REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porawski: samorządy wiele sobie obiecują po nowym Senacie

REKLAMA

Samorządy wiele sobie obiecują po nowej kadencji Senatu - mówił w poniedziałek szef Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski podczas zorganizowanej w Senacie konferencji kończącej konkurs "Samorządowy Lider Zarządzania 2011 - usługi społeczne".

"Czujemy parasol ochronny w Senacie. Mamy daleko idące nadzieje związane z nową kadencją, wiele sobie po niej obiecujemy" - powiedział Porawski. Jak zaznaczył, nadzieje te są związane m.in. z tym, że szefem komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej jest senator Janusz Sepioł (PO), były marszałek województwa małopolskiego. "Człowiek, który doświadczył samorządu" - podkreślił dyrektor Biura ZMP.

REKLAMA

REKLAMA

Porawski ocenił, że planowane przez rząd działania na rzecz zrównoważenia budżetu państwa i zmniejszenia deficytu finansów publicznych odbywa się kosztem samorządów. "Nie przez złą wolę, tylko z tego powodu, że instrumenty wykorzystywane przez rząd do równoważenia budżetu, dla nas stanowią koszt" - zaznaczył. Wymienił w tym kontekście podniesienie VAT-u, składki emerytalnej i akcyzy.

"Nie jest tak, że my mamy o to pretensje do rządu, bo wiemy, że czas jest trudny, ale dla nas ten czas jest szczególnie trudny" - powiedział. Jak zaznaczył, chodzi o to, że rząd obarcza samorządy coraz to nowymi zadaniami, nie przekazując na nie środków finansowych.

Porawski widzi w tym miejscu rolę dla Senatu. "Tutaj w Senacie udało nam się niektóre ustawy poprawić" - mówił. Jego zdaniem samorządowcy czują nad sobą "parasol ochronny Izby wyższej", ponieważ "Senat zachowuje się prosamorządowo".

REKLAMA

"Chcielibyśmy, żeby to była Izba samorządowa. Postulujemy, żeby znieść zakaz łączenia mandatu samorządowego z mandatem senatora" - oświadczył szef biura Związku Miast Polskich. Jego zdaniem spowodowałoby to, że "być może kilku więcej niż obecnie przedstawicieli samorządów z powodzeniem mogłoby walczyć o mandat senatora".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Ponieważ mogliby się ubiegać o mandat senatorski nie tylko koledzy prezydentów miast - tak jak bez powodzenia było to w tym roku - ale sami prezydenci czy marszałkowie województw i być może to by się skończyło lepiej" - argumentował Porawski. Nawiązał do inicjatywy prezydentów m.in. Krakowa i Wrocławia, którzy przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi utworzyli komitet wyborczy "Obywatele do Senatu".

Na konkurs "Samorządowy lider Zarządzania 2011 - usługi społeczne" zgłoszono w tym roku 93 wnioski z około 70 jednostek samorządu terytorialnego. Do finału zakwalifikowano ostatecznie 33 wnioski.

Nagrody i wyróżnienia przyznawano w czterech kategoriach: kultura, oświata, pomoc społeczna oraz ochrona zdrowia. W każdej z kategorii oddzielnie uhonorowano duże miasta i miasta na prawach powiatu, oddzielnie powiaty, małe i średnie miasta oraz gminy wiejskie.

Wśród miast na prawach powiatu zwyciężyli: w kategorii pomoc społeczna Bielsko-Biała za działania na rzecz promowania modelu rodziny wielodzietnej; w kategorii kultura - Słupsk za projekt "Społeczna Pracowania Dygitalizacji". W kategorii ochrona zdrowia zwyciężył również Słupsk - za realizacje pięciu programów profilaktycznych w ramach projektu "Zdrowie - mama i ja" oraz ex aequo Toruń za program edukacyjny dotyczący zdrowego stylu życia. W kategorii oświata zwyciężył Koszalin za podniesienia jakości oferty edukacyjnej.

Autopromocja

Spośród miast małych i średnich laureatem zostali: w kategorii pomoc społeczna Przasnysz - za działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie; w kategorii kultura - Płońsk za projekt "Płońskie Zaduszki Muzyczne - Pamięć za serce" oraz w kategorii oświata - Jarocin za projekt "Kreatywna szkoła@".

Najlepsze spośród gmin wiejskich okazały się: w kategorii pomoc społeczna - Lubicz za program na rzecz klientów GOPS oraz w kategorii oświata - Długosiodło za projekt "Ośrodki Przedszkolne - szansą na dobry start".

Nagrodzone powiaty to: w kategorii pomoc społeczna powiat gryfiński za kompleksowy system opieki nad dzieckiem i rodziną; w kategorii kultura powiat elbląski za konkurs - Wieś z inicjatywą; w kategorii ochrona zdrowia powiat pilski za program na rzecz zmiany sposobu żywienia i aktywności fizycznej przedszkolaków.

Przyznano też Wyróżnienia dodatkowe "Lider wśród Liderów 2011". Otrzymały je miasta Jarocin i Słupsk za "kompleksowe działania w dziedzinach usług społecznych".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zapomoga z 1000 zł na 4000 zł. Stypendium dla niepełnosprawnych 1200 zł. Stypendium socjalne 1900 zł. Kto tyle daje?

  To stawki świadczeń dla studentów na Politechnice Opolskiej.

  UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

  Zmiany na maturze: zwolnienie z opłat, przechowywanie protokołów, liczba członków komisji [projekt rozporządzenia]

  Nowy termin końcowy składania wniosku o zwolnienie z opłat, zmiany w komisjach i terminach przechowywania protokołów zbiorczych. I matura z łaciny oraz biznesu.

  Kto deklaruje przekazanie swojego ciała po śmierci do celów naukowych? "Ludzkiej anatomii nie da się odtworzyć na żadnym plastikowym modelu"

  Przekazanie zwłok po śmierci na cele dydaktyczne funkcjonuje w społecznej świadomości znacznie mniej, niż dawstwo narządów. Kto przekazuje swoje ciało po śmierci do celów naukowych? Dlaczego żaden model nie będzie tak doskonały jak ciało człowieka?  

  REKLAMA

  Połowa Polaków nie wie, gdzie wyrzucać elektrośmieci

  Czy Polacy potrafią prawidłowo zidentyfikować elektroodpad? Czy wiedzą, gdzie oddawać zużyte sprzęty? W teorii tak, w praktyce niekoniecznie. 

  Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

  Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

  Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

  O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

  Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

  Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

  REKLAMA

  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  REKLAMA