REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy podejmują uchwały o bezpłatnych żłobkach dla dzieci z Ukrainy

Samorządy podejmują uchwały o bezpłatnych żłobkach dla dzieci z Ukrainy
Samorządy podejmują uchwały o bezpłatnych żłobkach dla dzieci z Ukrainy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Władze Łodzi chcą na trzy miesiące zwolnić z opłat za żłobek rodziców dzieci przyjeżdżających z terenów ogarniętej wojną Ukrainy.

Jednocześnie wiceprezydent Adam Wieczorek zapewnił, że w miejskich placówkach nie powinno zabraknąć miejsc dla najmłodszych łodzian.

REKLAMA

Władze Łodzi poinformowały, że przygotowują projekt uchwały rady miejskiej, dzięki której możliwe będzie zwolnienie na trzy miesiące z opłat w 32 miejskich żłobkach.

Pomoc dla dzieci z Ukrainy od 1 marca 2022 r.

"Ta uchwała będzie procedowana na najbliższej sesji, 16 marca. Ukraińcy posiadający zaświadczenie od straży granicznej, że przekroczyli granicę po rozpoczęciu działań wojennych, będą zwolnieni z takich opłat" – podkreślił wiceprezydent Adam Wieczorek.

Zwolnienie Ukraińców z opłat w żłobkach ma obowiązywać od 1 marca, przez trzy miesiące. Jednocześnie wiceprezydent zapewnił, że nie zabraknie miejsc w miejskich placówkach dla dzieci z Łodzi.

Z kolei dyrektorka Miejskiego Zespołu Żłobków Halina Mazur zwróciła uwagę na fakt, że placówki zapewniają opiekę małym dzieciom, które nie potrafią wyrazić słowami swoich uczuć i emocji. Dzieci z Ukrainy przebyły bardzo długą drogę, znalazły się w obcym otoczeniu i największe poczucie bezpieczeństwa daje im mama, która niejednokrotnie sama dotknięta jest traumą. "Kadra żłobkowa powinna się na to przygotować" - zaznaczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze dzieci z Ukrainy korzystają już z pomocy

"Pierwsze dzieci w żłobkach już się pojawiły, przy ul. Szpitalnej mamy trójkę takich dzieci i jedno przy ul. Marusarzówny. Mamy też świadomość, że ludzie uciekali przed wojną w pośpiechu, brakuje dokumentów. We wszelkich formalnościach będziemy pomagać. Jedynym obowiązkiem mamy jest zgłoszenie się do kierowników placówek lub do administracji, pod numery telefonów: 42 632-23-61 i 515-062-504. Każdego otoczymy empatyczną opieką" – wyjaśniła Halina Mazur.

Pomagają miejskie centra medyczne w Łodzi

REKLAMA

Zgodnie z komunikatem Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkie osoby przekraczające granicę po rozpoczęciu działań wojennych są objęte opieką zdrowotną. Z myślą o Ukraińcach na stronie Urzędu Miasta Łodzi opublikowano listę specjalnych numerów telefonów do miejskich centrów medycznych - im. Jonschera, im. Rydygiera oraz na Górnej, Widzewie, Polesiu i Bałutach.

"W placówkach zatrudniliśmy wiele osób znających język ukraiński lub rosyjski, żeby ułatwić komunikację. Funkcjonuje także ogólnokrajowa infolinia w języku ukraińskim, z której osoby są kierowane do różnych szczebli ochrony zdrowia oraz teleplatforma pierwszego kontaktu, gdzie można otrzymać skierowanie do szpitala, lekarza, na szczepienie lub receptę" – przekazał Wieczorek.

Lekarze pomagają uchodźcom z Ukrainy pro bono

Pomoc w świadczeniu usług medycznych zadeklarował także łódzki samorząd lekarzy, który od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie odbiera zgłoszenia od medyków z całego województwa, chcących pomagać potrzebującym.

"Utworzyliśmy specjalne konto, na które można się zgłaszać i udzielać pomocy uchodźcom pro bono. Zgłaszają się lekarze pracujący w różnych placówkach oraz prowadzący prywatną praktykę. Chcą oni objąć opieką osoby uciekające przed wojną. Dużą grupą potrzebujących są dzieci z sierocińców. Są także chorzy oczekujący na różne zabiegi operacyjne i wymagający kontynuacji leczenia" – podkreślił prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi dr Paweł Czekalski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. edukacji B. Nowacka: Zapowiada system podwyżek pensji nauczycieli bez udziału polityków

Mają to być „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”. Prawdopodobnie szefowa MEN zapowiedziała wdrożenie rozwiązań podobnych do tych ze słynnego projektu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela - według projektu (prace trwają w Sejmie) wynagrodzenie nauczycieli ma być powiązane z bieżącymi podawanymi przez GUS danymi o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest kilka miar tego wynagrodzenia, a cały system zależy od tego, jaką Sejm przyjmie relację procentową między wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce (według GUS) a pensją nauczyciela dyplomowanego (100%?, 90%, 80%). 

Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

Rząd i nauczyciele: W grudniu o losie 14 postulatów ZNP z 2024 r. Czy i co będzie zrealizowane w 2025 r.?

W grudniu 2024 r. zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze prace z grup roboczych i opracuje harmonogram wdrożenia zmian w przepisach ważnych dla nauczycieli. Wszystko prawdopodobnie w 2025 r. i latach kolejnych.

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

REKLAMA