieszy się gigantycznym zainteresowaniem (...), to przedsięwzięcie pilotażowe w tym roku, na dobre ruszy 1 stycznia w nowym roku kalendarzowym – w nowym budżecie mamy przeznaczone sto kilkadziesiąt milionów na ten cel" – poinformował.

Przypomniał, że początkowo w tym roku na realizację programu przeznaczono 15 mln zł, ale w związku z dużym zainteresowaniem programem środki w programie zwiększono o dodatkowe blisko 10 mln zł.

REKLAMA

"Dziś od rana, od godziny 8.00 jest możliwość ponownie zgłaszania się do tego pilotażu, bo dołożyliśmy kolejne 10 mln zł, a zatem budżet pilotażu podnieśliśmy z 15 do 35 mln zł" – poinformował Czarnek. "Zachęcamy do tej formy edukacji i odbudowywania wspólnoty wśród dzieci i młodzież" – dodał. Nabór potrwa do wyczerpania środków.

Wiceszef resortu edukacji i nauki przybliżył założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i programu +Aktywna tablica+. Piontkowski przypomniał, że oba programy funkcjonowały już wcześniej, miały swoją edycję, która skończyła się w 2019 r. Jeśli chodzi o +Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa+, to – jak powiedział – MEiN odpowiada tylko za jeden komponent, pozostałe są w gestii ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wiceminister poinformował, że w ramach +Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa+ w 2021 r. do prawie 3,5 tys. placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek publicznych i pedagogicznych trafi ok. 20 mln zł. Podał, że pieniądze te zostały już rozdzielone i są przeznaczone na zakup książek i rozwój czytelnictwa. Wskazał, że trwa nabór na rok 2022. Do rozdysponowania będzie 30 mln zł.

"Do 31 października br. dyrektorzy placówek powinni zgłosić chęć uczestniczenia w tym programie do organów prowadzących, a organy prowadzące wnioski do wojewodów do 20 listopada br." – powiedział Piontkowski.

Dodał, że "ten program po raz pierwszy wspiera przedszkola". "Chcemy, żeby czytanie dla najmłodszych dzieci było czymś naturalnym" – zaznaczył.

Wiceszef MEiN poinformował, że w ramach programu "Aktywna tablica" w 2021 r. prawie 3 tys. placówek otrzyma dofinansowanie, prawie 70 mln zł.

"Ze względu na liczbę szkół korzystają w największym stopniu województwa największe tj. mazowieckie, śląskie, małopolskie, wielkopolskie i podkarpackie" – powiedział. W ramach programu można kupować do szkół sprzęt multimedialny, nie tylko tablice interaktywne, ale także laptopy i inny sprzęt, który może posłużyć do nauki na odległość.

"Nowym elementem w tym programie jest również to, że przewidujemy możliwość zakupu sprzętu dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ten sprzęt jest znacznie droższy, w związku z tym planujemy znacznie większe środki" – mówił wiceminister.

Podał, że podstawowa kwota, którą może otrzymać szkoła, to 14 tys. zł plus 20 proc. wkładu własnego. Jeśli chodzi o placówki specjalne, to nawet do 100 tys. zł, a szkoły, w których uczą się dzieci ze specjalnymi potrzebami, mogą uzyskać do 35 tys. zł plus wkład własny.

Najwięcej pieniędzy z programu trafi w tym roku do szkół z woj. mazowieckiego – prawie 9,3 mln zł. Po ok. 7 mln zł otrzymają placówki z woj. śląskiego (7,05 mln zł) i małopolskiego (6,96 mln zł). Z kolei wielkopolskie szkoły otrzymają prawie 6,3 mln zł, a podkarpackie ponad 4,7 mln zł. Pozostałe województwa dostaną od prawie 2 do ponad 4 mln zł.

Wiceszef resortu edukacji zwrócił uwagę na to, że w ostatnich kilku miesiącach w edukacji doszło do rewolucji technologicznej. "Nauczyciele w większym stopniu używają narzędzi elektronicznych także w nauczaniu stacjonarnym" – stwierdził.

Piontkowski podał, że na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej, znanej wcześniej jako epodreczniki.pl, zarejestrowanych jest ponad 6 mln nauczycieli i uczniów. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 lutego 2024 r wojsko wezwie 230 000 osób. W tym kobiety 19-27 lat. [Wykaz wzywanych osób]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to: 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r.

  W 2024 r wojsko wezwie kobiety 19-27 lat na komisje. Jakich kwalifikacji szuka wojsko [Wykaz]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to – 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r. Liczba wezwanych do stawienia się 230 000 osób. Wojsko wezwie także kobiety, o ile mają odpowiednie kwalifikacje. Chodzi głównie o zawody medyczne.

  A. Holland: PO naciskała, bym nie puszczała "Zielonej granicy" przed wyborami. Trzaskowski odpowiada ...

  Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami w niedzielę 24 września 2023 r. miała powiedzieć - wg. relacji "Gazety Żoliborza", że Platforma Obywatelska wywierała na nią naciski, aby nie puszczała filmu "Zielona granica" przed wyborami. "Nigdy nie rozmawiałem z Agnieszką Holland na ten temat - zastrzegł, w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

  „Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

  Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

  REKLAMA

  180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

  Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  REKLAMA

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  REKLAMA