Samorządy podejmują uchwały o bezpłatnych żłobkach dla dzieci z Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
Jednocześnie wiceprezydent Adam Wieczorek zapewnił, że w miejskich placówkach nie powinno zabraknąć miejsc dla najmłodszych łodzian.
REKLAMA
Władze Łodzi poinformowały, że przygotowują projekt uchwały rady miejskiej, dzięki której możliwe będzie zwolnienie na trzy miesiące z opłat w 32 miejskich żłobkach.
Pomoc dla dzieci z Ukrainy od 1 marca 2022 r.
"Ta uchwała będzie procedowana na najbliższej sesji, 16 marca. Ukraińcy posiadający zaświadczenie od straży granicznej, że przekroczyli granicę po rozpoczęciu działań wojennych, będą zwolnieni z takich opłat" – podkreślił wiceprezydent Adam Wieczorek.
Zwolnienie Ukraińców z opłat w żłobkach ma obowiązywać od 1 marca, przez trzy miesiące. Jednocześnie wiceprezydent zapewnił, że nie zabraknie miejsc w miejskich placówkach dla dzieci z Łodzi.
Z kolei dyrektorka Miejskiego Zespołu Żłobków Halina Mazur zwróciła uwagę na fakt, że placówki zapewniają opiekę małym dzieciom, które nie potrafią wyrazić słowami swoich uczuć i emocji. Dzieci z Ukrainy przebyły bardzo długą drogę, znalazły się w obcym otoczeniu i największe poczucie bezpieczeństwa daje im mama, która niejednokrotnie sama dotknięta jest traumą. "Kadra żłobkowa powinna się na to przygotować" - zaznaczyła.
Pierwsze dzieci z Ukrainy korzystają już z pomocy
"Pierwsze dzieci w żłobkach już się pojawiły, przy ul. Szpitalnej mamy trójkę takich dzieci i jedno przy ul. Marusarzówny. Mamy też świadomość, że ludzie uciekali przed wojną w pośpiechu, brakuje dokumentów. We wszelkich formalnościach będziemy pomagać. Jedynym obowiązkiem mamy jest zgłoszenie się do kierowników placówek lub do administracji, pod numery telefonów: 42 632-23-61 i 515-062-504. Każdego otoczymy empatyczną opieką" – wyjaśniła Halina Mazur.
Pomagają miejskie centra medyczne w Łodzi
REKLAMA
Zgodnie z komunikatem Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkie osoby przekraczające granicę po rozpoczęciu działań wojennych są objęte opieką zdrowotną. Z myślą o Ukraińcach na stronie Urzędu Miasta Łodzi opublikowano listę specjalnych numerów telefonów do miejskich centrów medycznych - im. Jonschera, im. Rydygiera oraz na Górnej, Widzewie, Polesiu i Bałutach.
"W placówkach zatrudniliśmy wiele osób znających język ukraiński lub rosyjski, żeby ułatwić komunikację. Funkcjonuje także ogólnokrajowa infolinia w języku ukraińskim, z której osoby są kierowane do różnych szczebli ochrony zdrowia oraz teleplatforma pierwszego kontaktu, gdzie można otrzymać skierowanie do szpitala, lekarza, na szczepienie lub receptę" – przekazał Wieczorek.
Lekarze pomagają uchodźcom z Ukrainy pro bono
Pomoc w świadczeniu usług medycznych zadeklarował także łódzki samorząd lekarzy, który od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie odbiera zgłoszenia od medyków z całego województwa, chcących pomagać potrzebującym.
"Utworzyliśmy specjalne konto, na które można się zgłaszać i udzielać pomocy uchodźcom pro bono. Zgłaszają się lekarze pracujący w różnych placówkach oraz prowadzący prywatną praktykę. Chcą oni objąć opieką osoby uciekające przed wojną. Dużą grupą potrzebujących są dzieci z sierocińców. Są także chorzy oczekujący na różne zabiegi operacyjne i wymagający kontynuacji leczenia" – podkreślił prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi dr Paweł Czekalski.
REKLAMA
REKLAMA