Kategorie

Porawski: samorządy wiele sobie obiecują po nowym Senacie

Samorządy wiele sobie obiecują po nowej kadencji Senatu - mówił w poniedziałek szef Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski podczas zorganizowanej w Senacie konferencji kończącej konkurs "Samorządowy Lider Zarządzania 2011 - usługi społeczne".

"Czujemy parasol ochronny w Senacie. Mamy daleko idące nadzieje związane z nową kadencją, wiele sobie po niej obiecujemy" - powiedział Porawski. Jak zaznaczył, nadzieje te są związane m.in. z tym, że szefem komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej jest senator Janusz Sepioł (PO), były marszałek województwa małopolskiego. "Człowiek, który doświadczył samorządu" - podkreślił dyrektor Biura ZMP.

Reklama

Porawski ocenił, że planowane przez rząd działania na rzecz zrównoważenia budżetu państwa i zmniejszenia deficytu finansów publicznych odbywa się kosztem samorządów. "Nie przez złą wolę, tylko z tego powodu, że instrumenty wykorzystywane przez rząd do równoważenia budżetu, dla nas stanowią koszt" - zaznaczył. Wymienił w tym kontekście podniesienie VAT-u, składki emerytalnej i akcyzy.

"Nie jest tak, że my mamy o to pretensje do rządu, bo wiemy, że czas jest trudny, ale dla nas ten czas jest szczególnie trudny" - powiedział. Jak zaznaczył, chodzi o to, że rząd obarcza samorządy coraz to nowymi zadaniami, nie przekazując na nie środków finansowych.

Porawski widzi w tym miejscu rolę dla Senatu. "Tutaj w Senacie udało nam się niektóre ustawy poprawić" - mówił. Jego zdaniem samorządowcy czują nad sobą "parasol ochronny Izby wyższej", ponieważ "Senat zachowuje się prosamorządowo".

Reklama

"Chcielibyśmy, żeby to była Izba samorządowa. Postulujemy, żeby znieść zakaz łączenia mandatu samorządowego z mandatem senatora" - oświadczył szef biura Związku Miast Polskich. Jego zdaniem spowodowałoby to, że "być może kilku więcej niż obecnie przedstawicieli samorządów z powodzeniem mogłoby walczyć o mandat senatora".

"Ponieważ mogliby się ubiegać o mandat senatorski nie tylko koledzy prezydentów miast - tak jak bez powodzenia było to w tym roku - ale sami prezydenci czy marszałkowie województw i być może to by się skończyło lepiej" - argumentował Porawski. Nawiązał do inicjatywy prezydentów m.in. Krakowa i Wrocławia, którzy przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi utworzyli komitet wyborczy "Obywatele do Senatu".

Na konkurs "Samorządowy lider Zarządzania 2011 - usługi społeczne" zgłoszono w tym roku 93 wnioski z około 70 jednostek samorządu terytorialnego. Do finału zakwalifikowano ostatecznie 33 wnioski.

Nagrody i wyróżnienia przyznawano w czterech kategoriach: kultura, oświata, pomoc społeczna oraz ochrona zdrowia. W każdej z kategorii oddzielnie uhonorowano duże miasta i miasta na prawach powiatu, oddzielnie powiaty, małe i średnie miasta oraz gminy wiejskie.

Wśród miast na prawach powiatu zwyciężyli: w kategorii pomoc społeczna Bielsko-Biała za działania na rzecz promowania modelu rodziny wielodzietnej; w kategorii kultura - Słupsk za projekt "Społeczna Pracowania Dygitalizacji". W kategorii ochrona zdrowia zwyciężył również Słupsk - za realizacje pięciu programów profilaktycznych w ramach projektu "Zdrowie - mama i ja" oraz ex aequo Toruń za program edukacyjny dotyczący zdrowego stylu życia. W kategorii oświata zwyciężył Koszalin za podniesienia jakości oferty edukacyjnej.

Spośród miast małych i średnich laureatem zostali: w kategorii pomoc społeczna Przasnysz - za działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie; w kategorii kultura - Płońsk za projekt "Płońskie Zaduszki Muzyczne - Pamięć za serce" oraz w kategorii oświata - Jarocin za projekt "Kreatywna szkoła@".

Najlepsze spośród gmin wiejskich okazały się: w kategorii pomoc społeczna - Lubicz za program na rzecz klientów GOPS oraz w kategorii oświata - Długosiodło za projekt "Ośrodki Przedszkolne - szansą na dobry start".

Nagrodzone powiaty to: w kategorii pomoc społeczna powiat gryfiński za kompleksowy system opieki nad dzieckiem i rodziną; w kategorii kultura powiat elbląski za konkurs - Wieś z inicjatywą; w kategorii ochrona zdrowia powiat pilski za program na rzecz zmiany sposobu żywienia i aktywności fizycznej przedszkolaków.

Przyznano też Wyróżnienia dodatkowe "Lider wśród Liderów 2011". Otrzymały je miasta Jarocin i Słupsk za "kompleksowe działania w dziedzinach usług społecznych".

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.