REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Transgraniczne Usługi e-Administracji dla Europy" - w Poznaniu

REKLAMA

Rozwiązania dla potrzeb publicznej e-administracji, m.in. system tzw. elektronicznej tożsamości, prezentowane są w Poznaniu na wystawie towarzyszącej 6. Europejskiej Konferencji Ministerialnej na temat e-administracji "Borderless eGovernment Services for Europeans".

Wystawa zorganizowana przez polską prezydencję przy współpracy z Komisją Europejską daje przegląd najlepszych praktyk związanych z e-administracją z 23 krajów Unii oraz projektów pilotażowych przygotowanych przez Unię Europejską.

REKLAMA

"Można tu zobaczyć, że technicznie i technologicznie jesteśmy gotowi do wprowadzenia wspólnych rozwiązań dla elektronicznej administracji. Możemy łączyć usługi w tej dziedzinie w sposób bardzo wygodny dla obywateli" - powiedział podsekretarz stanu w MSWiA Piotr Kołodziejczyk.

Na wystawie państwa członkowskie przedstawiają projekty z dziedziny e-administracji, wybrane zgodnie z własnymi priorytetami. Polska pokazuje m.in. swój projekt elektronicznych sądów i projekt elektronicznego spisu powszechnego.

REKLAMA

Większość pokazywanych projektów ma charakter interpretacyjny, pozwalający na bliską współpracę pomiędzy organami administracji krajowej, regionalnej i lokalnej poszczególnych krajów. Na wystawie prezentowane są Wielkoskalowe Projekty Pilotażowe wdrażane w ramach Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) finansowanego przez UE.

Jednym z nich jest projekt SPOCS (Punkty Kompleksowej Obsługi nowej generacji). Punkty te to centra kompleksowej obsługi spełniające dwie funkcje: rozpowszechniania informacji oraz dokonywania formalności administracyjnych w trybie online.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PEPPOL to projekt transgranicznego publicznego systemu e-zaopatrzenia, który ma ułatwić ponad graniczne dokonywanie zakupów w ramach zamówień publicznych.

E-Codex może zapewnić współpracę pomiędzy organami władzy sądowniczej, a projekt epSOS - dostarczenie w postaci elektronicznej niezbędnych danych pacjenta z innego kraju pracownikom służby zdrowia.

System STORK ma na celu zapewnienie, poprzez zastosowanie tzw. elektronicznej tożsamości, internetowego dostępu do usług e-administracji osobom pracującym lub żyjącym w innym kraju.

Szósta Europejska Konferencja Ministerialna na temat e-administracji zgromadziła w czwartek w Poznaniu 900 delegatów, którzy zastanawiają się jak rozwiać obawy związane z e-administracją, jak doprowadzić do współpracy poszczególnych narodowych systemów elektronicznej administracji i jakie decyzje polityczne należy podjąć, aby e-administracja mogła obniżyć koszty i wspomóc rozwój gospodarczy całej Unii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

REKLAMA

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA