reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Porawski: samorządy wiele sobie obiecują po nowym Senacie

Porawski: samorządy wiele sobie obiecują po nowym Senacie

Samorządy wiele sobie obiecują po nowej kadencji Senatu - mówił w poniedziałek szef Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski podczas zorganizowanej w Senacie konferencji kończącej konkurs "Samorządowy Lider Zarządzania 2011 - usługi społeczne".

"Czujemy parasol ochronny w Senacie. Mamy daleko idące nadzieje związane z nową kadencją, wiele sobie po niej obiecujemy" - powiedział Porawski. Jak zaznaczył, nadzieje te są związane m.in. z tym, że szefem komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej jest senator Janusz Sepioł (PO), były marszałek województwa małopolskiego. "Człowiek, który doświadczył samorządu" - podkreślił dyrektor Biura ZMP.

Porawski ocenił, że planowane przez rząd działania na rzecz zrównoważenia budżetu państwa i zmniejszenia deficytu finansów publicznych odbywa się kosztem samorządów. "Nie przez złą wolę, tylko z tego powodu, że instrumenty wykorzystywane przez rząd do równoważenia budżetu, dla nas stanowią koszt" - zaznaczył. Wymienił w tym kontekście podniesienie VAT-u, składki emerytalnej i akcyzy.

"Nie jest tak, że my mamy o to pretensje do rządu, bo wiemy, że czas jest trudny, ale dla nas ten czas jest szczególnie trudny" - powiedział. Jak zaznaczył, chodzi o to, że rząd obarcza samorządy coraz to nowymi zadaniami, nie przekazując na nie środków finansowych.

Porawski widzi w tym miejscu rolę dla Senatu. "Tutaj w Senacie udało nam się niektóre ustawy poprawić" - mówił. Jego zdaniem samorządowcy czują nad sobą "parasol ochronny Izby wyższej", ponieważ "Senat zachowuje się prosamorządowo".

"Chcielibyśmy, żeby to była Izba samorządowa. Postulujemy, żeby znieść zakaz łączenia mandatu samorządowego z mandatem senatora" - oświadczył szef biura Związku Miast Polskich. Jego zdaniem spowodowałoby to, że "być może kilku więcej niż obecnie przedstawicieli samorządów z powodzeniem mogłoby walczyć o mandat senatora".

"Ponieważ mogliby się ubiegać o mandat senatorski nie tylko koledzy prezydentów miast - tak jak bez powodzenia było to w tym roku - ale sami prezydenci czy marszałkowie województw i być może to by się skończyło lepiej" - argumentował Porawski. Nawiązał do inicjatywy prezydentów m.in. Krakowa i Wrocławia, którzy przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi utworzyli komitet wyborczy "Obywatele do Senatu".

Na konkurs "Samorządowy lider Zarządzania 2011 - usługi społeczne" zgłoszono w tym roku 93 wnioski z około 70 jednostek samorządu terytorialnego. Do finału zakwalifikowano ostatecznie 33 wnioski.

Nagrody i wyróżnienia przyznawano w czterech kategoriach: kultura, oświata, pomoc społeczna oraz ochrona zdrowia. W każdej z kategorii oddzielnie uhonorowano duże miasta i miasta na prawach powiatu, oddzielnie powiaty, małe i średnie miasta oraz gminy wiejskie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama