REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

M. Pietrzak: wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

M. Pietrzak: wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych
Media

REKLAMA

REKLAMA

Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych - zapowiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Szefowa KBW na antenie RMF FM oceniła, że nowy podział obwodów wyborczych, wprowadzony niedawną nowelizacją Kodeksu wyborczego, nie jest istotną zmianą, tylko techniczną. Zapewniła, że organy wyborcze zdążą z przygotowaniami do październikowych wyborów parlamentarnych.

REKLAMA

Ile będzie nowych obwodów wyborczych

Jak mówiła, nowych obwodów wyborczych będzie prawdopodobnie mniej niż 6 tysięcy; według szacunków, będzie to około 20 proc. więcej obwodów, niż dotychczas (obecnie to 27 tysięcy).

Jak tworzy się nowy obwód wyborczy?

REKLAMA

Pietrzak wskazywała, że zgodnie z nowymi przepisami do utworzenia nowego obwodu konieczne jest spełnienie trzech przesłanek: musi dotyczyć miejscowości z co najmniej 200 mieszkańcami, w której nie było dotąd lokalu wyborczego, a także w zasobie gminnym musi być miejsce, w którym można zorganizować nowy lokal wyboczy.

"Jak nie będzie takiego lokalu, to po prostu taki obwód nie zostanie utworzony. To nie jest tak, że będą budować nowe lokale, czy czegoś poszukiwać na siłę. Nie, gmina ma się zorientować, jakie ma w swoich zasobach możliwości: świetlice, budynki Ochotniczej Straży Pożarnej" - mówiła szefowa KBW. "W żadnym wypadku kościół" - dodała.

Szefowa KBW zwracała również uwagę, że zgodnie z nowymi przepisami, nowe obwody będzie można tworzyć także w miejscowościach, gdzie dotychczasowe obwody były duże i wyborcy musieli czekać w kolejkach do głosowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyznała, że ma obawy dotyczące tego, czy znajdą się chętni do wszystkich obwodowych komisji wyborczych. "Staram się optymistycznie podchodzić do tego, bo już mamy zgłoszenia chętnych" - dodała.

Ile wynoszą diety dla członków obwodowych komisji wyborczych 

Zapowiedziała jednocześnie, że będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych. Dokładna kwota - podkreśliła - nie jest jeszcze znana. Obecnie członek komisji może liczyć na 350 zł diety.

REKLAMA

Pietrzak przypomniała, że nowela Kodeksu wyborczego wprowadziła dodatkowe uprawnienie dla członków obwodowych komisji wyborczych - mają możliwość zwolnienia od pracy za wynagrodzeniem; dotąd mieli oni możliwość uzyskania urlopu bezpłatnego.

Szefowa KBW była pytana, kiedy powinny odbyć się wybory parlamentarne. Zgodnie z konstytucją muszą zostać wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Możliwe są zatem cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.

Jak oceniła, "niefortunne" są dwa ostatnie terminy, ponieważ przypadają przed bądź po długim weekendzie, związanym z Dniem Wszystkich Świętych. Dodała, że oba terminy - 15 i 22 października - są "całkiem dobre".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA