REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomorskie: Projekty warte 20 mld zł realizowane dzięki funduszom UE

REKLAMA

Ponad 20 mld zł warte są projekty realizowane w woj. pomorskim dzięki funduszom unijnym pozyskanym już podczas perspektywy finansowej 2007-2013. Beneficjentom udało się zdobyć prawie 11 mld zł dofinansowania na prawie 10 tysięcy projektów.

Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego Jan Szymański podkreślił w rozmowie z PAP, że jest to stan na koniec czerwca 2011 r., czyli w połowie perspektywy finansowej 2007-2013. "Jest duża szansa, że do Pomorskiego w tym okresie budżetowania może trafić łącznie ok. 15 mld zł unijnego dofinansowania" - powiedział.

REKLAMA

REKLAMA

Realizowane są projekty w ramach m.in. programów operacyjnych: infrastruktura i środowisko, innowacyjna gospodarka, kapitał ludzki oraz zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i rozwój obszarów wiejskich. Największe kwoty przeznaczone zostały na regionalny system transportowy oraz na zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki.

Wśród największych projektów infrastrukturalnych realizowanych w regionie Szymański wymienił drugi terminal w porcie lotniczym w Gdańsku, obwodnicę południową Gdańska, Węzeł Karczemki, Trasę W-Z w Gdańsku, ulice Słowackiego i Sucharskiego oraz tunel pod Martwą Wisłą.

Współfinansowana jest także budowa i modernizacja obiektów kulturalnych i sportowych w regionie, m.in.: Teatru Szekspirowskiego i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Opery Leśnej w Sopocie, Teatru Muzycznego w Gdyni, Centrum Kultury Kaszubskiej w Wejherowie, hali widowiskowo-sportowej w Kwidzynie, stadionu w Starogardzie Gdańskim i parku wodnego w Słupsku.

Realizowanych jest też 8 projektów rewitalizacji dzielnic w Gdańsku (Dolne Miasto, Nowy Port, Letnica i Dolny Wrzeszcz), Słupsku, Tczewie, Lęborku i w Wejherowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki unijnemu wsparciu modernizowane są też linie kolejowe Gdynia-Kościerzyna i Reda-Hel oraz będzie budowana Pomorska Kolej Metropolitalna.

Ważnymi projektami są inwestycje w dziedzinie infrastruktury naukowo-dydaktycznej np. rozbudowa obiektów Uniwersytetu Gdańskiego, budowa Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej oraz rozbudowa parków naukowo-technologicznego w Gdyni i w Gdańsku.

"Większość projektów jest w trakcie realizacji i w najbliższych 4 latach będziemy musieli wydać jeszcze prawie 3 mld zł z samego Regionalnego Programu Operacyjnego" - dodał.

Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich realizowanych jest ponad 4 tysiące projektów, a z Programu Operacyjnego Zrównoważonego Rozwoju Sektora Rybołówstwa ok. 2 tysiące projektów.

REKLAMA

Pomorskie pozyskało także dodatkowe 53 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania i Dostosowania Technicznego jako premię za realizację Regionalnego Programu Operacyjnego. Pomorskie zajęło 4. miejsce w kraju w rankingu wykorzystania pieniędzy z RPO.

Jak powiedział, "Pomorskie zawsze jest na podium, na drugim lub trzecim miejscu w kraju pod względem najszybszego i najbardziej efektywnego wykorzystania unijnych dotacji". "Wszyscy są świadomi, że to jest taki moment pod względem dostępności funduszy unijnych, który już nigdy może się nie powtórzyć" - dodał.

Szymański przyznał, że coraz mniejsza jest zdolność samorządów i przedsiębiorców do prefinansowania inwestycji realizowanych dzięki funduszom unijnym. "Samorządy są bardzo mocno zadłużone, bo starają się wykorzystać jak najwięcej funduszy, bo w przyszłości może ich już nie być" - tłumaczył.

"Zdarza się, że przedsiębiorcy, często już po podpisaniu umowy na dotację unijną, z powodów finansowych rezygnują z realizacji danego projektu" - powiedział. W 2011 r. w Pomorskiem było kilkanaście takich przypadków. "Mamy rezerwową listę czekających na dofinansowanie, więc te pieniądze nie przepadają" - dodał.

"Nam, zarządzającym programami, też zależy na tym, aby wydać jak najwięcej funduszy, więc staramy się jak najszybciej wypłacać samorządom pieniądze, aby miały zapewnioną płynność finansową; coraz powszechniejsze jest też korzystanie z zaliczek" - powiedział Szymański.

"Jeśli Unia się nie rozpadnie, to jeszcze przez ok. 10 lat będą fundusze i nieprawdą jest, że kończą się środki" - podkreślił. Poinformował, że województwo przygotowuje się już do kolejnego unijnego budżetu 2014-2020.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można otrzymać kilka bonów energetycznych na jeden adres? Jak to zrobić? Czy będzie kontrola?

Tak jest to możliwe. Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. 

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto je poprowadzi?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - w szkołach nie ma osób mających uprawnienia do prowadzenia tych zajęć. Szkoły nie mają też środków na opłacenie zewnętrznych ekspertów. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

REKLAMA

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

REKLAMA