REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porawski: samorządy wiele sobie obiecują po nowym Senacie

REKLAMA

Samorządy wiele sobie obiecują po nowej kadencji Senatu - mówił w poniedziałek szef Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski podczas zorganizowanej w Senacie konferencji kończącej konkurs "Samorządowy Lider Zarządzania 2011 - usługi społeczne".

"Czujemy parasol ochronny w Senacie. Mamy daleko idące nadzieje związane z nową kadencją, wiele sobie po niej obiecujemy" - powiedział Porawski. Jak zaznaczył, nadzieje te są związane m.in. z tym, że szefem komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej jest senator Janusz Sepioł (PO), były marszałek województwa małopolskiego. "Człowiek, który doświadczył samorządu" - podkreślił dyrektor Biura ZMP.

REKLAMA

REKLAMA

Porawski ocenił, że planowane przez rząd działania na rzecz zrównoważenia budżetu państwa i zmniejszenia deficytu finansów publicznych odbywa się kosztem samorządów. "Nie przez złą wolę, tylko z tego powodu, że instrumenty wykorzystywane przez rząd do równoważenia budżetu, dla nas stanowią koszt" - zaznaczył. Wymienił w tym kontekście podniesienie VAT-u, składki emerytalnej i akcyzy.

"Nie jest tak, że my mamy o to pretensje do rządu, bo wiemy, że czas jest trudny, ale dla nas ten czas jest szczególnie trudny" - powiedział. Jak zaznaczył, chodzi o to, że rząd obarcza samorządy coraz to nowymi zadaniami, nie przekazując na nie środków finansowych.

Porawski widzi w tym miejscu rolę dla Senatu. "Tutaj w Senacie udało nam się niektóre ustawy poprawić" - mówił. Jego zdaniem samorządowcy czują nad sobą "parasol ochronny Izby wyższej", ponieważ "Senat zachowuje się prosamorządowo".

REKLAMA

"Chcielibyśmy, żeby to była Izba samorządowa. Postulujemy, żeby znieść zakaz łączenia mandatu samorządowego z mandatem senatora" - oświadczył szef biura Związku Miast Polskich. Jego zdaniem spowodowałoby to, że "być może kilku więcej niż obecnie przedstawicieli samorządów z powodzeniem mogłoby walczyć o mandat senatora".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Ponieważ mogliby się ubiegać o mandat senatorski nie tylko koledzy prezydentów miast - tak jak bez powodzenia było to w tym roku - ale sami prezydenci czy marszałkowie województw i być może to by się skończyło lepiej" - argumentował Porawski. Nawiązał do inicjatywy prezydentów m.in. Krakowa i Wrocławia, którzy przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi utworzyli komitet wyborczy "Obywatele do Senatu".

Na konkurs "Samorządowy lider Zarządzania 2011 - usługi społeczne" zgłoszono w tym roku 93 wnioski z około 70 jednostek samorządu terytorialnego. Do finału zakwalifikowano ostatecznie 33 wnioski.

Nagrody i wyróżnienia przyznawano w czterech kategoriach: kultura, oświata, pomoc społeczna oraz ochrona zdrowia. W każdej z kategorii oddzielnie uhonorowano duże miasta i miasta na prawach powiatu, oddzielnie powiaty, małe i średnie miasta oraz gminy wiejskie.

Wśród miast na prawach powiatu zwyciężyli: w kategorii pomoc społeczna Bielsko-Biała za działania na rzecz promowania modelu rodziny wielodzietnej; w kategorii kultura - Słupsk za projekt "Społeczna Pracowania Dygitalizacji". W kategorii ochrona zdrowia zwyciężył również Słupsk - za realizacje pięciu programów profilaktycznych w ramach projektu "Zdrowie - mama i ja" oraz ex aequo Toruń za program edukacyjny dotyczący zdrowego stylu życia. W kategorii oświata zwyciężył Koszalin za podniesienia jakości oferty edukacyjnej.

Spośród miast małych i średnich laureatem zostali: w kategorii pomoc społeczna Przasnysz - za działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie; w kategorii kultura - Płońsk za projekt "Płońskie Zaduszki Muzyczne - Pamięć za serce" oraz w kategorii oświata - Jarocin za projekt "Kreatywna szkoła@".

Najlepsze spośród gmin wiejskich okazały się: w kategorii pomoc społeczna - Lubicz za program na rzecz klientów GOPS oraz w kategorii oświata - Długosiodło za projekt "Ośrodki Przedszkolne - szansą na dobry start".

Nagrodzone powiaty to: w kategorii pomoc społeczna powiat gryfiński za kompleksowy system opieki nad dzieckiem i rodziną; w kategorii kultura powiat elbląski za konkurs - Wieś z inicjatywą; w kategorii ochrona zdrowia powiat pilski za program na rzecz zmiany sposobu żywienia i aktywności fizycznej przedszkolaków.

Przyznano też Wyróżnienia dodatkowe "Lider wśród Liderów 2011". Otrzymały je miasta Jarocin i Słupsk za "kompleksowe działania w dziedzinach usług społecznych".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA