REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzory: spisu wyborców i wykazu wyborców [Wybory 2023 r.]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Wzory: spisu wyborców i wykazu wyborców [Wybory 2023 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd pracuje nad przepisami, które regulują: wzór spisu wyborców, sposób i tryb sporządzania spisu oraz jego aktualizacji, wzór wykazu wyborców przebywających w zakładach leczniczych, czy np. domach pomocy społecznej, w których utworzono obwody głosowania.

Sprawy te ureguluje nowe rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie tworzenia spisów wyborców.

REKLAMA

Co to jest spis wyborców

Spis wyborców jest podstawowym dokumentem niezbędnym do przeprowadzenia wyborów, a sporządzają go gminy. 

W związku z nowelizacją Kodeksu Wyborczego, która wprowadza Centralny Rejestr Wyborców (CRW) nie jest możliwe utrzymanie dotychczasowych rozwiązań w sprawie tworzenia spisu. 

Od najbliższych wyborów spis wyborców tworzony ma być automatyczne dla każdego obwodu głosowania przy wsparciu CRW właśnie. Spis generowany będzie po wpisaniu do rejestru informacji o nazwie i rodzaju wyborów oraz dacie ich przeprowadzenia.

REKLAMA

Zgodnie z projektem wymagane będzie podanie podstawy prawnej przeprowadzenia wyborów tak, aby spisy były sporządzane dla wyborów faktycznie zarządzonych. Oznaczenia wyborów, na które spis będzie sporządzany, dokonywać będzie Krajowe Biuro Wyborcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System teleinformatyczny, w którym prowadzony jest CRW, w spisie wyborców ujmie automatycznie wyborców posiadających prawo wybierania ujętych w stałych obwodach głosowania, w których odbędzie się głosowanie w zarządzonych wyborach

Wzór spisu wyborców

Według projektu, nie wymaga się pieczęci organu sporządzającego spis na każdej stronie spisu. Wyłącznie na pierwszą stronę zostanie naniesiona przez system nazwa organu sporządzającego ten spis. Na stronie tej będzie również  kod alfanumeryczny spisu (nadawany przez system unikalnie dla każdego spisu) oraz informacja o stronie spisu. Kolejne strony spisu będą identyfikowane poprzez kod alfanumeryczny spisu oraz informację o kolejnej stronie spisu w łącznej liczbie stron.

Zaś na ostatniej stronie spisu - po jego pobraniu i wydrukowaniu - podpisać ma się właściwy wójt lub osoba przez niego upoważniona.

Nie będzie możliwości, aby spis podpisać podpisem elektronicznym. Spis wyborców wygenerowany z Centralnego Rejestru jest integralnym plikiem i nie będzie już możliwości jego modyfikacji w celu dołączenia do niego w sposób widoczny informacji, że spis jest podpisany.

Na każdej stronie spisu ma pojawiać się informacja, dla jakiego obwodu w danej gminie/mieście/dzielnicy i na jakie wybory spis wyborców jest sporządzany oraz wiersze, w które wpisane będą dane wyborców.

Terminy dla utworzenia spisu wyborców

REKLAMA

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, spis zostanie utworzony inicjalnie w 44 dniu przed dniem wyborów. Zgodnie bowiem z art. 13 § 2 Kodeksu wyborczego zmiany w podziale na stałe obwody głosowania mogą być dokonywane do 45 dnia przed dniem wyborów. Spisy wyborców powstaną zatem w momencie, gdy obwody głosowania nie zmienią już swoich granic.

W rozporządzeniu określa się kolejność ujmowania wyborców w spisie. W stosunku do wyborców ujmowanych w spisie z urzędu nie zmienia się sposób ich ujmowania w stosunku do dotychczasowego stanu prawnego. W miastach spis będzie sporządzany według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie ulic - według kolejnych numerów budynków, a w obrębie budynków - według kolejnych numerów lokali.

W innych gminach spis będzie sporządzany według poszczególnych miejscowości wymienionych w porządku alfabetycznym, a w obrębie miejscowości - według kolejnych numerów budynków i lokali; jeżeli w miejscowości są ulice - także według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym oraz kolejnych numerów budynków i lokali.

Nowym rozwiązaniem jest ujmowanie w spisie wyborców tych osób, które jednorazowo tylko będą głosować w danym obwodzie głosowania. Przewiduje się, że osoby te będą ujęte na tym spisie, ale w odrębnej jego części i wyłącznie w kolejności alfabetycznej.

Wyborcy ujmowani w spisach sporządzanych dla obwodów odrębnych (tworzonych np. w szpitalach) figurują w spisie w kolejności alfabetycznej. Podstawą sporządzenia spisu jest wykaz osób przebywających w zakładzie, gdzie obwód odrębny jest organizowany.

Wyborcy, którzy zmienią adres zameldowania albo złożą wniosek o ujęcie w innym obwodzie głosowania zostaną przeniesieni między spisami i będą traktowani jako osoby ujęte w nim z urzędu. Wyborcy, którzy złożyli wnioski o jednorazową zmianę miejsca głosowania będą również przeniesieni między spisami, niemniej informacja, że jest to zmiana miejsca głosowania będzie figurować w spisie w rubryce uwagi.

Dla ułatwienia pracy obwodowej komisji wyborczej w rozporządzeniu przewiduje się również wzór dodatkowego formularza spisu, na którym obwodowa komisja wyborcza będzie mogła dopisywać osoby w dniu wyborów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA