REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzory: spisu wyborców i wykazu wyborców [Wybory 2023 r.]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Wzory: spisu wyborców i wykazu wyborców [Wybory 2023 r.]
Wzory: spisu wyborców i wykazu wyborców [Wybory 2023 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd pracuje nad przepisami, które regulują: wzór spisu wyborców, sposób i tryb sporządzania spisu oraz jego aktualizacji, wzór wykazu wyborców przebywających w zakładach leczniczych, czy np. domach pomocy społecznej, w których utworzono obwody głosowania.

Sprawy te ureguluje nowe rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie tworzenia spisów wyborców.

REKLAMA

Co to jest spis wyborców

Spis wyborców jest podstawowym dokumentem niezbędnym do przeprowadzenia wyborów, a sporządzają go gminy. 

W związku z nowelizacją Kodeksu Wyborczego, która wprowadza Centralny Rejestr Wyborców (CRW) nie jest możliwe utrzymanie dotychczasowych rozwiązań w sprawie tworzenia spisu. 

Od najbliższych wyborów spis wyborców tworzony ma być automatyczne dla każdego obwodu głosowania przy wsparciu CRW właśnie. Spis generowany będzie po wpisaniu do rejestru informacji o nazwie i rodzaju wyborów oraz dacie ich przeprowadzenia.

REKLAMA

Zgodnie z projektem wymagane będzie podanie podstawy prawnej przeprowadzenia wyborów tak, aby spisy były sporządzane dla wyborów faktycznie zarządzonych. Oznaczenia wyborów, na które spis będzie sporządzany, dokonywać będzie Krajowe Biuro Wyborcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System teleinformatyczny, w którym prowadzony jest CRW, w spisie wyborców ujmie automatycznie wyborców posiadających prawo wybierania ujętych w stałych obwodach głosowania, w których odbędzie się głosowanie w zarządzonych wyborach

Wzór spisu wyborców

Według projektu, nie wymaga się pieczęci organu sporządzającego spis na każdej stronie spisu. Wyłącznie na pierwszą stronę zostanie naniesiona przez system nazwa organu sporządzającego ten spis. Na stronie tej będzie również  kod alfanumeryczny spisu (nadawany przez system unikalnie dla każdego spisu) oraz informacja o stronie spisu. Kolejne strony spisu będą identyfikowane poprzez kod alfanumeryczny spisu oraz informację o kolejnej stronie spisu w łącznej liczbie stron.

Zaś na ostatniej stronie spisu - po jego pobraniu i wydrukowaniu - podpisać ma się właściwy wójt lub osoba przez niego upoważniona.

Nie będzie możliwości, aby spis podpisać podpisem elektronicznym. Spis wyborców wygenerowany z Centralnego Rejestru jest integralnym plikiem i nie będzie już możliwości jego modyfikacji w celu dołączenia do niego w sposób widoczny informacji, że spis jest podpisany.

Na każdej stronie spisu ma pojawiać się informacja, dla jakiego obwodu w danej gminie/mieście/dzielnicy i na jakie wybory spis wyborców jest sporządzany oraz wiersze, w które wpisane będą dane wyborców.

Terminy dla utworzenia spisu wyborców

REKLAMA

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, spis zostanie utworzony inicjalnie w 44 dniu przed dniem wyborów. Zgodnie bowiem z art. 13 § 2 Kodeksu wyborczego zmiany w podziale na stałe obwody głosowania mogą być dokonywane do 45 dnia przed dniem wyborów. Spisy wyborców powstaną zatem w momencie, gdy obwody głosowania nie zmienią już swoich granic.

W rozporządzeniu określa się kolejność ujmowania wyborców w spisie. W stosunku do wyborców ujmowanych w spisie z urzędu nie zmienia się sposób ich ujmowania w stosunku do dotychczasowego stanu prawnego. W miastach spis będzie sporządzany według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie ulic - według kolejnych numerów budynków, a w obrębie budynków - według kolejnych numerów lokali.

W innych gminach spis będzie sporządzany według poszczególnych miejscowości wymienionych w porządku alfabetycznym, a w obrębie miejscowości - według kolejnych numerów budynków i lokali; jeżeli w miejscowości są ulice - także według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym oraz kolejnych numerów budynków i lokali.

Nowym rozwiązaniem jest ujmowanie w spisie wyborców tych osób, które jednorazowo tylko będą głosować w danym obwodzie głosowania. Przewiduje się, że osoby te będą ujęte na tym spisie, ale w odrębnej jego części i wyłącznie w kolejności alfabetycznej.

Wyborcy ujmowani w spisach sporządzanych dla obwodów odrębnych (tworzonych np. w szpitalach) figurują w spisie w kolejności alfabetycznej. Podstawą sporządzenia spisu jest wykaz osób przebywających w zakładzie, gdzie obwód odrębny jest organizowany.

Wyborcy, którzy zmienią adres zameldowania albo złożą wniosek o ujęcie w innym obwodzie głosowania zostaną przeniesieni między spisami i będą traktowani jako osoby ujęte w nim z urzędu. Wyborcy, którzy złożyli wnioski o jednorazową zmianę miejsca głosowania będą również przeniesieni między spisami, niemniej informacja, że jest to zmiana miejsca głosowania będzie figurować w spisie w rubryce uwagi.

Dla ułatwienia pracy obwodowej komisji wyborczej w rozporządzeniu przewiduje się również wzór dodatkowego formularza spisu, na którym obwodowa komisja wyborcza będzie mogła dopisywać osoby w dniu wyborów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  REKLAMA

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  REKLAMA

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA