REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowy Dzień Rodzin: 120 000 zł na każde dziecko. Emerytura dla matek czwórki dzieci. [15 maja 2022 r.]

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji
Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji
Media

REKLAMA

REKLAMA

Wsparcie ze strony państwa w roku 2022 na dziecko od urodzenia do 18. roku życia z wszystkich rządowych programów, to jest w sumie 120 tys. zł dla każdego dziecka – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W obchodzonym 15 maja Międzynarodowym Dniu Rodzin, szef rządu, wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg, wziął udział w Pikniku Rodzinnym zorganizowanym w miejscowości Pogrzybów w powiecie ostrowskim.

REKLAMA

Rząd zapewnia bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin

Bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin jest naszym oczkiem w głowie, na to zwracamy podstawową naszą uwagę; bez silnej rodziny, państwo nie przetrwa - zapewnił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Najważniejsza jest polska rodzina

REKLAMA

W czasie swojego wystąpienia premier zapewnił, że w czasie, „kiedy nad Polską, nad Europą zebrały się różne burzowe chmury, to musimy wiedzieć, że fundamentem naszej polityki, ale także fundamentem silnego państwa, są i będą rodziny, rodziny polskie".

Morawiecki przekonywał, że "rodzina jest w sercu" polityki rządu. "Wiemy doskonale, że bez silnej rodziny, państwo nie przetrwa, bez ogniska domowego, tego ogniska, o które dba mama, tata, w którym są dzieci, Polska nie przetrwa" – mówił. Dodał, że "ten trudny czas, w którym funkcjonujemy, uświadamia nam to z całą mocą".

Dopłaty do żłobków i inne programy rządu

"Bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin jest naszym oczkiem w głowie, na to zwracamy podstawową naszą uwagę i stąd wszystkie nasze programy" – mówił wymieniając m.in. dopłaty do opieki żłobkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Emerytura dla matek czwórki dzieci

Zapewniał przy tym, że kobiety, które urodzą czworo lub więcej dzieci mają mieć zapewnioną emeryturę. "Bo to jest także praca na rzecz całego polskiego społeczeństwa, to wszystko, co robią przede wszystkim kobiety, bo tak wygląda rzeczywistość" – powiedział Morawiecki.

Szef rządu mówiąc o wsparciu rodzin wskazywał na "bardzo konkretną rolę" państwa.

Pomoc dla rodzin w 2022 r. a pomoc przed 2015 r.

"Nie chcę za bardzo w takim pięknym dniu odnosić się do tego, jaka była polityka rodzinna wcześniej, przed 2015 rokiem, bo popsułbym pewnie humory wielu ludziom. Dlatego powiem tylko, że koncentrujemy się tu i teraz, ale także na przyszłość na tym, aby wypracować najlepsze rozwiązania, takie, które będą pozwalały mamom iść do pracy tak szybko, jak będą chciały po urodzeniu dziecka, albo ojcom zostać z dziećmi, (zaproponować) urlopy tacierzyńskie; ale także, które by zapewniały tę bazę materialną, podstawową bazę finansową do funkcjonowania polskich rodzin" - zadeklarował.

Janusz Korczak: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".

W imieniu rządu premier złożył także życzenia "wszystkim polskim rodzinom". Przytoczył również słowa Janusza Korczaka: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". "Niech to będzie nasza podstawowa dewiza – uśmiech dziecka. Na tym nam najbardziej zależy" – podkreślił.

Autopromocja

Rodzicielstwo to wielka przygoda życia

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła, że "tak naprawdę rodzicielstwo to wielka przygoda życia". "I my jako rząd przede wszystkim stawiamy rodzinę na piedestale - to jest fundament naszych działań" - podkreśliła.

120 000 zł od urodzenia do 18. roku życia

Szefowa MRiPS wymieniając świadczenia rodzinne wskazała na rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie do opieki żłobkowej oraz programy Dobry start czy 500 Plus.

Kiedy byśmy tak zsumowali dziecko od urodzenia do 18. roku życia, wsparcie ze strony państwa w roku 2022 to jest, z tych wszystkich programów, to jest w sumie 120 tys. zł dla każdego dziecka" – powiedziała.

PRZEGLĄD PROGRAMÓW RZĄDOWYCH DLA RODZINY

Rodzina 500+. Bezpieczeństwo i spełnione marzenia

Dokładnie półtora miesiąca temu obchodziliśmy 6-lecie programu „Rodzina 500+”. Programu, który udowodnił, że inwestycja w rodzinę jest możliwa. Pozwolił wzmocnić domowe budżety, dał poczucie bezpieczeństwa i szansę na spełnienie wielu większych i mniejszych marzeń.

Świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” to 500 zł miesięcznie na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Każdego miesiąca świadczenie trafia do ni7emal 6,5 mln dzieci. Od uruchomienia programu w kwietniu 2016 r. to już ok. 188 mld zł wsparcia.

– Nie mamy wątpliwości, że to dobra inwestycja, która opłaca się wszystkim. Lepsze dzisiaj samych rodzin, dzieci to lepsze jutro nas wszystkich – mówi minister Marlena Maląg.

Nowy okres świadczeniowy programu „Rodzina 500+” rozpocznie się 1 czerwca br. i będzie obowiązywał do 31 maja 2023 roku. Aby dalej otrzymywać świadczenie, konieczne jest złożenie nowego wniosku. Można to zrobić drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Wsparcie dla rodzin z najmłodszymi dziećmi

Godzenie życia rodzinnego z codzienną pracą zawodową to często spore wyzwanie dla rodziców – szczególnie gdy pociecha jest jeszcze mała – a zapewnienie fachowej opieki wiąże się nierzadko ze znacznymi kosztami.

Z początkiem roku wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe rozwiązanie dla rodzin z najmłodszymi dziećmi.

Nowe świadczenie to nawet 12 tys. zł wypłacanych po 500 zł co miesiąc przez okres dwóch lat lub po 1 tys. zł miesięcznie przez rok. Przysługuje ono na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia – niezależnie od dochodów, a rodzice sami decydują, na co przeznaczają dodatkowe środki.

W 2022 roku z rodzinnego kapitału opiekuńczego skorzysta ok. 615 tys. dzieci, a kwota wsparcia to ok. 3,1 mld zł.

Do końca kwietnia br. na wypłaty kapitału wydatkowano 1,36 mld zł. Wsparciem objęto dotychczas 471,6 tys. dzieci.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać tylko drogą elektroniczną przez portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

Dofinansowanie do pobytu w żłobku. Bardziej przystępna opieka

Nie zapomnieliśmy jednak o pozostałych dzieciach – pierwszych i jedynych w rodzinie, a także tych, które np. z powodu wieku nie kwalifikują się do rodzinnego kapitału opiekuńczego.

– Z myślą o nich, o tych rodzinach 1 kwietnia br. uruchomiliśmy dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To nawet 400 zł miesięcznego dofinansowania, które trafi bezpośrednio do placówki. Zależy nam, by ta opieka była bardziej przystępna – dzięki nowemu rozwiązaniu rodzice zapłacą za nią mniej – wskazuje minister Marlena Maląg.

W tym roku ze wsparcia ma skorzystać ok. 110 tys. dzieci.

Ścieżka wnioskowania o dofinansowanie jest taka sama jak w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego (portal Empatia, PUE ZUS, bankowość elektroniczna).

Ważna informacja! Chociaż dofinansowanie weszło w życie 1 kwietnia 2022 roku, przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia br. Warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja br.

Maluch+. Więcej miejsc opieki nad dziećmi do lat 3

– Zależy nam, by każdy, kto zdecyduje się na powierzenie opieki nad swoim dzieckiem żłobkowi, klubowi dziennemu czy dziennemu opiekunowi – miał taką możliwość. Wspieranie rozwoju sieci tych placówek, dofinansowanie tworzenia nowych miejsc i dofinansowanie działania już istniejących to najważniejsze założenia programu „Maluch+” – mówi szefowa resortu rodziny.

Dzisiaj w Polsce funkcjonuje już ponad 7,5 tys. placówek, w których znajduje się ponad 220 tys. miejsc opieki. W 2015 roku takich miejsc było zaledwie 84 tys.

Ubiegłoroczny budżet programu „Maluch+” to 450 mln zł. W ramach edycji 2021 przeznaczono dofinansowanie na  utworzenie ponad 25 tys. nowych miejsc opieki oraz dalsze funkcjonowanie blisko 113 tys. miejsc.

Dobry start. Spokojny start w nowy rok szkolny

Pamiętamy również o starszych dzieciach. 1 września to ważna data zarówno dla uczniów, jak i rodziców. Zakup wyprawki szkolnej – zwłaszcza dla większej liczby dzieci – to spore koszty.

– By odciążyć domowe budżety rodzin z dziećmi w wieku szkolnym już w 2018 r. uruchomiliśmy program „Dobry start”. To 300 zł jednorazowego wsparcia na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka – mówi minister rodziny Marlena Maląg.

W latach 2018-2021 z pomocy korzystało corocznie około 4,4 mln dzieci, a łączna kwota wsparcia to ponad 5,3 mld zł. W tym roku na realizację programu zaplanowano 1,33 mld zł.

Świadczenie wypłacane jest raz w roku dla dzieci rozpoczynających rok szkolny, uczących się do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do ukończenia 24. roku życia.

Karta Dużej Rodziny. Zniżki na zakupy i wakacje

REKLAMA

Wyjście do kina czy na basen z trójką lub czwórką dzieci to nie lada wyzwanie – nie tylko logistyczne, ale przede wszystkim finansowe. Nie wspominając już o wyjeździe na wspólne wakacje. Znacznym odciążeniem będzie tutaj Karta Dużej Rodziny.

To system zniżek dla rodzin 3+ w wielu miejscach w całej Polsce – zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To sklepy z odzieżą, obuwiem, a nawet biżuterią, tańsze prenumeraty np. czasopism, zakup książek. Mniej zapłacimy też w wielu restauracjach i kawiarniach, parkach rozrywki, ośrodkach wypoczynkowych, kinach, muzeach, basenach. I wielu, wielu innych miejscach.

Dzisiaj w całym kraju zniżki oferuje 9,6 tys. partnerów w ponad 30 tys. lokalizacji w całej Polsce. Korzysta z nich blisko 1,2 mln rodzin, a liczba aktywnych kart przekroczyła 3,7 mln.

Z każdym rokiem więcej firm przystępuje do programu, a ich oferta jest coraz atrakcyjniejsza.

Mama 4+. Doceniamy trud rodzicielstwa

Rodzicielstwo to ogrom miłości i szczęścia, ale też wiele wyrzeczeń i poświęcenia. Wychowanie czwórki czy większej liczby dzieci to wyzwanie, które – szczególnie kilkadziesiąt lat temu – nierzadko uniemożliwiało zwłaszcza kobietom podjęcie pracy zawodowej. Rezygnując z pracy lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury, po osiągnięciu wieku emerytalnego znalazły się w trudnym położeniu.

To do nich skierowany jest program „Mama 4+”. To rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje w wysokości minimalnej emerytury, a więc od 1 marca 2022 roku 1338,44 zł brutto.

Od początku marca 2019 roku, gdy program „Mama 4+” wszedł w życie, do końca 2021 roku, łączna kwota wsparcia wyniosła ponad 1,39 mld zł. Świadczeniem objęto 71 tys. osób.

Trzynasta i czternasta emerytura. Ważne wsparcie dla seniorów

Dużym wsparciem dla korzystających z programu „Mama 4+” – ale nie tylko – jest trzynasta i czternasta emerytura.

To dodatkowe środki na żywność, lekarstwa, ale również doposażenie mieszkania, opał czy małe remonty – seniorzy sami najlepiej wiedzą, na co przeznaczyć te pieniądze.

Trzynasta emerytura została wypłacona po raz pierwszy w 2019 roku. Jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym – od 2020 roku gwarantowanym ustawowo – dla wszystkich emerytów i rencistów w Polsce.

Świadczenie wypłacane jest dla ok. 9,7 mln osób w wysokości najniższej emerytury, która obowiązuje od 1 marca danego roku. Tylko w tym roku całkowita kwota wypłat to ponad 13,1 mld zł.

Czternasta emerytura jest natomiast wsparciem finansowym dla osób starszych pobierających niższe emerytury i renty. Korzystają z niej również osoby otrzymujące świadczenia przedemerytalne, rentę socjalną czy rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Po raz pierwszy została wypłacona została w 2021 roku. Otrzymało ją ok. 8 mln emerytów i rencistów w pełnej wysokości oraz ok. 1,2 mln w wysokości niepełnej. Początkowo miało być to jednorazowe wsparcie, jednak decyzją rządu czternasta emerytura zostanie wypłacona również w 2022 roku.

Całkowity koszt tego świadczenia w bieżącym roku wyniesie ok. 11,4 mld zł.

W tym roku dodatkowe wsparcie w ramach trzynastej i czternastej emerytury to blisko 25 miliardów złotych. Od 2019 roku to już ponad 70 mld zł.

120 mld zł na politykę społeczną w 2022 r.

W tym roku tylko na działania związane ze wsparciem rodzin w ramach różnego rodzaju programów takich jak „Rodzina 500+”, „Dobry start”, „Maluch+”, nowego rodzinnego kapitału opiekuńczego – ale też innych – wydatki budżetu państwa wyniosą 62,3 mld zł.

– W sumie na realizację polityki społecznej w 2022 r. przeznaczymy blisko 120 mld zł. To pokazuje, że rodzina, że Polacy naprawdę są naszym priorytetem. To nie tylko deklaracje, ale konkretne działania – zaznacza minister rodziny Marlena Maląg.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(26)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mamuśka6dzieci
  2022-05-16 18:14:03
  A jaki "dodatek" dla matek, które urodziły 5 - 6 dzieci i pracowały. Za trud pogodzenia pracy i wychowania dzieci obniżenie emerytury, bo zwolnienia lekarskie ciążowe i urlop macierzyński to okres nieskładkowy. Więc, albo popracuję jeszcze powyżej dwóch lat, albo będę mieć emeryturę zbliżoną do najniższej krajowej. Za urodzenie i wychowanie każdego dziecka powinien być stały dodatek do emerytury, a jeśli nie pracowałaś, trudno żyjesz za dodatek od urodzenia. Minimalna emerytura, bez pracy , według mnie należy się rodzicowi, który ma niepełnosprawne dziecko i opiekuje się nim 24 godziny na dobę. Taki rodzic, póki dziecko żyje nie może podjąć pracy. Ale gdy dziecko odchodzi znajdzie bardzo szybko jakąkolwiek pracę. A jeśli dziecko nie odejdzie i rodzic ma.wiek emerytalny to powinien dostać emeryturę. I to, wydaje mi się być sprawiedliwe, a nie hołubienia matki, która nie pracowała bo urodziła 4 dzieci. Ja urodziłam 6 dzieci i po macierzyńskim wracałam do pracy, przy pomocy babci radziliśmy sobie mężem. Za to dostanę w nagrodę zmniejszona emeryturę za okres nieskładkowy. Albo mimo wyczerpania przepracuje jeszcze około 2 - 3 lat dłużej. Żeby moja emerytura na " kilku " etatach bądź co bądź, bo dom i wychowanie dzieci to też ciężka praca, była w miarę godna a nie jakiś ochłap po 40 latach zawodowej pracy i wychowaniem dzieci, które teraz już pracują i odprowadzają podatki, utrzymując nierobów
  1
 • M
  2022-05-15 19:10:50
  Cuekawe skąd ns to wszystko wezmą... jakoś mnie nikt z rządu wychowaniu trójki dzieci i spłatach nie pomaga, tylko ciągle podwyszają podatki, zus , ciągle nowe obowiązki, odechciewa się wszystkiego, lepiej leżeć pod budką z piwem ale głosować na tych co przy żłobie.
  2
 • Czytelniczka
  2022-05-15 20:24:49
  Mówi się cały czas o wsparciu dla maluchów i seniorów. Gdzie jest wsparcie dla młodzieży która ukończyła 18 lat i nadal się uczy. Czy to są dzieci gorszego sortu i wszystko jest dla nich zadarmo?
  1
 • Bzzyk
  2022-05-15 19:29:00
  Ciekawe kto za to wszystko zapłaci
  1
 • Anna
  2022-05-16 19:21:14
  Przestańcie już z tym rozdawnictwem..Ludzie uczciwie pracujący muszą dzielić się z nierobami.. Poprzednie pokolenie nie otrzymywało żadnych pieniędzy na dzieci i zostały wychowane i wykształcone.. Niech każdy ma tyle dzieci aby mógł wychować a nie zebrać od innych.. Stop z tym rządami bo do niczego dobrego nie prowadzą,..
  0
 • E
  2022-05-16 18:19:54
  Bardzo imponujące są działania rządu! Bardzo mi przykro, że rząd taki wspaniały, który potrafi tylko rozdawać nie bjerze pod uwagę młodych ludzi, nie ma żadnego programu który wspiera młodzież zarówno tą 18-letnią, jak i 30-letnią. Jak tworzyć rodzinę, jeśli nie mogę tej rodziny utrzymać, ponieważ mając skończone 5-letnie studia, zarabiam najniższą krajową. Tylko pasożyty i ci którzy kombinują korzystają z tych beznadziejnych programów, a uczciwym ludziom nic się nie należy. A i Ukraina się załapie bo tam wojna, a Polaka to jak śmiecia traktują. Wstyd za taki rząd. Mam nadzieję, że karma wróci do tego cudownego rządu i przyjdzie czas, że to oni będą pracować za miskę ryżu.
  1
 • Ela
  2022-05-17 13:04:22
  Może P. Morawiecki wspomoże nierobów swoimi prywatnymi milionami anie zabiera ludziom ciężko pracującym. Ta grupa ludzi ma cały czas ręce otwarte do brania. Dzieci cały czas nie były małe to niech się wezmą do roboty
  0
 • Balbina.
  2022-05-17 12:12:01
  A co dla takiego przypadku. Kobieta wyszła za mąż za wdowca z dwójką dzieci 11i 4 lata. Dzieci nie miały renty po matce. Nie biegała po MOPRach. Wykształciła. Jedno dziecko doktorat, drugie Liceum Ekonomiczne. Urodziła, wychowała i wykształciła wspólne dziecko, też doktorat. Całe życie pracowała. Nie raz było ciężko. Zawsze liczyła na siebie. Teraz ma emeryturę. Niech Państwo nie dopłaca lekkoduchom kosztem ludzi uczciwie pracujących!!! To działanie pod publikę!!! Wstyd!!!
  0
 • Wiki
  2022-05-16 11:47:12
  Czy mniejsza ilość dzieci się w naszym państwie nie liczy co z nimi
  0
 • Hshdudbduxdbd
  2022-05-20 09:03:34
  Zastanawia mnie to dlaczego te 500 zł na 2 lata lub 1000 zł na rok przysługuje tylko na 2 i kolejne dziecko a 1 jest jakieś gorsze przepraszam ???? I te emerytury dla matek tragedia co się dzieje, moja mama ma 62 lata przepracowała w swoim życiu prawie 30 lat i wychowała 5 dzieci a emeryture ma niższą niż tą co dostaną panie z 4 dzieci nic nie robiąc, wiem że to trudne wychować tyle dzieci ale bez przesady, kiedyś było o wiele trudniej i nasi rodzice nic nie mieli a jakoś nas wychowali.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

REKLAMA

Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

REKLAMA

MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

REKLAMA