REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA już formalnie podzielone na MSW i MAiC

REKLAMA

MSWiA zostało już formalnie podzielone na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC). Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu działania obu resortów.

W praktyce, w dalszym ciągu, wszystkie sprawy można załatwiać w dotychczasowej siedzibie MSWiA oraz jednostkach podległych temu resortowi. Nie wiadomo czy po podziale nowe resorty będą znajdowały się w jednym miejscu. Nadal działa także strona internetowa (www.mswia.gov.pl) gdzie można znaleźć szczegółowe informacje. Witryn nowych resortów jeszcze nie ma.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z podpisanym przez premiera Donalda Tuska rozporządzeniem szef MSW Jacek Cichocki kieruje "sprawami wewnętrznymi". Organy mu podległe lub przez niego nadzorowane to: Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Obrona Cywilna Kraju, Urząd do Spraw Cudzoziemców i Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Z kolei - zgodnie z drugim rozporządzeniem - szefowi MAiC Michałowi Boniemu podlegają następujące działy: administracja publiczna, informatyzacja, łączność, wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne. Boni nadzoruje również Głównego Geodetę Kraju oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W piątek minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział w rozmowie z PAP, że jednymi z pierwszych zagadnień, którymi będzie chciał się zająć, jest podział MSWiA.

"Powstaną dwa resorty. Formalnie to będzie proste, dużo trudniej będzie to zrobić w praktyce, bo trzeba będzie podzielić resort, który funkcjonował w jednej całości przez wiele lat. To jest kwestia podziału również funkcjonalnych departamentów, także to będzie trochę trwało" - mówił szef MSW, który ma też nadzorować służby specjalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Z panem ministrem Bonim doskonale się rozumiemy i myślę, że uda nam się w ramach wzajemnej współpracy wypracować to tak, żeby nie ucierpiały na tym żadne ze spraw, które są ważne w obu częściach tego resortu" - zapewnił Cichocki.

REKLAMA

Boni mówił w piątek, że będzie się zajmował m.in. włączeniem księży do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, skutkami powodzi, zarządzaniem kryzysowym, ale "niezwiązanym z przyrodą". Jak poinformował, podlegać mu też będzie telekomunikacja, a także administracja rządowa i terenowa.

"Kalosze i później pomaganie ludziom to będzie wszystko u mnie. Drogi lokalne, program schetynówek, to jest u mnie; wyznania, mniejszości narodowe, Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu" - wyliczał Boni. Także skutki powodzi będą podlegały pod Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

W piątek Cichocki i Boni po objęciu tek ministrów przyjechali do MSWiA, gdzie spotkali się z ustępującym ministrem Jerzym Millerem, a także z dyrektorami departamentów oraz szefami służb podległych MSWiA.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji powstało na początku 1997 r. Jego utworzenie było częścią tzw. reformy centrum administracyjno-gospodarczego przeprowadzonej przez rząd SLD-PSL. Resortowi podlegały m.in. administracja publiczna, wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, zezwolenia i koncesje, usuwanie skutków klęsk żywiołowych, ewidencja ludności, sprawy obywatelstwa i migracji, informatyzacja, współpraca z systemem Schengen i obrona cywilna.

Do grupy MSWiA należały policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna i BOR. MSWiA miało też własną służbę zdrowia oraz system rent i emerytur. Szef MSWiA nadzorował też m.in. Główny Urząd Geodezji i Kartografii czy Urząd ds. Cudzoziemców.


Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - podobne jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA